Pravni stručnjaci upozoravaju kako Vrhovni sud RH u posljednje vrijeme ozbiljno krši Zakon o kaznenom postupku

Sud šalje dopise umjesto rješenja o produljenju istražnog zatvora okrivljenima

FOTO: wikipedia

Krši li Vrhovni sud RH ozbiljno Zakon o kaznenom postupku kada osuđenicima umjesto rješenja šalje dopise kojima im produljuje istražni zatvor?

Telegram je doznao kako se ova opasna praksa često susreće u odlukama Vrhovnog suda koji umjesto rješenja o produljenju istražnog zatvora nadležnim županijskim sudovima šalje dopise. U tim dopisima, koji se uglavnom upućuju putem fax uređaja, izvještava se sud da je donijeta pravomoćna presuda i da se okrivljeniku produljuje istražni zatvor. No, nema ni obrazloženja niti navedenih zakonskih utemeljenja.

Što se čeka?

– Moj klijent je već tri tjedna u istražnom zatvoru bez rješenja, upozorava odvjetnik Tomislav Filaković iz Osijeka, koji se zbog toga obratio Županijskom sudu u Osijeku tražeći obrazloženje.

– Prema Zakonu o kaznenom postupku Županijski sudovi nadležni su za kontrolu istražnog zatvora, objašnjava Filaković. O žalbi njegovog klijenta na prvostupanjsku presudu Vrhovni sud RH odlučivao je još 2. listopada. Tek nakon dva upita, sa Županijskog suda u Osijeku prosljeđen mu je dopis koji nosi datum 6. listopada.

– U dopisu je šturo navedeno da je donijeta pravomoćna presuda i da se istražni zatvor produljuje. No, Zakon o kaznenom postupku izričito navodi da se o produljenju istražnog zatvora mora donijeti rješenje, tvrdi Filaković s čijim se stavom dio odvjetnika slaže, dok ih dio smatra kako je dopis dostatan.

Stići će rješenje

– Kada odlučujemo o žalbama u kratkom roku donosimo odluku i upućujemo dopis, objasnila nam je sutkinja Sanja Katušić Jergović, glasnogovornica Vrhovnog suda RH, dodajući kako je u pitanju česta praksa. Konkretne slučajeve nije željela komentirati. Naglasila je da će svi okrivljenici rješenja naknadno i dobiti.

Potvrdila nam je da je dopis Županijskom sudu u Zagrebu upućen i u “slučaju Fina”, nakon što je odlučeno o žalbama okrivljenika na prvostupanjsku presudu. Iz tog dopisa doznaje se da je pravomoćna odluka donijeta, te da je produljen istražni zatvor prvookrivljenom Dubravku Žugelju. Upravo njega tereti se za ubojstvo dvojice zaštitara tijekom razbojništva počinjenog u poslovnici Fine u Zvonimirovoj ulici u Zagrebu 5. rujna 2005. godione.

Kršenje ljudskih prava

Iako je i u tom slučaju donijeta pravomoćna odluka, Žugelj i njegovi odvjetnici još nisu dobili rješenje kojim mu se produljuje istražni zatvor. Zbog toga je okrivljeni čak zatražio zaštitu Pučkog pravobranitelja. Tim više što je u međuvremenu istekao maksimalni rok od četiri godine i devet mjeseci koliko može biti zadržan iza rešetaka bez pravomoćne presude.

Dio pravnih stručnjaka s kojima smo razgovarali smatra da je u pitanju teško kršenje Zakona o kaznenom postupku, kao i temeljnog prava na obrazloženu odluku. Upravo takva bi trebala biti rješenja kojima se produljuje istražni zatvor okrivljenicima, budući da je u pitanju oduzimanje slobode kao drugog temeljnog ljudskog prava. Na to upućuje i cijeli niz presuda Europskog suda za ljudska prava.

No, ima i onih kojima su dopisi dostatni, te u tome ne vide nikakav propust Vrhovnog suda RH.