Pravobraniteljica odgovorila Zlatku Hasanbegoviću, kaže da su mu djeca zaista izvrijeđana i omalovažavana

Ivana Milas Klarić komentirala je tekst u kojem se spominju minstrova djeca

FOTO: PIXSELL

Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić očitovala se danas o pismu tehničkog ministra kulture Zlatka Hasanbegovića koji ju je u srijedu pozvao da njegove malodobne sinove zaštiti od govora mržnje autorice teksta u Nacionalu Zrinke Vrabec Mojzeš.

U dopisu pravobraniteljici ministar Hasanbegović tada je naveo odlomke teksta ‘Od raspusta do kampanje”’, objavljenog u Nacionalu od 19. srpnja, u kojima autorica “moli buduću vladu da za ministra kulture bira nekog tko je bio na pokojem koncertu i kazališnoj predstavi”; nekoga tko zna “da nije zgodno u prvom redu gala koncerta na Stradunu razvaliti čeljust žvakaćom, s cijelom obitelji – ženom i djecom koja također marljivo žvaču.

Možda od nervoze ili dosade zbog krajnje nenaviknutosti na takve čudne događaje, na kojima se ne možeš pošteno ni potući, a kamoli vikati ‘za dom spremni’ ili baciti neku baklju!”.

Povrijeđena prava djece

Ovdje prenosimo dio današnjeg priopćenja pravobraniteljice u kojem se očituje o slučaju ministra Hasanbegovića:

“U vezi s Vašom prijavom zbog povrede prava i interesa Vaših sinova u članku Zrinke Vrabec Mojzeš pod naslovom „Od raspusta do kampanje“, objavljenom u tjedniku „Nacional“ od 19. srpnja 2016., kao i pozivom za postupanje pravobraniteljice, odgovaramo sljedeće…

… Procjenjujemo da bi u slučaju navedene objave u „Nacionalu“ mogla biti povrijeđena prava i interesi Vaše djece, koju autorica članka spominje u negativnom kontekstu. Ne možemo potvrditi da dio teksta koji se odnosi na djecu sadrži govor mržnje, ali izneseni opis („…nije zgodno u prvom redu gala koncerta na Stradunu razvaliti čeljust žvakaćom, s cijelom obitelji – ženom i djecom koja također marljivo žvaču. Možda od nervoze ili dosade zbog krajnje nenaviknutosti na takve čudne događaje…“) može biti za njih uvredljiv i omalovažavajući. Osim što je time povrijeđeno pravo djece prema Konvenciji o pravima djeteta, moguće je i da je prekršen članak 7. Pravilnika o zaštiti maloljetnika u elektroničkim medijima, u kojem se navodi da se maloljetnike ne smije po bilo kojoj osnovi vrijeđati ili omalovažavati.

Pravni koraci

Pravobraniteljica za djecu u više je navrata i javno upozoravala medije da sva djeca, uključujući i djecu javno poznatih i eksponiranih osoba, imaju pravo da ih se ostavi na miru i da ih se ne izlaže u medijima te je apelirala na novinare i urednike da poštuju privatnost djece i ne uključuju ih u vijesti o njihovim roditeljima. Ne dovodimo u pitanje pravo novinara da kritički procjenjuju djelovanje i izjave javnih osoba, ali je neprihvatljivo u sklopu takvih kritičkih osvrta davati negativne komentare o njihovoj djeci.

Pretpostavljamo da su Vam poznati koraci koje u zaštiti prava svoje djece možete poduzeti prema Zakonu o medijima, od zahtjeva za objavom isprike do pokretanja privatne tužbe. Također preporučujemo da podnesete prijavu Vijeću za elektroničke medije i Vijeću časti Hrvatskog novinarskog društva zbog povrede prava i interesa Vaše malodobne djece u navedenom članku objavljenom u tjedniku „Nacional“.