Pravobraniteljica traži da se mame i tate zbog necijepljenja šalje u zatvor

Upravo traje javna rasprava o izmjenama Kaznenog zakona; ovo su najzanimljiviji detalji

06.09.2019., Zagreb - U ravnateljstvu policije na konferenciji za medije povodom pocetka nove skolske godine predstavljene su ovogodisnje aktivnosti edukativno-promidzbene akcije Postujte nase znakove. Helenca Pirnat Dragicevic pravobraniteljica za djecu. Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević, zatražila je od Ministarstva pravosuđa radikalne izmjene Kaznenog zakona, kako bi se počinitelji seksualnog nasilja nad djecom pravednije kažnjavali, piše Jutarnji list u današnjem tiskanom izdanju. Njezin osnovni motiv proizlazi iz statistike; svaki osmi pravomoćno osuđeni počinitelj kažnjen je radom za opće dobro, a samo jednom je izrečena zabrana rada s djecom.

Pravobraniteljica zato sada traži da prestane biti moguće kažnjavati seksualne zlostavljače radom za opće dobro, da zabrana rada s djecom bude automatizirana uz pravomoćne presude, da se osuđenike nadzire i nakon što napuste zatvor, da se spolno uznemiravanje djece počne goniti po službenoj dužnosti, te da se kao kazneno djelo grubog zanemarivanja djece počne tretirati i necijepljenje.

Ministru prijedlozi ‘zvuče logično’

Ministar Dražen Bošnjaković novinarima Kristini Turčin i Goranu Peniću kazao je da prijedloge još nije vidio, ali da mu na prvu zvuče logično. No, ogradio se da mora razgovarati sa stručnjacima. Pravobraniteljica je prijedloge iznijela u javnoj raspravi o izmjenama Kaznenog zakona koje je inicirala inicijativa #spasime. Upozorila je na poraznu činjenicu kako roditelji sve češće odbijaju liječenja koja stručnjaci smatraju nužnim, i time je dovedeno u pitanje ostvarivanje zdravstvenih prava djeteta.

“Kazneni progon ponekad predstavlja jedini put da se osigura pravo djeteta na zdravstvenu uslugu koja mu je potrebna” objasnila je i predložila izmjene članka 177, koji propisuje kaznu zatvora za roditelje koji grubo zanemare svoju dužnost. Kako je pojasnila, “kao kazneno djelo treba tretirati svako zanemarivanje skrbi o zdravlju djeteta, uključujući uskraćivanje cijepljenja za koje ne postoje komplikacije”. Necijepljenje je sada tek prekršaj koji se sankcionira novčanom kaznom do 2000 kuna. Baš smo neki dan objavili presudu mami koja je osuđena na redikuloznih 300 kuna.