Pravosudni djelatnici u prosvjedu ispred NSK: 'Poslali su interventnu pred nas, zar se boje ovih žena?'

Kažu da im je jasno da je cilj Vlade razbiti štrajk neplaćanjem

13.07.2023., Zagreb - Pravosudni djelatnici koji strajkaju prosvjedovali su ispred zgrade NSK u kojoj se odvijala sjednica Vlade RH Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL
FOTO: Zeljko Hladika/PIXSELL

Nakon što je Vlada danas donijela odluku o umanjenju plaće i dodatka na plaću pravosudnim službenicima i namještenicima koji su u štrajku, službenici su došli pred zgradu Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK), gdje se održavala sjednica Vlade. Izviždali su odluku koju je donijela Vlada, te su se osvrnuli na tvrdnje ministra Ivana Malenice da im je odlukom o dodatku, koja je donesena 15. lipnja, plaća povećana za 100 eura.

“Prije svega, valja naglasiti kako se radi o povećanju od 60 eura, 80 eura te 100 eura. U javnom prostoru se govori na način kao da je u pitanju 180 i 60 eura. No, ono najvažnije, iz ove odluke je vidljivo kako je očiti cilj Vlade razbiti ovaj štrajk neplaćanjem. Što pokazuje da ništa ne razumiju niti da ista žele riješiti jer se u pregovorima nisu pomaknuli niti milimetar od prvog dana štrajka” poručili su za Telegram službenici s terena.

Dodali su: “Ministar je imao prijedlog rješenja od strane sindikata još prošli četvrtak” i istaknuli kako je u tijeku “najdulji štrajk u povijesti moderne Hrvatske.” Tvrde kako se od prvog dana ništa nije pomaklo po pitanju njihovih zahtjeva.

‘Vladi se očito ne žuri’

“Povećanje svima znači da pravosuđe ostaje dnajslabije plaćeno i idućih 6 mjeseci, dok u tom periodu drugi imaju brojne dodatke i veće plaće. Izgleda da je ovo strategija premijera da se razbije štrajk. Neplaćanje, bez obzira što se pravosuđe urušilo”, tvrde službenici.

Kažu kako Vlada već sedam dana ima njihov prijedlog kako zaustaviti štrajk u jednom danu, te da je prijedlog prihvatljiv za sve. “Vladi se očito ne žuri i ne žele ništa napraviti. Oni su izabrali priču da ovi ljudi hoće sve sad i odmah. Kao da im je u interesu da štrajk traje bez obzira na ogromne štete koje su već nastale građanima”, kazala je jedna od prosvjednica.

‘Zar se boje žena?’

Prosvjednike je ispred zgrade NSK dočekala interventna policija, što je izazvalo negodovanje štrajkaša. “Pa zar se oni toliko boje ovih žena da su doveli interventnu? Kako bi se tek nosili sa strankama s kojima se mi moramo suočiti na udaljenosti od pola metra?”, zapitala se jedna službenica.

Govoreći o štrajku, službenici su kazali kako premijer govori da afera s plinom neće utjecati na građane. “Ovaj naš štrajk već itekako utječe na sve”, tvrde službenici.

Kažu i kako njihov prosvjed pred NSK podržavaju njihove kolege sa sudova diljem Hrvatske. S Telegramom su podijelili objavu na društvenim mrežama jedne njihove kolegice s Općinskog suda u Makarskoj. Njenu objavu prenosimo u cijelosti.

‘Nešto je trulo u državi’

Kad smo sestra i ja bile djeca, mi djeca smo bili u kontroliranim uvjetima. To znači da su roditelji kontrolirali da dođemo doma nakon igre vani čin sunce zađe u vodu. Mi djeca smo bila sretna. Danas kad sam velika, osjećam da je kontrola izmakla kontroli. Radim kao sudski zapisničar i ovi koji nas ‘kontroliraju’ su se malo ‘oteli’.

To vam izgleda naprimjer da kolegica koja se teško razboljela i koja je mjesec dana na bolovanju nije dobila ovih čuvenih 100 eura jer tih 100 eura nije dio naše plaće nego nekakav dodatak kojeg naš vrli poslodavac kontrolira kako im se sprdne.

I kojeg mogu mijenjati k’o i stanje plina i cijenu struje u državi. Ako si obolio od karcinoma, nemaš pravo na dodatak. Imaš pravo dobit 400 eura za taj mjesec što u prijevodu znači da ne možeš ni crknut s tim parama. Govore kako će nam smanjit plaću od 17.7. jer smo se oteli.

Ma mogu nam uzet i cijelu plaću, sve dodatke, ali ovo jedinstvo i zajedništvo, ovu borbu za dostojanstvo i pravedno vrednovanje nam ne mogu uzet pa makar sva siva eminencija iz Sabora i Vlade donijela još pametnije odluke o smanjenju i ukidanju svakog eura s naše platne liste. Nismo Danska, ali nešto je trulo u državi. Rekla bi moja baba – ničija nije do zore sjala.