Pravobraniteljica, koja se jučer nije pojavila na sastanku sa sindikatima, tvrdi da se, eto, ona ne smije miješati

Kaže da su njezini alati preporuke i apeli

FOTO: N1

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, koju su jučer zbog izostanka sa sastanka između sindikata u štrajku i ministrice obrazovanja Blaženke Divjak napale obje strane, danas je gostovala na N1 televiziji gdje je komentirala štrajk u školama i pregovore između Vlade i sindikata. Pravobraniteljica je ponovo apelirala na to da se vodi računa o interesu djece, te pozvala suprotstavljene strane da u najkraćem mogućem roku postignu dogovor.

Pirnat Dragičević je pokušala objasniti zašto je jučer nije bilo na sastanku na koji je pozvana. „Pravobraniteljica za djecu, kao neovisno tijelo koje štiti dječja prava, u ovakve se situacije ne može i ne smije uključivati. Prema nadležnostima Zakona o pravobranitelju za djecu, ja sam iskoristila svoje alate, preporuke, apele. To je ono što je moja zakonska ovlast”, kaže.

“Nije uloga pravobranitelja nastupati kao dio izvršne vlasti niti predstavnici vlasti to smiju očekivati od pravobranitelja, jer bi to dovelo u pitanje neovisnost institucije. Pravobranitelj za djecu niti može niti smije sudjelovati u razrješenju konkretnog štrajka. Mi se uključujemo kad su ugrožena prava djece, uključujemo se s mehanizmima i alatima koji su nam na raspolaganju”, kazala je pravobraniteljica, prenosi N1.

Roditelji se svakodnevno žale

Pirnat Dragičević je dodala da je jučer imala obveze, te da je ranije uputila svoje preporuke vezane za nastalu situaciju. Na pitanje što misli o tome do kada će štrajk trajati, pravobraniteljica nije željela odgovoriti, rekavši samo da je pravo djece na redovno obrazovanje ustavno pravo koje se produženim trajanjem štrajka narušava. Kao neke od dodatnih problema nastalih zbog štrajka
pravobraniteljica je istaknula i to što djeca kod kuće moraju ostajati sama, to što je nejasno kada će izgubljena nastava biti nadoknađena te to što se ne zna kada će biti održane provjere znanja.

Zbog svega toga, rekla je, svakodnevno prima veliki broj pritužbi roditelja, učenika i nastavnika. Najviše se žale roditelji, i to zbog jednog konkretnog problema, kazala je. „Svakako ono što kroz ove pritužbe što sam uočila, to je aspekt organiziranog čuvanja, organiziranog pristupa da djeca imaju mogućnost negdje boraviti za vrijeme štrajka. Pravobraniteljica Pirnat Dragičević na kraju je dodala da su u najtežoj situaciji učenici osmih razreda i maturanti kojima slijede brojne obveze, te zaključila da bi škole trebale imati programe i akcije koji bi njima olakšali situaciju.