Pravni stručnjaci analiziraju za Telegram: može li se kazniti liječnike koji su cijepili preko reda

Mogućnost eventualnog procesuiranja vide kroz kazneno djelo 'zlouporabe položaja i ovlasti', ali i 'trgovine utjecajem'

FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL/Ilustracija

Već nekoliko dana cijepljenje protiv koronavirusa preko reda u fokusu je javnosti. Ministar zdravstva Vili Beroš kaže da će sve ispitati. Ne zna, međutim, ima li u potezima liječnička koji su cijepili one koji na to za sada nisu imali pravo kaznene odgovornosti, no već jučer dao je naslutiti kako to osuđuje i smatra moralno upitnim.

Telegram je u razgovoru s više pravnih stručnjaka provjerio može li se doista protiv onih koji su cijepili svoje prijatelje, poznanike i rodbinu preko reda pokrenuti kazneni postupak. Dio ih smatra da bi to bilo iznimno ‘nategnuto’, dok ih dio ipak vidi mogućnost procesuiranja odgovornih. Svi se pak slažu i da treba provjeriti ima li stegovne odgovornosti tih liječnika, odnosno jesu li kršili Zakon o liječništvu, te Kodeks medicinske etike i deontologije. Ovo su ključni detalji.

1. Što točno piše u planu cijepljenja?

Vlada je u svom planu cijepljenja protiv Covida-19 navela da će se tijekom siječnja ove godine cijepiti isključivo radnici u zdravstvu, te korisnici i radnici pružatelja usluge smještaja u sustavu socijalne skrbi. Tek u drugoj fazi, koja kreće u veljači, bilo je planirano da se cijepe rizične skupine – osobe starije životne dobi i kronični bolesnici, te osobe u pojedinim kolektivima poput odgojno-obrazovnih ustanova i nekih radnih kolektiva.

Tek nakon što se cijepe svi ovi ljudi, a procijenjeno je da ih ima oko 1.138.000, na red za cijepljenje došli bi svi ostali građani Hrvatske, stoji u službenom ‘Planu uvođenja, provođenja i praćenja cijepljenja protiv bolesti COVID-19 u Republici Hrvatskoj’ što ga je Vlada prihvatila u prosincu 2020. godine. U međuvremenu se situacija još zakomplicirala jer se cjepivo ne isporučuje dinamikom koja je očekivana.

2. Tko se sve cijepio preko reda?

No neke osobe koje se ne uklapaju u plan ipak su se cijepile. Tako je cjepivo, kako je potvrđeno ovih dana, dobio rektor Damir Boras koji je Covid-19 prebolio, a cijepljen je, i to još sredinom siječnja i predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović. Spominje se da su preko reda još neki poznati građani dobili cjepivo.

Cijepila se, kako je potvrđeno jučer, i majka Alemke Markotić, ravnateljice Klinike za infektivne bolesti ‘Fran Mihaljević’. Sama ravnateljica Markotić tvrdi da su se preko reda cijepili i neki novinari. Njezina majka je, kaže profesorica, imala opravdanih razloga za cijepljenje, a to su visoka dob i nekoliko teških dijagnoza. Kada je točno majka gospođe Markotić primila cjepivo u ovom času nije poznato.

3. Ministri uglavnom sliježu ramenima

Na novinarsko pitanje o mogućoj kaznenoj odgovornosti zbog kršenja ovog redoslijeda ministar Beroš nije znao odgovor, a nije ga imao ni ministar unutarnjih poslova i šef Nacionalnog stožera Civilne zaštite Davor Božinović.

Razgovarali smo s više pravnih stručnjaka koji su analizirali je li u ovim slučajevima bilo sumnji u kršenje Kaznenog zakona. Mogućnost eventualnog procesuiranja vide kroz kazneno djelo ‘zlouporabe položaja i ovlasti’, ali i ‘trgovine utjecajem’.

4. Tko se okoristio cijepljenjem preko reda?

U Kaznenom zakonu stoji da će sa šest mjeseci do pet godina zatvora biti kažnjena “službena ili odgovorna osoba koja iskoristi svoj položaj ili ovlast, prekorači granice svoje ovlasti ili ne obavi dužnost pa time sebi ili drugoj osobi pribavi korist ili drugome prouzroči štetu”.

Ovdje se, pojašnjavaju, ne može govoriti o šteti koja bi nekom drugom bila prouzročena jer se to naprosto ne može dokazati. “Nije moguće dokazati da je netko drugi oštećen, odnosno da je obolio od Covida-19 baš zato što je netko drugi dobio cjepivo.

Međutim, može se dokazati da je tim cijepljenjem preko reda netko dobio određenu nematerijalnu korist, što zakon predviđa”, objašnjavaju nam pravni stručnjaci.

5. Je li netko iskoristio svoj utjecaj?

Dio pravnih stručnjaka vidi mogućnost procesuiranja u Članku 295. Kaznenog zakona, odnosno ‘trgovanju utjecajem’.

Taj članak kaže da će s šest mjeseci do pet godina biti kažnjen onaj ‘tko iskorištavanjem svoga službenog ili društvenog položaja ili utjecaja posreduje da se obavi službena ili druga radnja koja se ne bi smjela obaviti ili da se ne obavi službena ili druga radnja koja bi se morala obaviti’.

Ta radnja koja se ne bi smjela obaviti u ovom je slučaju cijepljenje nekoga tko još nije došao na red. Slučaj je to koji bi se mogao primijeniti na cijepljenje rektora Borasa koji baš niti po jednom kriteriju nije mogao u ovom trenutku doći na red da primi cjepivo.

6. Disciplinski postupci protiv liječnika

Svi pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali složno tvrde kako se cijepljenje preko reda mora sagledati kroz propise specifične za liječničku struku. Riječ je o Zakonu o liječništvu, te Kodeksu medicinske etike i deontologije.

Zakon o liječništvu propisuje disciplinsku odgovornost za liječnika koji ne poštuje zakon koji, među ostalim, propisuje promicanje ugleda profesije, kao i poštivanje prava pacijenata.

U Kodeksu je navedeno da liječnici moraju svoj posao obavljati stručno i etički besprijekorno. “Liječnik će poštovati prava pacijenta smatrajući zdravlje i dobrobit pacijenta svojom prvom i osnovnom brigom”, propisano je. Kazne variraju od opomena i novčanih kazni, do oduzimanja licence u slučaju težih disciplinskih povreda.