Predsjednici RH stiže vrlo ozbiljno pismo iz Sarajeva, traže da se distancira od zločina počinjenih u ime države

U Sarajevu je zabranjeno obilježavanje 20. godišnjice stradanja Srba akciji Oluja

FOTO: prtscr Euronews

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), mirovno-aktivistička nevladina organizacija u Bosni i Hercegovini, oštro je osudilo odluku Ministarstva unutarnjih poslova Kantona Sarajevo da zabrani obilježavanje 20. godišnjice stradanja Srba u vojnoj operaciji “Oluja” u sklopu kojeg je trebalo biti održano mirno okupljanje ispred hrvatskog veleposlanstva u Sarajevu.

Ta odluka policije, kao i reakcija UDIK-a uzburkali su javnost u BiH i Srbiji, te je informacija o zabrani okupljanja dospjela na naslovnice mnogih tamošnjih medija.

Hrvatska slavi “Oluju”

Iz UDIK-a objašnjavaju da je skup bio zakazan za ponedjeljak 3. kolovoza, a cilj mu je bio odavanje počasti stradalima u „Oluji“, te podsjećanje javnosti na zločine Hrvatske vojske prema civilnom srpskom stanovništvu što ih pak, po mišljenju ove udruge, Republika Hrvatska danas s ponosom slavi.

A convoy of Croatian Serb refugees from Knin wait to cross the Bosnian-Rump-Yugoslav border near the eastern Bosnian town of Raca, approximately 130 km (80 miles) west of Belgrade, 06 August. International relief agencies are bracing for a massive exodus of Serb refugees fleeing the Croatian offensive in breakaway Krajina and are beginning to organize food airlifts in order to avoid a humanitarian disaster.   AFP PHOTO
UDIK je želio podsjetiti na stradanja Srba tijekom “Oluje” AFP/AFP

– Ovim činom na ovakav način Policijska uprava Centar Sarajevo se stavlja u zaštitu Republike Hrvatske, te ovakav vid skupa zabranjuje. S tim u vezi, ovo je najgora i najstrašnija slika koju možemo uputiti iz Sarajeva, a želja je bila nešto sasvim drugo. Zabranom obilježavanja godišnjice stradanja Srba u „Oluji“, Sarajevo je poslalo jasnu poruku da u Sarajevu nema prostora gdje se javno može govoriti o masovnim kršenjima ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije. Ovo je i dokaz solidariziranja s politikom koju vodi Republika Hrvatska, a to je politika koja ima za cilj diskriminaciju i veličanje odgovornih za ratne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom u Hrvatskoj, poručuje Edvin Kanka Ćudić, osnivač UDIK-a podsjećajući i na pravo slobode okupljanja što je zagaranitrano Člankom 11. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava.

Suočavanje s prošlošću

– Ovo je poruka nama, i svima ostalima koji se bave suočavanjem s prošlošću da jednostavno to nije tema koja će zanimati političku elitu u budućnosti. Zabraniti mirno okupljanje je nešto što se ne radi u demokratskom društvu a naročito ne u društvu koje je doživjelo sličnu sudbinu, naglašava Edvin Kanka Ćudić i napominje da je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović nedavno iskazala solidarnost prema žrtvama genocida u Srebrenici, a sada, na ovaj način, institucije u Sarajevu iskazuju podršku hrvatskoj politici.

Edvin
Edvin Kanka Čudić odlučio je poslati otvoreno pismo hrvatskoj predsjednici Jusuf Hafizovic

– Unatoč zabrani okupljanju, UDIK će u ponedjeljak 3. kolovoza uputiti pismo predsjednici Republike Hrvatske i još jednom je pozvati na odgovornost i distanciranje od zločina počinjenih u ime Republike Hrvatske. Njeno (ne)distanciranje će imati dugotrajne posljedice na odnose u regiji, ali i ozbiljno shvaćanje hrvatskog poimanja Zapadnog Balkana na putu ka EU, zaključuju iz UDIK-a.