Predsjednica doista mora objasniti izjavu o korupciji. Jer ona je smijenila bivšeg šefa tajnih službi i dovela svog

I predsjednica i premijer imaju ovlasti u nadzoru rada tajnih službi, a trebali bi reagirati i DORH i policija

Predsjednica i predsjednička kandidatkinja HDZ-a Kolinda Grabar Kitarović na jučerašnjoj je debati izletjela s izjavom koju je doista teško opisati drugačije nego šokantnom. Rekla je, citiramo, da su hrvatske tajne službe, posebno SOA, korumpirane, zbog čega bi evidentno trebala reagirati nadležna tijela. Predsjedničin istup o korumpiranim tajnim službama posebno je neobičan ako se uzme obzir da je upravo ona, 2016. godine, povukla svoj potpis s imenovanja tadašnjeg šefa SOA-e Dragana Lozančića. Kako je tada rekla, izgubila je povjerenje u njega. Iako tu svoju odluku nikada nije službeno objasnila, Lozančić je maknut, a na njegovo mjesto Grabar Kitarović postavila je svog šefa tajnih službi – Daniela Markića. Odakle onda priče o korupciji u sustavu koji je upravo Grabar Kitarović posložila?

Prema strukturi sigurnosno-obavještajnog sustava u Hrvatskoj zbog predsjedničina istupa odmah bi se, dakle, trebao sastati Savjet za koordinaciju sigurnosno obavještajnih službi, a reagirati bi trebali i Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i policija. Tajne službe u Hrvatskoj, osim stručnog nadzora, imaju i parlamentarni nadzor kroz Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, te građanski preko Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija. Šefove tajnih službi, inače, zajednički imenuju predsjednica i premijer pa imaju i zajedničku odgovornost prema njihovom radu. U svakom trenutku, u slučaju nezadovoljstva radom neke od tajnih službi, mogu tražiti njihovo razrješenje.

Najprije je optužila SOA-u

Predsjednica je, dakle, jučer rekla ovako: “Ono što je meni problem jest da se ja bavim korupcijom u samim službama, SOA-i i drugim službama. Mislim da je došlo vrijeme da se zaposle mladi ljudi koji nisu korumpirani i koji će raditi profesionalno”. Jutros je medijima poslala očitovanje u kojem je pokušala objasniti svoju jučerašnju izjavu, no stvari su eskalirale. Još se jače obrušila na tajne službe i napisala, doslovno, da su u rukama korupcijske hobotnice. Iako je jučer govorila o SOA-u, u današnjoj reakciji napala je posve drugu tajnu službu – Vojnu sigurnosno-obavještajnu agenciju.

Za korupciju u tajnim službama eksplicitno je optužila Ivu Josipovića i Zorana Milanovića s čijim se, kaže, korupcijskim nasljeđem sad mora baviti. U cijelu priču upetljala je i postupak protiv bivšeg ravnatelja i zamjenika ravnatelja VSOA-e koji su nepravomoćno osuđeni za zloporabu sredstava iz proračuna tajne službe. Njihova krivnja nije pravomoćnu utvrđena, iako su prvostupanjskom presudom osuđeni. No, zabrinjavajuće je da predsjednica, koja sustavno odbija komentirati sudske postupke i nepravomoćne presude, sada odjednom nepravomoćnu sudsku odluku koristi kao činjenicu za optuživanje tajnih službi za korupciju.

SOA šokirana optužbama

U SOA-i su, kako neslužbeno doznajemo, iznenađeni predsjedničinim optužbama. U SOA-i VSOA-u još odlučuju o tome hoće li službeno reagirati, s obzirom na to da je u tijeku predizborna kampanja u kojoj tajne službe moraju biti van politike. U svakom slučaju, teške predsjedničine optužbe trebale bi biti istražene.

Telegram doznaje da je saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost već zatražio očitovanje od DORH-a o tome je li predsjednica RH ikada prijavila nezakonitosti u tajnim službama, a zatražena su i očitovanja od šefova tajnih službi koje je prozvala. Zatraženo je i očitovanje od premijera Andreja Plenkovića koji je po zakonu suodgovoran s predsjednicom za funkcioniranje sigurnosno-obavještajnog sustava, točnije imenovanje njegovih čelnih ljudi. Nakon što dobije očitovanja predsjednik Odbora Ranko Ostojić sazvat će sjednicu.

Međutim, osim parlamentarnog i građanskog nadzora u SOA-i i u VSOA-i, izvidi mogu biti provedeni i po nalogu Državnog odvjetništva, kako bi se, kao što je to bio slučaj s aferom Grdića i Preosta, provjerilo ima li korupcije, odnosno krši li se na neki drugi način Kazneni zakon.

O čemu se uopće radi u aferi s VSOA-om?

U međuvremenu, možda je važno podsjetiti o čemu se uopće radi u aferi o VSOA-i koju je predsjednica vješto iskoristila kako bi zamaskirala svoj jučerašnji istup. Bivši ravnatelj Vojne sigurnosno-obavještajne agencije general-pukovnik Darko Grdić i njegov zamjenik, umirovljeni brigadni general Ognjen Preost, nekadašnji tajnik kabineta ravnatelja VSOA-e Zdeslav Ivanković i djelatnik kabineta Denis Lukinić lani su nepravomoćno proglašeni krivima za izvlačenje gotovo pet milijuna kuna iz proračuna VSOA-e.

Grdić i Preost osuđeni su na tri godine, Ivanković na 10 mjeseci uvjetno na tri godine, a Lukinić 11 mjeseci uvjetno na četiri godine. Načelnik odsjeka za operativnu tehniku Uprave za informacijsku sigurnost VSOA-e Tibor Mijo Kuljanić oslobođen je krivnje. Prema presudi, osuđeni su da su proračun VSOA-e oštetili za ukupno 4.973.800 kuna. Prema presudi, Grdić je uzeo 1,5 milijuna kuna, Preost 3 milijuna kuna, Ivanković 182.000 kuna, a Lukinić 199.000 kuna. Nakon toga su, stoji u presudi, uništili dokumentaciju o trošenju novca za posebne namjene.

Optuženi da su izvlačili novac iz fonda za istrage

Novac je iz VSOA-inog fonda za posebne namjene izvlačen od 2009. do 2012. godine. Iz tog fonda plaćaju se uglavnom troškovi iz istraga, ali i nagrade doušnicima, dok je petorka, prema presudi, novac isplaćivala sebi. Zdeslav Ivanković još na početku istrage priznao krivnju, no nije se nagodio s USKOK-om, a ostali su cijelo vrijeme poricali optužbe.

Dio novca iz tog posebnog fonda, kako su tvrdili, dali su i umirovljenom generalu Mladenu Kruljcu koji je bio blizak s tadašnjim predsjednikom Stjepanom Mesićem. Da nešto nije u redu s financijama VSOA-e razotkriveno je nakon što je Grdić smijenjen s njezina čela. Na funkciji ravnatelja naslijedio ga je general Zdravko Klanac. U međuvremenu je Preost umirovljen, dok su ostali djelatnici VSOA-e suspendirani.

Preost je nakon presude rekao da su nezadovoljni jer smatra da dokazima i svjedocima na suđenju obrazložili i pokrili svoj rad. Rekao je i kako je ovo prvostupanjska presuda te da imaju pravo žalbe. Tvrdio je i kako nije uzeo tri milijuna kuna te da se radi o specifičnim sredstvima crnog fonda koja se koriste u VSOA-i i ne mogu se pokriti kao u trgovačkim društvima.

Nije prvi put da predsjednica petlja oko tajnih službi

Ovdje još jednom valja podsjetiti da je početkom 2016. predsjednica povukla svoj potpis s imenovanja tadašnjeg šefa SOA-e Lozančića u kojeg je, kako je rekla, izgubila povjerenje. Mediji su tada prenosili priču da je problem nastao jer ju tajna služba nije upozorila da je Zdravko Mamić, koji je za nju organizirao rođendansku proslavu, pod mjerama tajnog nadzora u sklopu USKOK-ove istrage.

Aktualni šef SOA-e je Daniel Markić, dok VSOA-u vodi brigadni general Ivica Kinder. Na čelu Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost je Maja Čavlović, nekadašnja savjetnica predsjednice Grabar Kitarović. Upravo taj ured obavlja poslove kojima se Predsjedniku Republike i Vladi omogućuje nadzor nad radom sigurnosno-obavještajnih agencija. Telegram je upite poslao i SOA-i i VSOA-i i DORH-u i policiji te ćemo njihove reakcije objaviti čim ih dobijemo.