Predsjednik smijenjene Komisije za pomilovanja otkriva koji je razlog takve odluke predsjednice Grabar-Kitarović

Davor Derenčinović smatra da iza svega stoji jedna izjava Vladimira Šeksa

09.10.2015., Balatonfured, Madjarska - Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarovic na konferenciji za medije sefova Visegradskih skupina V4 Summita.
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Predsjednik sad već bivše Komisije za pomilovanja predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović, profesor Davor Derenčinović u petak je Hini rekao da je izjava Vladimira Šeksa da je utjecao na komisijin rad jedini razlog odluke predsjednice o prestanku mandata Komisije.

Šeksova izjava

Predsjednica je, naime, danas donijela odluku o prestanku mandata predsjednika i članova Komisije za pomilovanje, a Derenčinović objašnjava kako je jedini razlog tome izjava sad već bivšeg predsjedničinog savjetnika za ustavno-pravna pitanja Vladimira Šeksa.

Isključivi razlog je izjava gospodina Šeksa da je utjecao na rad Komisije te je zbog toga sam rad Komisije do te mjere kompromitiran da je nastavak njezinog rada bio krajnje upitan, a samim tim i ustavne i zakonske ovlasti predsjednice Republike u pogledu pomilovanja, kazao je Derenčinović Hini nakon što je Pantovčak objavio odluku.

Davor Derenčinović
Davor Derenčinović PIXSELL

Razgovor kod predsjednice

Prethodno su svi članovi komisije bili na razgovoru kod predsjednice Republike, a Derenčinović ističe da Grabar-Kitarović ni u jednom trenutku nije dovela u pitanje rad same Komisije čije odluke i dalje ostaju na snazi.

Predsjednica nije od nas htjela tražiti ostavke jer smatra da su sve naše aktivnosti bile časne i poštene, a odluke donesene na temelju činjenica s kojima smo raspolagali, ispravne i opravdane, kazao je te ponovio kako je jedini razlog predsjedničine odluke Šeksova izjava.

Kontroverzna pomilovanja

Javnosti su, naime, od 25 pomilovanih, kontroverzna bila pomilovanja za gospodarski kriminal osuđenih Leona Sulića i Danka Seitera te za zloporabu droga i nedopušteno posjedovanje oružja osuđenog Vanje Goldbergera.

Goldberger je bio savjetnik Vladimira Šeksa u vrijeme kad je on bio predsjednik Hrvatskoga sabora, a zbog njegova je pomilovanja Šeks razriješen dužnosti predsjedničina savjetnika za ustavnopravna pitanja.

Vladimir Šeks
Vladimir Šeks PIXSELL

Šeksova ostavka

Šeks je medijima potvrdio da je razriješen na osobni zahtjev zbog pomilovanja Goldbergera. Kazao je da je zagovarao pomilovanje Goldbergera, dok je predsjednica smatrala da to nije u redu s obzirom na njegov poseban odnos s njim, zbog čega je Šeks podnio ostavku.

Kod Sulića i Seitera Ured predsjednice je odmah nakon propitivanja medija o razlozima njihova pomilovanja priopćio da je razlog bio isključivo njihovo zdravstveno stanje.

Suić je osuđen zbog višemilijunskih malverzacija u „Croatia Busu“ i nekadašnji je donator HDZ-a, dok je Danko Seiter osuđen jer je oprostio kredit poduzetniku Nikoli Hanželu, najvećem donatoru predsjedničke kampanje Grabar-Kitarović.

06.10.2009., Zagreb - Sudac Srecko Turudic, tuziteljica Dunja Pavlicek, odvjetnik Antonio zujic te policajci Srecko Martinic, Predrag Mihalinec i Damir Fondulic na rekonstrukciji pronalaska pistolja u sjeniku Mladena Slogara u vezi s ubojstvom Ivane Hodak. Photo: Zeljko Hladika/Vecernji list
Odvjetnik Antonio Zujić PIXSELL/Vecernji list/PIXSELL

Na listi pomilovanih, kako je otkrio Telegram, nalazi se i zagrebački odvjetnik Antonio Zujić, dijelu javnosti poznat kao branitelj Mladena Šlogara, osuđenog zbog ubojstva Ivane Hodak, kćeri odvjetnika Zvonimira Hodaka i Ljerke Mintas-Hodak. On je pomilovanje dobio iako je pijan skrivio prometnu nesreću nakon koje je pješakinja na koju je naletio svojim automobilom ostala invalid. Doznajemo da je zbog bolesti u obitelji dobio oprost dijela izrečene kazne.

Pravni stručnjaci u Komisiji

No, predsjednica nije morala prihvatiti niti jedno predloženo pomilovanje, budući da ona donosi konačnu odluku nakon prijedloga Komisije. To je Telegramu i potvrđeno iz same Komisije čiji članovi imaju funkciju savjetodavnog tijela. U upravo raspuštenom sastavu bili su renomirani pravni stručnjaci koji su o molbama osuđenika raspravljali i predlagali dodjelu pomilovanja.

“Konačna odluka predsjednice Republike Hrvatske predstavlja diskrecijsku prerogativu utemeljenu isključivo na prijedlozima i pravilima struke”, rekli su nam iz Komisije.