Predsjednica opet malo napada Vladu; kaže da stagniramo (i da se moramo reformirati)

U intervjuu za HRT govorila je i o Vijeću za suočavanje s prošlošću

19.121.2017., Zagreb - Vecernjakova konferencija Hrvatska kakvu trebamo - Energedska buducnost Hrvatske. Kolinda Grabar Kitarovic.
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u intervjuu za HRT komentirala je aktualnosti; odluku Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, gospodarstvo i BDP-u, reforme i situaciju u Agrokoru.

Komentirajući preporuku Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima predsjednica je rekla da je to iznimno teško pitanje oko kojeg ćemo se teško složiti. “Pozdravljam činjenicu da su se tim pitanjem bavili stručnjaci i mislim da to mora ostati u stručnoj domeni. Sam sadržaj dokumenta pokazuje koliko je to složeno pitanje i doista držim da ga ne treba postaviti kao jedno od primarnih pitanja političke scene za političku javnost, jer se skreće pozornost s onoga što je bitno”, kazala je predsjednica.

Dodala je da se pitanjima prošlosti trebaju baviti stručnjaci, a da političari trebaju ipak voditi računa o životu građana. Inače, ovo je Vijeće donijelo preporuku u kojoj stoji da bi se simboli totalitarnih režima trebali sankcionirati, uz iznimku da se pozdrav “Za dom spremni”, koji je suprotan Ustavu RH, može koristiti u komemorativne svrhe.

Kaže da je zabrinuta zbog stagnacije BDP-a

Istaknula je kako bi primarni cilj političara, osobito onih na vlasti, ali i oporbe, trebao biti gospodarstvo. Zabrinuta je, kaže, zbog činjenice da Hrvatska stagnira što se vidi iz podataka o rastu BDP-a koji je manji od očekivanog. “Neću reći da Hrvatska nazaduje, ali očito stoji, tapka u mjestu dok drugi napreduju”, kazala je predsjednica, dodavši da je zabrinjavajuće da je rast hrvatskoga BDP-a ispod prosjeka EU 28.

“To su zabrinjavajući podaci, koji pokazuju da u ovim trenucima kad je EU izašla iz krize i kad su se otvorile nove mogućnosti, mi ih nismo u stanju iskoristiti. To pokazuje da parcijalne reforme nisu dovoljne, nego trebamo provesti širok raspon reformi kako bi se pokrenulo hrvatsko gospodarstvo, a njegov rast ovisi o turizmu, koji je djelatnost koja je previše ovisna o drugima. Činjenica je da turizam mora biti samo dodana vrijednost na naše gospodarstvo koje se mora restrukturirati i biti usmjereno na izvoz. BDP nam ovisi i o osobnoj potrošnji, koja stagnira i počela je opadati”, rekla je predsjednica te dodala kako uvoz prednjači pred izvozom te kako Hrvatska više nema vrijeme za čekanje, da mora “trčati” kako bi ojačala gospodarstvo.

Govorila je o reformama

Kazala je kako smatra da je 2018. godina u kojoj se trebaju provoditi reforme. “Pozdravljam napore koji su učinjeni prošle godine na poreznoj reformi. Oni su dali svoje rezultate, ali oni su izblijedili i ne osjećaju se pozitivni učinci te reforme”, rekla je predsjednica. Kazala je i da u Hrvatskoj postoji tendencija da ministarstva financija oblikuju gospodarsku politiku. “To je nemoguće, ona djeluju restriktivno. Tu treba parirati s nekoliko mjera kako bi se potaknule neke aktivnosti koje bi dovele do veće gospodarske aktivnosti, većeg broja radnih mjesta i sprečavanje iseljavanja stanovništva”, rekla je.

“Uz fiskalnu reformu koju je neophodno nastaviti dalje, ja spadam u ljude koji smatraju da se snižavanjem poreza dovodi do veće gospodarske aktivnosti, ulaganja i razmjene, a u Hrvatskoj je bitna i predvidljivost. Neće doći ulagači, ako ne znaju što mogu očekivati u sljedećih 10 do 15 godina. Jedan od naših najvažnijih nedostataka je nedostatak kapaciteta za provođenje reformi. Otpornost administracije. To ne primjećujem samo ja, to će reći i ulagači. Hrvatska je jako otporna na promjene i druga nam je karakteristika sporost u donošenju odluka, što ja ne mogu razumjeti. Bolje je nekad donijeti i pogrešku odluku pa je ispravljati, nego čekati”, rekla je predsjednica.

“Trebamo nastaviti i s reformom tržišta rada. Imamo previše radne snage koja je pasivna. Ne možemo dopustiti da s jedne strane imamo 14 posto nezaposlenih, a s druge strane zanimanja koja su deficitarna. S time je povezana i obrazovna reforma. Sve je povezano”, rekla je predsjednica.

Kada kritizira Vladu ukazuje na probleme u društvu, kaže

Komentirala je i svoj odnos s Vladom te rekla da njezina namjera ni u kojem trenutku nije bila kritizirati rad Vlade. Dodala je da prati rad Vlade i da je kritična prema njima zbog hrvatskih građana koji su je izabrali da bude kritična i da preispituje rad Vlade. Ustvrdila je i da njezino prozivanje nije kritiziranje već ukazivanje na probleme u društvu. “Ovi problemi su posljedice godina i desetljeća krivog rada i krivog djelovanja u Hrvatskoj. Razumijem devedesete godine, imali smo ratno stanje, nažalost propustili smo veliki val ulaganja u zemlje u tranziciji, međutim, sad ne postoji nikakav razlog da ne iskoristimo nove investicije i ulaganja, a posebno europske fondove”, rekla je predsjednica u intervjuu za HRT.

“Treba hrabrosti, presjeći stanje, donijeti hrabre, odlučne odluke za donijeti reforme, koje su za početak bolne, ali koje zapravo trebaju otkloniti postojeću bol u društvu. Otegotni faktor je situacija s Agrokorom. Ja sam bila kritična u jednom dijelu zbog privida korupcije koju treba dokazati, kao i visokih naknada koju su primali savjetnici, usto priznajem Vladi da se u posljednjih godinu dana uhvatila u koštac s tim problemom, da je uspjela zadržati stabilnost hrvatskog gospodarstva, ali to nam je pitanje oduzelo toliko energije, da se bavimo stvarima koje mogu pokazati da se hrvatsko gospodarstvo može pokrenuti. Držim da možemo biti ambiciozniji. Ja sam po prirodi ambiciozna osoba i volim ambiciozne projekte”, kazala je.

Situacija u Agrokoru nije jedina koja se mora riješiti

Predsjednica je u intervjuu upitana i što misli o novom povjereniku za Agrokor. Kazala je kako ne poznaje gospodina Peruška ni njegovu zamjenicu, gospođu Weber, da ne poznaje njihov rad ali pozdravlja odluku o njihovom imenovanju. Poželjela im je sreću u radu i poručila da se treba okrenuti i drugim pitanjima. “Agrokor koliko god bio velik, nije jedina tvrtka u Hrvatskoj”, kazala je predsjednica.

Komentirala je i zahtjev oporbe za smjenom ministrice gospodarstva, Martine Dalić kazavši kako je takav zahtjev za opoziv pojedinih članova Vlade stvar demokracije, te da je na vladajućima kad će to učiniti i hoće li. “Ja se u to neću miješati. Jednako kao i pitanje imenovanja predsjednice Povjerenstva za sukob interesa. To je u domeni Sabora i to ne želim komentirati”, rekla je predsjednica.