Presica Stožera: 'Imamo 1472 novih i 65 mrtvih. Najgori smo u Europi'

Nacionalni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

07.12.2020., Zagreb - Na konferenciji za medije Nacionalnog stozera govorili su Vera Jankovic Katalinic, Alemka Markotic, Vili Beros, Davor Bozinovic i Krunoslav Capak.
Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

U 11 sati počela je prva ovotjedna konferencija za medije nacionalnog stožera civilne zaštite RH. Podatke o novozaraženima u posljednja 24 sata iznijela je pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković.

“Ovo je 294. dan od pojave koronavirusa u RH. U protekla 24 sata zabilježeno je 1.472 novih slučajeva, pa je trenutno broj aktivnih 22.769. Ukupan broj pozitivnih od 25. veljače do danas je 177.358. Od početka epidemije učinjeno je 888.080 testiranja, uključujući i retestiranja. Postotak pozitivnih je 19.97 posto. Imamo 65 preminulih, među njima je prosjek dobi 77,9 godina”, kazala je Beroševa zamjenica.

Po incidenciji smo najgori u EU

„U ovom 42. tjednu imamo porast od 7.5 posto. Porast tjedan prije toga bio je 3.5 posto. Incidencija nam je 1196,6, ali velike su razlike po županijama. Najvišu ima Međimurska, a najnižu Dubrovačko-neretvanska županija. U Europi smo na 27. mjestu od 27 zemalja EU po incidneciji. Što se tiče mortaliteta, stopa je 628,5 na milijun stanovnika, i tu smo na 16. mjestu u EU“, kazao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.

Ministar zdravstva Vili Beroš iznio je detalje o stanju u zdravstvenom sustavu. „Jutros na sastanku ekspertne skupine Kriznog stožera Ministarstva zdravstva rečeno je da je u KBC Sestre milosrdnice broj hospitalizacija smanjen za 27 posto u odnosu na isti period prošle godina. To su brojke neusporedive s proljetošnjim, i ukazuju na našu orijentaciju da centraliziramo liječenje Covid bolesnika. Podaci od jutros pokazuju da se i ostala zdravstvena zaštita pruža na određeni način“, kazao je ministar.

Odluke o novim mjerama ovaj tjedan

Novinari su pitali razmatra li se uvođenje propusnica unutar Hrvatske. „Promišlja se o svemu. Ovaj tjedan imat ćemo konkretnije odgovore na pitanja što će se poduzeti kako bi se brojevi počeli spuštati. Oprezni smo s najavama, ovaj tjedan ćemo precizirati neke stvari kao bismo nekoliko dana prije isteka odluke koja traje do 21. prosinca mogli najaviti novi okvir. Možemo i danas samo ponovit da molimo sve da se suzdrže od druženja“, kazao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

„Danas je 40 posto novooboljelih iz samoizolacije. To govori da se sustav contact traceinga nije raspao, iako otežano funkcionira. Moram reći da smo prošli tjedan imali sastanak s ministrom zdravstva na kojem smo čuli da contact traceing funkcionira po županijama. Ovaj broj od 40 posto dokazuje da se taj sustav funkcionira“, rekao je Capak.

Je li Stožer zakasnio s mjerama?

Božinović je dogovorio na pitanje osjeća li se netko u Stožeru odgovornim zbog kašnjenja mjera. „Mi smo potpuno fokusirani već 10 mjeseci na svakodnevno promišljanje što nam je činiti kako bi se brojevi počeli spuštati. Nitko sretniji od nas da netko dođe s receptom kako zaustaviti pandemiju. Kad sve ovo bude iza nas radit će se analize o pandemiji izazvanom novim virusom”, kazao je.

Beroš je kazao da nije problem da on plati cijenu svih događaja u Hrvatskoj. „Volio bih vidjeti relevantne znanstvene izvore koji potkrjepljuju tvrdnju da smo zakasnili s mjerama“, kazao je Beroš, koji je priznao da se kao ministar uglavnom bavi Covidom, ali da nije zanemario ni ostatak sustava.

“Nadam se da je ovo pres konferencija, a ne sudnica”, kazala je šefica Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević, Alemka Markotić. “Svaki čovjek u državi sa svog aspekta odgovoran je da doprinese normalizaciji života. Svi se moramo odgovorno ponašati, a kada epidemija završi, slijede opsežne stručne analize koje će pokazati koje su mjere bile adekvatne, i koje su sredine mogle usvojiti neke mjere a nisu. Nakon što analize budu dovršene, bit će jasno tko je bio uspješan a tko ne. Crtu ćemo podvući na kraju pandemije”, kazala je.

Capak je dodao da treba pričekati kraj epidemije da bi se mogao evaluirati rad Stožera. “Ovako lošu incidenciju imamo zadnjih 14 dana, a rad bi trebalo evaluirati od početka pandemije. Sudite će se i je li neka mjera donesena na vrijeme ili nije. Treba imati širu sliku, ne samo epidemiološke mjere, nego i gospodarskih i društvenih aktivnosti te psihičkog stanja nacije. Cijepljenje je svjetlo na kraju tunela, pa se nadam da ćemo i mi iz Stožera imati vremena sjesti i evaluirati naš rad”, kazao je.

Koliko će se zdravstvenih djelatnika cijepiti?

“Koliko za sada znamo, planira se cijepiti nešto više od 50 posto. Prikupljamo podatke i dalje, kad završimo s tim moći ćemo reći više. Kampanja za popularizaciju cijepljenja je počela, svi detalji su razrađeni, osim onih koji ovise o podacima koje još nemamo. Intenzitet naše komunikacije o cijepljenju bit će veći u danima pred nama. Medijska kampanja krenut će vrlo skoro”, kazao je Capak.

Božinović je ponovo dobio pitanje o propusnicama među županijama. “Već sam odgovorio, vode se intenzivni razgovori. ne bih komentirao niti jednu moguću mjeru, sve će se znati tijekom ovoga tjedna”, kazao je ministar.

Očekuje se minimalan broj alergičnih na cjepivo

Nakon cijepljenja zdravstvenih djelatnika i korisnika domova na redu su kronični bolesnici i osobe starije od 65 godina. “Nakon toga na red dolaze svi ostali građani”, kazao je Capak o redoslijedu cijepljenja. Markotić je rekla da će iznimke od cijepljenja biti osobe alergične na neke sastojke cjepiva. “To su neke kemikalije koje su u tragovima. Nema ništa osobito specifično u tom cjepivu zbog čega bi se očekivale brojne alergijske reakcije.

Očekujemo da će taj problem imati minimalan broj ljudi”, kazala je Markotić, dodavši da nije čula o alergijskim reakcijama osim dva dobro poznata slučaja u Britaniji. “Ako su te reakacije blaže, dat će se druga doza pod kontrolom liječnika. Samo oni kod kojih se jave ozbiljne alergijske reakcije neće biti cijepljeni drugom dozom”, rekla je.

Počela online nastava

Jučer su zabilježena 3.363 nova slučaja zaraze koronavirusom, čime je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj došao do 25.035. Među njima su bila 2.864 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 295 pacijenata. Preminulo je 78 osoba.

Danas su na online nastavu prešle sve srednje škole u Hrvatskoj, kao i učenici od 5. do 8. razreda osnovnih škola u nekoliko županija.