Predsjednica je čestitala Dan antifašističke borbe i zapalila svijeću žrtvama fašizma, žestoko su je napali u komentarima

Naglasila je da se velik dio hrvatskoga naroda opredijelio za antifašistički otpor

FOTO: Facebook Kolinda Grabar-Kitarović

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović danas je posjetila Malu Gajanu pokraj Vodnjana, gdje je položila cvijeće i upalila svijeću na spomeniku borcima i žrtvama fašističkog terora. Fotografije s tog događaja objavljene su na predsjedničinom Facebook profilu, a tamo je objavljena i čestitka gospođe Grabar-Kitarović povodom Dana antifašističke borbe.

„Svim hrvatskim državljanima čestitam Dan antifašističke borbe 22. lipnja. Velik dio hrvatskoga naroda i građana drugih nacionalnosti opredijelio se tijekom II svjetskoga rata za antifašistički otpor okupaciji sila Osovine.

Odlukama ZAVNOH-a uspostavljena Federalna Država Hrvatska u sklopu bivše federativne državne zajednice bila je izraz kontinuiteta i težnje hrvatskih antifašista za očuvanjem hrvatske državnosti, postavši državnopravnom osnovom za proglašenje i međunarodno priznanje samostalne Republike Hrvatske, koju smo obranili i oslobodili u Domovinskom ratu, kao povijesni izraz trajne težnje hrvatskoga naroda za neovisnom državom“, stoji u čestitki.

[Mala Gajana]Svim hrvatskim državljanima čestitam Dan antifašističke borbe 22. lipnja. Velik dio hrvatskoga naroda i…

Gepostet von Kolinda Grabar-Kitarović am Samstag, 22. Juni 2019

Ubijeno 42 mještana

Neki predsjedničini pratitelji ovu gestu nisu dobro prihvatili, pa je većina komentara ispod objave negativno intonirana. Naravno, radi se o desničarski nastrojenim glasačima.

Inače, Mala Gajana je mjesto u kojem se u Drugom svjetskom ratu dogodio jedan od poznatijih zločina na teritoriju današnje Hrvatske. Tijekom noći između 26. i 27. siječnja nekoliko stotina njemačkih vojnika opkolilo je selo. Nijemci su prvo otvorili paljbu na seosku stražu, nakon čega su počeli upadati su u kuće, pljačkati, paliti i zlostavljati stanovnike.

Grupu mještana su zatvorili u staju koju su zapalili, pri čemu je poginulo petero ljudi. Još je deset ljudi strijeljano, pa je ukupno poginulo 42 mještana. Deset žena i djevojaka deportirano je u koncentracijski logor u Auschwitzu, a deset muškaraca u Dachau. Logore je preživio je samo jedan muškarac i devet žena, piše vodnjanski.info.