Predao se čovjek koji je prijetio da će raznijeti banku u Crnoj Gori

Bezgić je tražio da banka vrati novac radnicima propale tvrtke Primorke

FOTO: Vijest.me screenshot

Predao se Edin Begzić, muškarac koji je jutros upao u poslovnicu banke u crnogorskom gradu Baru prijeteći da će aktivirati eksploziv, javljaju tamošnji mediji. “Nakon dugotrajnih pregovora E.B. se predao službenicima barske policije. E.B. je od ranih jutarnjih sati blokirao ulaz poslovnice jedne banke u Baru uz prijetnje da će aktivirati eksplozivnu napravu. Dalje aktivnosti su u toku”, objavljeno je iz Uprave policije.

Kako javlja portal Vijesti.me, Begzić se mirno predao policiji nakon razgovora s potpredsjednikom Vlade Dritanom Abazovićem. “Najvažnije je da se sve završilo mirno. Ovu su životne stvari. Idemo dalje”, kratko je izjavio Abazović za Vijesti.

Prijetio je da će banku dići u zrak

Begzić je prethodno na poslovnicu banke postavio natpis “Vratite novac koji ste ukrali od radnika Primorke”. Policija je satima pregovarala s njim, a u razgovor se uključio i potpredsjednik Vlade Abazović. Begzić je ranije medijima poslalo snimku u kojoj je poručio da će, ako bilo tko pošalje vojsku, policiju ili privatne sigurnosne snage da “napadnu radnike”, taj biti odgovoran za “kaos koji nastane”.

U videu je Begzić pozvao čelnike zemlje da pomognu u rješavanju situacije, a zatim je pokazao navodne improvizirane eksplozivne naprave kojima je prijeti, kao i drugo oružje. “Banku ću držati pod kontrolom sve dok banka radnicima ne isplati novce koje je ukrala, sa zakonom pripadajućom kamatom za sve vrijeme koje su čekali. Sa sobom ću imati masku za suzavac i dim, pancirku, pištolj s mecima, molotovljeve koktele i dvije improvizovane eksplozivne naprave na daljinski okidač. Na improvizovanim napravama će biti vrećice sa čavlima ukoliko dođe do eksplozije”, rekao je.

Zgrada u kojoj se nalazi poslovnica banke je bila evakuirana, a na mjesto događaja su stigli policija i vatrogasci.

Primorka otišla u stečaj

Kompanija Primorka Bar bila je nekada uspješna tvrtka u većinski državnom vlasništvu. Tijekom masovne vaučerske privatizacije prodata je u bescjenje crnogorskim tajkunima koji su je 2008. godine založili za višemilijunski kredit kod jedne inozemne banke, za koji je jamstva dala država Crna Gora.

Primorka je kasnije otišla u stečaj, a radnici su ostali bez posla. Crnogorsko specijalno tužiteljstvo za organizirani kriminal i korupciju 2017. godine pokrenulo je postupak protiv svih uključenih u tu aferu zbog kriminalnog udruživanja.