Nekad je nužno odabrati stranu

Predsjednica Foruma SDP-a pokušala je pojasniti što su, zapravo, mislili u svojim prijedlozima za studente

Biljana Gaća o novom zakonu o studentskim ugovorima i oporezivanju studentskog rada

18.03.2017., Zagreb - Predsjednik SDP-a Davor Bernardic i novoizabrana predsjednica Foruma mladih SDP-a Biljana Gaca dali su izjave za medije naon izborne konvencije. Photo: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što smo objavili tekst o prijedlozima Foruma mladih SDP-a vezanim uz studentske ugovore, javili su nam se iz stranke, odnosno Foruma. U današnjem priopćenju navode kako novim zakonom o obavljanju studentskih poslova poskupljuju studentski ugovori, kako se studentice i studente nastoji “radno iskorištavati” te kako promjene vode “u sve dublju prekarizaciju rada te se sužava mogućnost dugoročnog i stabilnog zapošljavanja mladih, visokoobrazovanih osoba”.

U inicijalnom smo tekstu problematizirali SDP-ov prijedlog da se izvanrednim studentima, nakon tri uzastopna mjeseca rada kod poslodavca mora ponuditi ugovor o radu. Time bi, čini nam se, poslodavcima bilo prilično otežano zapošljavanje izvanrednih studenata što bi u konačnici moglo rezultatirati radom na crno.

Kažu da pokušavaju zaštiti izvanredne studente

No, u SDP-u smatraju drugačije i naglašavaju kako se njihov prijedlog odnosi na izvanredne studente. “Trenutno, izvanredni studenti, ako su u takvoj prilici da rade sezonski 3 mjeseca, mogu raditi na ugovor o radu ili na ugovor o djelu. Vladinim prijedlogom im se omogućava da uz spomenute ugovore rade još i na studentski ugovor, a naš je prijedlog da se zbog toga izvanrednim studentima koji rade 3 mjeseca uzastopce ponudi ugovor o radu”, kaže Biljana Gaća, predsjednica Foruma mladih.

Navodi kako su izvanredni studenti osobe kojima studij nije primarni fokus te su već zaokupljeni drugim poslom, pa zbog toga, kako takve osobe ne bi bile prisiljene na prekarijatski rad, predlažu ovu mjeru. U suprotnom, kaže Gaća, “postoji velika vjerojatnost da će ga poslodavac cijelo vrijeme “držati” na studentskom ugovoru koji nije pogodan za radnička prava izvanrednog studenta.”.

Na ugovor o radu su, ipak, znatno veća davanja nego na studentski

U priopćenju koje su danas poslali izražavaju i nezadovoljstvo što se kod studentskih ugovora povećala naknada posredniku s 12 na 12,5 posto te što će tih 0,5 posto biti namijenjeno studentskim zborovima. “Podsjećamo s većom provizijom, ukupna davanja na bruto studentsku isplatu iznosit će 18 posto dok su, usporedbe radi, davanja na ugovor o radu 17,2 posto”, stoji u priopćenju.

No, pogrešno bi, naravno, bilo tvrditi da su troškovi rada poslodavca veći kod studentskog ugovora u odnosu na ugovor na radu – troškovi poslodavca višestruko su veći kod klasičnog ugovora o radu. “Do postotka doprinosa na plaću od 17,2% smo došli zbrajanjem doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje (15%), posebnog doprinosa za zapošljavanje (1,7%) i obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu (0,5%)”, kaže Gaća.

“Ovime studentski ugovori neće postati “skuplji” od ugovora o radu, niti smo to tvrdili jer oni nemaju doprinos iz plaće 20% kao kod ugovora o radu (doprinos za mirovinsko osiguranje). Međutim, s prijedlogom Zakona o obavljanju studentskih poslova, studentski ugovori poskupit će s 17,5% na 18% što se bojimo da će poslodavac prenijeti na studente zbog čega će studenti i studentice dobivati manje zarade”, zaključuje Gaća.