Pozadina smaknuća nuklearnih znanstvenika u Iranu. Iza svega stoji izraelski Mossad?

Izraelska obavještajna služba ovako je poslala upozorenje drugim nuklearnim stručnjacima

Mohsen Fakhrizadeh, 59, najveći iranski nuklearni stručnjak i glavni kreator iranskog programa za izradu atomske bombe, koji je u petak ubijen u Teheranu, peti je nuklearni znanstvenik kojeg je likvidirala izraelska tajna služba Mossad, tvrde obavještajni krugovi.

Svaki od tih atentata doveo je do usporavanja ili čak zastoja u iranskom nuklearnom programu. Ubojstvom Fakhrizadeha, koji je bio i viši časnik u Zboru islamske revolucionarne garde, Mossad je, tvrdi se, poslao jasnu poruku ostalim vrhunskim iranskim znanstvenicima da će i oni biti žrtve atentata ako će sudjelovati u iranskom programu izrade nuklearne bombe.

Najgora godina u povijesti iranskih službi

Ova će godina zasigurno biti zapamćena kao najgora u povijesti iranskih obavještajnih i sigurnosnih službi. Naime, samo dva tjedna prije atentata na Fakhrizadeha, saznalo se da su još 7. kolovoza izraelski atentatori na ulicama Teherana ubili drugog čovjeka u hijerarhiji terorističke organizacije Al Kaide.

Abdullaha Ahmeda Abdullaha, kodnog imena Abu Muhammad al-Masri, ustrijelila su dvojica motociklista na ulicama Teherana. Oni su se zaustavili pokraj njegovog automobila te su iz pištolja s prigušivačem zvuka ispalili u njega pet hitaca. Pri tomu još usmrtili njegovu kćerku Miriam, udovicu Hamze bin Ladena, sina Osame bin Ladena.

Drugi najviši čelnik Al Kaide, dugo je bio na FBI-jevoj listi najtraženijih terorista jer je optužen da je 1988. sudjelovao u bombaškim napadima na američka veleposlanstava u Keniji i Tanzaniji, u kojima su ubijene 224 osobe, a stotine ranjene.

Svi atentati izvedeni identično

Stoga se pretpostavlja da su napad izveli izraelski operativci po nalogu Washingtona. Al-Masri, 58, bio je jedan od osnivača Al Kaide i smatralo se da je on predestinirani nasljednik sadašnjeg vođe Aymana al-Zawahirija.

To ubojstvo izvedeno je na isti način kako su ranijih godina likvidirana tri iranska nuklearna znanstvenika. Izrael nikada nije komentirao te atentate, ali nije krio da je spreman koristiti sva sredstva u zaštiti svoje nacionalne sigurnosti.

Izraelski ministar obrane Moshe Ya’alon objasnio je kako iranski vojni nuklearni program mora biti zaustavljen “Djelovat ćemo na bilo koji način jer nismo spremni tolerirati Iran s nuklearnim oružjem”, izjavio je.

Mossad je uzdrmao Iran ove godine

No to nije ni izdaleka sve što su agenti Mossada ove godine navodno priredili Iranu. Dvije snažne eksplozije u nuklearnim i vojnim objektima u samo 10 dana uzdrmale su iz temelja iranski sigurnosni sustav i političko vodstvo te zemlje. Prva eksplozija dogodila se 25. lipnja u raketnom kompleksu Khojiru, oko 30 kilometara udaljenog od baze Parchin, gdje se proizvode rakete i streljivo.

Potom je 2. srpnja došlo do eksplozije u nuklearnom postrojenju Natanz, u kojemu se navodno nalazi najveće iransko postrojenje za obogaćivanje urana. Premda Izrael nikada nije potvrdio, pretpostavlja se da je riječ o atentatima koje je organizirao Mossad.

Ukradeni nacrti nuklearnih glava

Ipak jednu od najvećih akcija agenti Mossada izveli su kad su početkom 2018. upali u objekt u kojem su se u nalazili sefovi s najvećim iranskim nuklearnim tajnama. Tu su bili dokumenti o načinu rada na atomskom oružju, nacrti nuklearnih glava i proizvodni planovi.

Agenti Mossada tijekom noći 31. siječnja ušuljali su se u o strogo čuvanu zgradu, deaktivirali su prije toga alarmne sustave te probili dvoja čelična vrata. Tada su uz pomoć aparata koji su proizveli temperaturu od najmanje 3.600 stupnjeva Celzijusa, otvorili 32 sefa iranske proizvodnje.

Nakon što su izvukli oko 50. 000 stranica i 163 kompakt diska s raznim dopisima, videozapisima i planovima, agenti su neopaženo napustili zgradu. Do tada su agenti Mossada uglavnom fotografirali ili kopirali materijale kako se ne bi saznalo čega su se sve dokopali. Ovaj put su međutim, po nalogu šefa Mossada Yossi Cohena, odnijeli dokumente kako bi se skratilo vrijeme operacije.

Ali i kako bi Izrael mogao originalnim dokumentima dokazati da Iran, unatoč zabrani, i dalje radi na svom nuklearnom programu. Krajem travnja 2018. premijer Benjamin Netanyahu obavijestio je o operaciji američkog predsjednika Donalda Trumpa i svjetsku javnost.

Likvidirana 4 znanstvenika u 2 godine

Između 2010. i 2012. godine Mossad je likvidirao četvero vrhunskih iranskih nuklearnih znanstvenika, dok je još jedan znanstvenik ranjen u pokušaju ubojstva. Dva su atentata izvršena magnetnim bombama pričvršćenima za automobile, jedan je izveden uz pomoć motocikla bombe, a jedan je znanstvenik ubijen hicima iz pištolja.

Prvi atentat izveden je 12. siječnja 2010. Žrtva je bio profesor Masoud Alimohammadija, a ubijen je u eksploziji bombe koja je bila montirana na motociklu i koja je aktivirana daljinskim upravljačem. Motor je bio prislonjen uz njegov automobil koji je bio parkiran ispred njegove kuće u sjevernom Teheranu. Eksplozija je bila toliko snažna da su razbijeni prozori na svim okolnim zgradama.

Majid Shahriari, profesor sa sveučilišta Shahid Beheshti, ubijen je 29. studenoga 2010. kad su agenti Mossada aktivirali bombu pod njegovim automobilom, pri čemu je teško ozlijeđena njegova supruga Ghasemi. Iranac Arash Kerhadkish, koji je osuđen za atentat na Shahriarija, opisao je kako je bombu pričvrstio na desna vrata njegovog automobila po nalogu Mossada.

Detalji atentata

Fereydoon Abbasi, profesor na sveučilištu Shahid Beheshti, gdje je predavao i Shahriar, ozlijeđen je istog jutra kad je ubijen Shahriar. Kad je Abbasi krenuo na sastanak s doktorom Shahriarijem, ispod njegovog automobila eksplodirala je bomba. Za razliku od Shahriara on je preživio atentat, iako je bio teško ozlijeđen.

Dariousha Rezaeinejada, profesora fizike čije je područje eksperimenta bio transport neutrona i koji je bio povezan s iranskim nuklearnim programom, likvidirali su 23. srpnja 2011. dok je sa suprugom i kćeri izlazio iz svoje kuće. Tu su ih dočekala dvojica motociklista koji su na njega ispalili pet metaka. Bila je to prva javna operacija novog šefa Mossada Tamira Parda.

Znanstvenik Mostafa Ahmadi Roshan ubijen je 11. siječnja 2012. u atentatu eksplozivom koji je bio pričvršćenim uz bok njegovog automobila. U siječnju 2015. iranske vlasti objavile su da su spriječile još jedan pokušaj Mossada da ubije iranskog nuklearnog znanstvenika.

Jedan znanstvenik je otrovan

Početkom 2011. godine stanoviti Majid Fashi priznao je ubojstvo Masouda Alimohammadija na iranskoj državnoj televiziji, rekavši da je bio na obuci u kampu Mossada u blizini Tel Aviva. Fashi je pogubljen u svibnju 2012.

Tog mjeseca, iranske su vlasti uhitile su još osam muškaraca i šest žena za koje su tvrdili da su bili izraelska teroristička jedinica te da su odgovorni za pet napada na iranske znanstvenike. Američka privatna obavještajna agencija Stratfor, objavila je 2007. da je Mossad je otrovao i nuklearnog znanstvenika Ardeshira Hosseinpoura.

Iako su iranske vlasti izvijestile su da je Hosseinpoura umro od “trovanja plinovima iz neispravnog grijača,” Stratfor je kazao kako su izvori vrlo bliskim izraelskim obavještajcima potvrdili da je on “zapravo bio dugogodišnja Mossadova meta”. Prema Stratforu, Hosseinpour je umro od trovanja zračenjem.

Nijedan atentat na izraelske diplomate nije uspio

Kampanja atentata na iranske nuklearne znanstvenike prekinuta je 2013. kad je administracija Baracka Obame započela pregovore s Iranom o zaustavljanju njihovog vojnog nuklearnog programa. Prema američkom tjedniku Time Iran se pokušao osvetiti Izraelcima organizirajući dvadesetak atentata na izraelske diplomatske misije širom svijeta, ali niti jedan taj napad nije uspio.

U petak je u belgijskom gradu Antwerpenu počelo suđenje iranskom diplomatu sa sjedištem u Beču i još trojici Iranaca zbog pokušaja atentata na skup iranske oporbe u Francuskoj. Iranski diplomat Assadollah Assadi donio je iz Irana u Beč bombu s pola kilograma eksploziva, a potom ju je u Luksemburgu predao iransko-belgijskom paru Amiru Saadouni i njegovoj supruzi Nassimeh Naami.

Oni su kao politički prebjegi dobili politički azil i državljanstvo u Belgiji. Francuski i belgijski policajci tvrde da su njih troje pripadnici iranske tajne službe. Četvrti član grupe je Mehrdad Arefani, također iransko-belgijski državljanin.

Kazne do 20 godina zatvora

Njih se tereti da su pokušali izvesti teroristički napad na godišnju konvenciju Nacionalnog vijeća otpora u Iranu, političkog krila mudžahedinskih khalka ili M.E.K,.u francuskom gradu Villepinteu. Prijete im kazne do 20 godina zatvora. Podatke o pripremi atentata francuskim i belgijskim tajnim službama dostavio je Mossad.

Ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif kazao je da su optužbe lažne te da im je cilj sramoćenje Teherana prije dolaska iranskog predsjednika predsjednika Hassana Rouhanija u Europu kako bi prikupio potporu nuklearnom sporazumu iz 2015. koji je predsjednik Trump napustio 2018.