Pozadina ustavne tužbe roditelja protiv cjelodnevne škole: ‘Ultrakonzervativci žele utjecati i na obrazovanje’

Razgovaramo s Antonijom Petričušić, profesoricom zagrebačkog Pravnog fakulteta koja izučava konzervativni pokret

FOTO: Telegram/Pixsell

Iza ustavne tužbe, koju je jučer podnijela grupa roditelja zbog uključivanja škola njihove djece u program cjelodnevne škole, stoje hrvatski ultrakonzervativci. Tvrdi tako Antonija Petričušić, profesorica zagrebačkog Pravnog fakulteta koja kroz svoj znanstveni rad istražuje konzervativni društveni pokret. Petričušić u razgovoru za Telegram ocrtava kako već godinama, pred početak nove školske godine, primjećuje pojavu neformalnih inicijativa koje se bune i opiru mjerama koje Ministarstvo znanosti i obrazovanja uvodi ili predlaže.

Sada je, kaže, riječ o protivljenju cjelodnevnoj školi, međutim nazivnik je uvijek isti: poziv na roditeljsku slobodu odlučivanja o odgoju i obrazovanju djece. Cjelodnevna škola strateško je usmjerenje Vlade i ministra obrazovanja Radovana Fuchsa za osnovno školstvo. Projekt je financiran iz EU i najesen eksperimentalno kreće u šezdesetak škola odabranih na javnom pozivu. Roditelji učenika iz škola Novi Marof i Draganići, tužbom su se obratili Ustavnom sudu jer tvrde da su im djeca uključena u projekt unatoč protivljenju većine roditelja i nastavnika.

Isti obrazac inicijativa

“Sukus ove tužbe je to da prigovori roditelja, kakvi god da jesu, nisu uopće uzeti u razmatranje od strane ministarstva. Glavno je pitanje jesu li roditelji suglasni s time da se nad njihovom djecom provodi eksperiment koji je upitne kvalitete u odgojno-obrazovnom smislu”, kazao je jučer odvjetnik Luka Mlinarić povodom podnošenja roditeljske ustavne tužbe, apostrofirajući roditeljsku “slobodu na odgoj i obrazovanje njihove djece”.

Petričušić kaže kako godinama, uoči početka nastave, primjećuje protivljenje neformalnih inicijativa mjerama obrazovnih vlasti. “Sve je počelo prije desetak godina pričom protiv uvođenja spolnog odgoja, imali smo i protivljenje građanskom odgoju, tu je zagovaranje homeschoolinga odnosno školovanja kod kuće, sjetite se zatim iz doba pandemije organiziranja roditelja da ne šalju djecu u školu nakon lockdowna, zatim protivljenje nošenju maske u školi pa protivljenje cijepljenju djece, sada je to protivljenje cjelodnevnoj školi”, nabraja profesorica.

U svim navedenim inicijativama, ističe, primjećuje zajednički obrazac. Prvo je korištenje društvenih mreža kao mjesta širenja poruka, veli Petričušić, uz naglašeno i redovito korištenje roditeljskih grupa za širenje ideja koje zastupaju. Osim toga, te su inicijative “vrlo dobro vizualno i logistički predstavljene, pojavljuju se u vrlo kratkom vremenu, a za sve to morate imati know-how“, kaže, “odnosno, to pojavljivanje nije organsko”.

Učestale ustavne tužbe

Inicijative iza kojih stoje ultrakonzervativci, nastavlja Petričušić, u pravilu se pozivaju na prava roditelja da odlučuju o odgoju i obrazovanju svoje djece. Takav je slučaj, upozorava, i s roditeljima koji su jučer pokrenuli ustavnu tužbu. Naša sugovornica na to se posebno osvrće. “Ove inicijative jako dobro poznaju odredbe zakonodavstva i koriste institut ustavnih tužbi kako bi popularizirale svoje zahtjeve i na taj način stvorile pritisak na one koji odlučuju o njihovim ustavnim tužbama”, objašnjava.

Pasivnost hrvatskih građanski i građana da se organiziraju u zajedničkim akcijama, dodaje, empirijski je dokazana. “Razina političke kulture u našoj zemlji je iznimno niska. Ona je pasivna. Ovakve inicijative proturječe tome, što mi kao sociologinji koja se bavi djelovanjem konzervativnih udruga u pravnom polju, govori da su njihove metode rada uvezene iz inozemstva i naučene negdje drugdje”, kaže profesorica u razgovoru za Telegram.

Poveznica s U ime obitelji

Zaključuje i kako su za organiziranje građana poput ovog oko cjelodnevne škole, odnosno za djelovanje koje uključuje ustavne tužbe, nužna osigurana financijska sredstva. “Građanske inicijative to nemaju jer nisu udruge. Stoga iza ovakvih inicijativa zasigurno stoje financijski potkovane udruge koje su metode rada, pozivanjem na roditeljska prava, vrlo vjerojatno naučile od američkih konzervativaca”, kazala nam je Petričušić, reagirajući na jučerašnju press konferenciju na kojoj je javnost upoznata s podnošenjem spomenute ustavne tužbe.

Tužbu je novinarima predstavio odvjetnik Luka Mlinarić. On je, sredinom travnja ove godine, uz Željku Markić govorio na press konferenciji povodom podnošenja ustavne tužbe udruge U ime obitelji oko izmjena mjere roditelj odgojitelj u Gradu Zagrebu. U svibnju ove godine, Mlinarić je bio jedan od govornika na 4. konferenciji katoličkih muškaraca “Budi muškarac”. Konferencija je održana u organizaciji “Muževni budite”, prvog hrvatskog portala za katoličke muškarce koji je iznjedrio projekt javne molitve krunice muškaraca na hrvatskim trgovima.

Naglasak spomenute konferencije bio je na “predbračnoj i bračnoj čistoći, ali i na važnosti borbe protiv pornografije i masturbacije”. Mlinarić je, prema navodima portala narod.hr, bio i koordinator građanske inicijative “Narod odlučuje”. Radi u Odvjetničkom uredu Karlo Novosel, koji nosi ime odvjetnika Karla Novosela koji je, prema informacijama sa službene stranice Ureda, od 2020. član Upravnog odbora U ime obitelji.