Predsjedničin savjetnik, zbog kojeg su je optuživali za pokušaj državnog udara na Vladu, morao je otići. Što to znači

Četiri najvažnije činjenice o SMS aferi koja se na kraju doista pokazala nezgodnom za gospođu Grabar Kitarović

Najnovija epizoda afere SMS izašla je u četvrtak, kada je Vlado Galić, predsjedničin savjetnik za obranu i nacionalnu sigurnost, podnio ostavku iz „moralnih i etičkih razloga”. No pretpostavlja se da su uzrok ostavke optužbe koje je na Galićev račun iznio Franjo Varga, središnja figura u aferi SMS koja je ozbiljno uzdrmala hrvatsku političku scenu i produbila razdor između predsjednice i Vlade.

Posebno je neugodan bio trenutak kada je tjednik Nacional objavio tezu da je cijela afera plod nastojanja ekstremno desne struje HDZ-a da sruši premijera Andreja Plenkovića u ime predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. Ta je tvrdnja izazvala žestoku reakciju predsjednice koja je u fokus javnosti dovela Vladu Galića. Čini se da postoji popriličan broj veza između gospođe Grabar-Kitarović i ljudi koje se spominje u aferi SMS, pa donosimo pregled događaja koji to pojašnjava.

1. Kako je izbila afera SMS?

Informatičar Franjo Varga uhićen je zbog sumnje da je izradio lažnu SMS prepisku između bivšeg glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i neimenovanog suca Županijskog suda u Osijeku koji je bio član sudskog vijeća u postupku protiv bivšeg izvršnog dopredsjednika Dinama Zdravka Mamića, njegovog brata i bivšeg trenera Dinama Zorana Mamića, bivšeg Dinamovog direktora Damira Vrbanovića i poreznika Milana Pernara kojima se sudilo za izvlačenje 115,8 milijuna kuna iz Dinama.

Lažni SMS-ovi trebali su navesti na zaključak da državni odvjetnik vrši pritisak na suca, kako bi ovaj donio osuđujuću presudu. Varga je bivši informatičar PU osječko-baranjske. Kada je tamo prije nekoliko godina dobio otkaz, bavio se programiranjem i kriptozaštitom. Da je imao veze na visokim mjestima sugerira uhićenje Blaža Curića, vozač ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića i kuma Milijana Brkića koji je Vragi navodno dojavio da mu se sprema uhićenje i savjetovao mu da uništi sve dokaze o izradi lažnih SMS-ova.

2. Koga je Varga u svome iskazu upleo?

Varga je uskoro ispitan u Uskoku. Rekao je da je surađivao s ljudima iz vrha hrvatske politike. Mediji navode da je, među ostalima, spomenuo bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka s kojim ga je, navodno, povezao Vlado Galić. Rekao je da je njegove usluge koristio i Karamarkov zamjenik Milijan Brkić. Jutarnji list piše da su, prema Varginom iskazu, Curić i Brkić od njega tražili da pomogne spriječiti poništavanje diplome koje je Brkiću prijetilo zbog optužbi za plagiranje.

Rekao je i da je za Karamarka pisao dio programa HDZ-a, vodio istrage o nekim članovima te stranke, pa čak i da mu je dostavio dokaze o tome da je APIS, informatička tvrtka koja obrađuje izborne rezultate, HDZ oštetila na izborima. Karamarko je njegovu priču u potpunosti porekao, i postavio pitanje zašto se Vlado Galić ne izjašnjava o optužbama.

3. Galić je bio u vezi s Vargom

Varga je Galića upleo s još dva navoda. Rekao je da je upravo od njega saznao da je Mario Bertina, jedan od šefova Uskoka, nezakonito prisluškivao Zdravka Mamića. Istražiteljima je rekao i da je Galić poslao prijetnju Daliji Orešković u vrijeme kada je vodila Povjerenstvo za sukob interesa tražeći da presudi protiv Karamarka u slučaju spora zbog poslovnih veza njegove supruge i savjetnika mađarske naftne tvrtke MOL, Josipa Petrovića. Ta je prijetnja prema Vargi sačuvana na serveru Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa.

Predsjednicu, sudeći po njezinoj reakciji, ozbiljno uzdrmale tvrdnje objavljenje u Nacionalu prema kojima je Varga bio angažiran na predsjedničkoj kampanji Kolinde Grabar Kitarović 2014. godine. Predsjednica je to oštro demantirala. »Ono što je meni gospodin Galić rekao jest da je bio dva puta u kontaktu s gospodinom Vargom i to tijekom kampanje kada su se javljali različiti trolovi i stranice koje su promicale govor mržnje. Ali Varga nije radio za kampanju.

Nikakve usluge od njega nisu tražene niti smo kreirali ikakve trolove. Iskreno, ja sam tada bila previše zaposlena oko programa da bih razmišljala o logistici. Znam samo da sam suradnicima na početku kampanje rekla da želim da sve bude čisto i da se ne bavimo prljavim poslovima. Kao što znate, ja tijekom kampanje nikada nisam išla na osudu bilo koga nego sam govorila o radu i radnim učincima i nisam dala da se ikog osobno napada«, rekla je predsjednica.

4. Optužbe o planiranju državnog udara

Vjerojatno najozbiljniji dio u ovoj priči optužbe su za planiranje državnog udara. Tjednik Nacional objavio je analizu u kojoj se tvrdilo da je Varga bio dio skupine koja je pripremala državni udar, te da je u iskazu otkrio ciljeve paraobavještajnog podzemlja povezanog s HDZ-ovom desnicom koja je u predsjedničino ime planirala srušiti premijera Andreja Plenkovića. Te su tvrdnje za Kolindu Grabar-Kitarović bile toliko neugodne da je smjesta izdala priopćenje u kojem je oštro demantirala sve insinuacije o svojoj povezanosti s takvom urotom.

“Predsjednica Republike Hrvatske najodlučnije odbacuje bilo kakve konstrukcije o njezinoj navodnoj umiješanosti u navodno rušenje Vlade Andreja Plenkovića. Predsjednica drži da je sama ta konstrukcija, na temelju izjava čiju vjerodostojnost ni istinitost nisu potvrdile nadležne institucije, izravan politički udar na državne institucije Republike Hrvatske, a posebice na instituciju Predsjednice Republike Hrvatske.”

Uz to, Grabar-Kitarović je oštro napala Plenkovića zbog toga što ignorira njezin prijedlog o sazivanju sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost, te protestirala zbog izostanka reakcije nadležnih tijela na objavljivanje informacija povezanih s istragom. Predsjednica je nedugo potom novinarima rekla da se sastala sa šefom SOA-e Danijelom Markićem koji joj nije dao nikakve indicije da su tvrdnje o uključenosti paraobavještajnog podzemlja točne. Na kraju je konstatirala da se time trebaju baviti nadležne institucije, a ne ona.