Požar u sloveniji pod kontrolom: 'Ali vjetar nam je i dalje prijetnja...'

Opasnost od jakih udara bure i danas ostaje najveći rizik za širenje požara

FOTO: Gasilci 112 / Facebook

Požar na slovenskom Krasu je pod kontrolom. Nakon borbe s požarom koja traje dulje od tjedan dana, današnji dan će obilježiti intenzivno natapanje rubova požara kako ne bi došlo do novog širenja. Danas je na terenu preko 1600 osoba. Među njima je 1100 vatrogasaca, 140 vojnika, 260 drvosječa i pripadnika ostalih službi. U zraku je 10 aviona i helikoptera koji zalijevaju područje požara.

Šef intervencije na Krasu, Simon Vendramin, opisao je stanje na terenu, javlja N1 Slovenija. Kazao je da su linije na nekim mjestima i dalje aktivne iako je požar pod kontrolom. “Nadam se da ćemo ih srediti danas unatoč prijetnji koju stvara vjetar”, dodao je. Ministar obrane Marjan Šarec je rekao kako se nada da će se danas doći do točke u kojoj će se moći reći da je sve pod kontrolom. Vendramin je izjavio kako oluja koja je najavljena za danas stvara probleme.

Protekla noć bila je nešto mirnija za vatrogasce. Jutros je palo i malo kiše koja nije bitno popravila situaciju. “Ova noć je bila mirnija i koncentrirali smo se na zapadni dio požarišta prema selu Lokvica i kod Kostanjevice”, rekao je jutros glasnogovornik vatrogasne intervencije Robert Okorn, dodavši kako se nisu ostvarile bojazni da će u noći zapuhati jaka bura.

Kiša je bila slaba

Upravo opasnost od jakih udara bure i danas ostaje najveći rizik za širenje požara. Okorn je potvrdio da je oko 4 sata ujutro na područje požarišta palo nešto kiše, bez većeg utjecaja na situaciju.

“Kiša je bila slaba i nije dovela do promjene na terenu, sve se naime vrlo brzo suši”, kazao je Okorn. Prema najavama meteorologa, obilnije kiše na slovenskom Krasu mogu se očekivati tek u utorak. Na terenu gdje bjesni požar je tijekom noći sa subote na nedjelju bilo je 1070 vatrogasaca, a obavljen je i pregled požarišta dronom slovenske vojske, objavila je civilna zaštita.

Jučer je u gašenju požara sudjelovalo 13 helikoptera i zrakoplova iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Austrije, Mađarske i Italije, a razmatra se mogućnost da se danas uključe i dva rumunsjka aviona “spartan” koja se nalaze na ljubljanskom aerodromu. Zapovjednik civilne zaštite Srečko Šestan kazao je da je za angažiranje tog tipa zrakoplova u gašenju potrebno osigurati 500-metarski koridor bez ljudi i opreme, te će se moći koristiti tamo gdje sigurnosne prilike to budu dopuštale.