Predstavljen je izborni program SDP-ove koalicije 'Hrvatska raste', a ovo je njegovih 8 najvažnijih točaka

Program lijeve koalicije podijeljen je u osam tematskih cjelina

26.09.2015., Zagreb - Stranacka konvencija SDP-a u maloj dvorani zagrebackog Doma sportova, kojom  pocinje izborna utrka. Na skupu pod nazivom  Hrvatska raste SDP predstavlja novi program i izbornu kampanju.  Zoran Milanovic. 
Photo: Petar Glebov/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U nedjelju je predstavljen izborni program SDP-ove koalicije Hrvatska raste – Nema povratka na staro. Program je podijeljen na osam tematskih cjelina iz kojeg prenosimo najvažnije dijelove:

1. Ubrzanje gospodarskog rasta, jačanje konkurentnosti i poboljšanje poslovne klime

Kao polazišna točka gospodarskog programa koalicije navodi se održanje potrošnje uz restrukturiranje i povećanje konkurentnosti gospodarstva, koje jedino tako može biti poticaj oporavku i rastu.

Kao mjere restrukturiranja, predviđa se daljnji reprogram i prolongiranje plaćanja poreznih obveza poduzetnicima i na taj način namjerava se postići smanjenje nelikvidnosti u sustavu i broj blokiranih poslovnih subjekata.

U pogledu poticanja gospodarstva, SDP-ova koalicija najavljuje novo smanjenje parafiskalnih nameta gospodarstvu već za 2016. godinu za dodatnih 300 milijuna kuna. Time će ukupan iznos smanjenja biti preko 1 milijardi kuna, te se na taj način namjerava smanjiti ukupni teret za poduzetnike.

U idućem mandatu posebnu pozornost namjeravaju posvetiti unapređenju konkurentnosti te povećanju poljoprivredne proizvodnje i generalno proizvodnje hrane. Osim toga, koalicija najavljuje smanjenje stope poreza na dodanu vrijednost za košaricu izabranih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, uključujući morsku i riječnu ribu, s 25 posto na međustopu od 13 posto.

Koalicija SDP-a namjerava značajna EU i nacionalna sredstva uložiti u projekte navodnjavanja. U planu koalicije je osigurati navodnjavanje 65 000 ha poljoprivrednih površina te dostići prosjek EU u pogledu udjela navodnjavanih površina (oko 6 posto).

U području ribarstva, za iduće četiri godine očekuju povećanje proizvodnje u akvakulturi za 75 posto u svim segmentima. U tu svrhu za sektor ribarstva namjeravaju osigurati sredstva iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo u iznosu od približno 1,9 milijardi kuna.

Najavljuju i daljnje porezno rasterećenje, odnosno rast plaća kao instrument ubrzanja rasta BDP-a. Nadalje, u naredne četiri godine cilj je i povećanje vrijednosti izvoza roba i usluga za najmanje 30 posto u odnosu na 2015. godinu.

Cilj SDP-ove koalicije jest i to da se 70-80 posto svih ulaganja javnog sektora financira iz EU fondova. Prema iskustvu drugih zemalja, u idućih 7 godina očekuju1-2 posto veći gospodarski rast i osiguranje od 15-20 tisuća radnih mjesta godišnje zahvaljujući sredstvima ESI fondova.

U iduće četiri godine nastojat će osigurati i najmanje 30 milijardi kuna ulaganja u industriju te 38 milijardi kuna u turizam, od čega očekuju najmanje 50 posto ulaganja od stranih ulagača.

U pogledu poticanja investicija, u programu se ističe da su osigurana sredstva za razdoblje od iduće 4 godine na razini više od 10 milijardi kuna bespovratnih sredstava iz europskih fondova, uključujući i fondove za ruralni razvoj, čime će se uz vlastito sufinanciranje poduzetnika potaknuti ukupne investicije od oko 35 milijardi kuna.

Cilj koalicije je u iduće četiri godine dovesti Hrvatsku među prvih 40 zemalja na svijetu prema lakoći poslovanja (prema Doing Business rangiranju).

Jedan od ciljeva je učiniti HBOR još snažnijom financijskom institucijom, osobito u svrhu potpore financiranju izvoza, a to znači sektora kao što su industrija, turizam i u narednom razdoblju posebno poljoprivreda. Osim HBOR-a, u programu je predstavljen i novi financijski instrument – fond rizičnog kapitala. U ovom trenutku vrijedan je 150 milijuna kuna, a u iduće četiri godini cilj koalicije je samo kroz fondove rizičnog kapitala osigurati najmanje 1 milijardu kuna ulaganja u razvoj tehnološki orijentiranih malih i srednjih poduzeća.

2. Bolji standard i veća socijalnu sigurnost

U programu koalicije stoji i namjera ulaganja više od 3 milijarde kuna iz EU fondova u stvaranje novih i boljih radnih mjesta, kroz izravne poticaje poslodavcima za zapošljavanje i očuvanje radnih mjesta, obrazovanje nezaposlenih, dodjelu bespovratnih sredstava za samozapošljavanje te druge mjere. Pritom će posebnu pozornost usmjeravati prema zapošljavanju mladih, žena i starije populacije.

Programom je predviđeno uvođenje fiskalnih olakšica za osobe starije od 50 godina, kojom će poslodavac biti oslobođen plaćanja doprinosa na plaću u razdoblju od 5 godina u svrhu povećanja konkurentnosti na tržištu rada, a koalicija će osigurati novi rast minimalne plaće.

U programu je istaknuto kako je koalicija u dosadašnjem mandatu posebno vodila brigu o građanima koji su se ne svojom krivnjom našli u teškom, ponekad i bezizlaznom položaju u situacijama elementarnih nepogoda, primjerice Gunje i drugih poplavljenih područja. Isto tako, u programu podsjećaju i na reakciju vlade u vidu pomoći građanima zaduženim u švicarskim francima, te naglašavaju da je rješavanje socijalnih posljedica krize njihov apsolutni prioritet.

U planu je i širenje mjere energetske naknade (vaučera) na širi krug korisnika, osobito umirovljenika s najnižim mirovinama, a sa svrhom zaštite standarda obitelji s djecom. U narednom mandatu žele osigurati i delimitiranje iznosa roditeljske naknade za dodatna 2 mjeseca (sa 6 na 8 mjeseci) i do iznosa od 5 000 kn.

U pogledu zdravstvene skrbi, cilj je jednaka dostupnost zdravstvenim uslugama svim građanima stoga koalicija kao temeljnu zadaću shvaća očuvanje jedinstvenog, neovisnog i solidarno financiranog obveznog zdravstvenog osiguranja.

Najavljen je završetak izgradnje novih bolničkih i polikliničkih kapaciteta u Rijeci, Puli, Dubrovniku, Varaždinu, Bjelovaru, Koprivnici, Sisku, Popovači, Novom Marofu, Splitu, Zagrebu (KBC Sestre milosrdnice i KB Merkur) sredstvima EU fondova i putem javno privatnih partnerstva i preseljenje Klinike za dječje bolesti Zagreb na novu lokaciju.

U narednom mandatu koalicija namjerava provesti usklađivanje mirovina s rastom troškova života i rastom plaća i stvoriti zakonske preduvjete za povećanje mirovina ukidanjem doprinosa za zdravstvo u iznosu od 3 posto te uvođenje profesionalne mirovine uz mogućnost rada.

3. Poboljšanje učinkovitosti javnog sektora

Stav koalicije jest da problemi javnog sektora leže prvenstveno u njegovoj nedovoljnoj efikasnosti, a ne u njegovoj ogromnoj veličini, a nastavak reformi u javnom sektoru navode kao strateški cilj koalicije.

Naglašava se i važnost poboljšanja kvalitete pravosudnog sustava. Pravna država i pravna sigurnost građana navode se kao prioriteti koalicije, te je njihov cilj u iduće četiri godine smanjiti prosječno trajanje sudskih postupaka na ispod 300 dana. Također najavljuju smanjenje broja neriješenih sudskih predmeta ispod 350 000 i na taj način poboljšati kvalitetu pravosudnog sustava.

Kao cilj navode nastavak procesa fiskalne konsolidacije, smanjenje deficita i zaustavljanje rasta javnog duga, prije svega na temeljima započetog gospodarskog rasta i rasta proračunskih prihoda.

4. Obrazovanje za 21. stoljeće

U pogledu obrazovanja, u programom se planira daljnja provedba započete cjelovite kurikularne reforme za rani i predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje što je jedna od najvažnijih nacionalnih reformi u posljednjih 25 godina.

U iduće četiri godine u različite vidove obrazovanja, od srednjoškolskog do visokog, zatim za istraživanje i razvoj te za obrazovni standard planiraju ulaganje u iznosu višem od 7,5 milijardi kuna, s ciljem uspostavljanja modernog sustava obrazovanja primjerenog državi članici EU. Nadalje, naglašavaju i važnost snažnijeg povezivanja znanosti i visokog obrazovanja s gospodarstvom.

5. Suvremena infrastruktura za novi gospodarski rast i bolji standard građana

U sektoru prometa izrađena je prvu Strategiju prometnog razvitka nakon 1999. godine te prvu Strategiju pomorskog razvitka i integralne pomorske politike uopće. Naglasak je stavljen na povećanje ulaganja u željeznicu i luke na europskim koridorima uz pojačano korištenje EU fondova.

Za ulaganja u željezničku infrastrukturu u idućem mandatu osigurano je dodatnih 8 milijardi kuna iz EU fondova. U naredne četiri godine planira se izgradnja 51 km nove pruge, obnova i modernizacija 265 km postojećih pruga te osiguravanje 220 željezničko-cestovnih prijelaza u naseljenim mjestima.

6. Očuvanje okoliša i održivi razvoj

Program koalicije predviđa i daljni rad na uspostavi cjelovitog sustava gospodarenja otpadom, a naglašavaju pokretanje značajnog investicijskog ciklusa razvoja vodnog gospodarstva koji namjeravaju nastaviti i ubrzati i u idućem mandatu.

Najmanje 14 milijardi kuna će se uložiti u sustave vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, od čega je 7,7 milijardi kuna osigurano iz EU fondova. 4 milijarde kuna se planira uložiti u zaštitu od štetnog djelovanja voda, odnosno zaštitu od poplava, od čega je 1,6 milijardi kuna osigurano iz EU fondova.

Najavljuje se i nastavak sufinanciranja energetske obnove obiteljskih kuća, višestambenih zgrada, javnih i komercijalnih objekata, industrije, turističkog i drugih gospodarskih sektora, a pripremaju i novi projekt suzbijanja energetskog siromaštva kroz financiranje energetske obnove domova socijalno najugroženijim obiteljima koje žive u energetski učinkovitim objektima.

7. Regionalni razvoj i decentralizacija

Program obuhvaća i plan da od 130 milijardi kuna ulaganja potaknutih uz pomoć EU fondova do kraja 2023. godine, najmanje 60 posto od tog iznosa (78 milijardi kuna) završi na području 12 najslabije razvijenih županija, koje zaostaju za prosjekom Republike Hrvatske više od 25 posto i čiji udjel u ukupnom stanovništvu RH iznosi 38 posto.

U programu je i plan ulaganja iz EU fondova koji kreće 2016. godine vrijedan oko 1,2 milijarde kuna, namijenjen razvoju manjih gradova isključivo na slabije razvijenim i ratom pogođenim područjima kao što su Vukovar, Beli Manastir, Petrinja, Benkovac i Knin.

Stav je koalicije da Hrvatska treba višu razinu decentralizacije, što znači više novca na lokalnoj razini, ali i više odgovornosti. Isto tako, u koaliciji smatraju da se reforma postojećega sustava lokalne i regionalne samouprave treba usmjeriti prema redefiniranju nadležnosti različitih razina lokalne i regionalne samouprave u skladu s ekonomskom i administrativnom snagom, odnosno fiskalnim kapacitetom.

8. Napredno i sigurno društvo

U skladu sa zalaganjem za napredno društvo, u programu koalicije postavljeni su ciljevi u pogledu ustrajanja na zaštiti najširih prava svakog pojedinca i prava manjinskih skupina te u uspostavljanju i čuvanju socijalnih prava i širenju prostora građanskih sloboda.

Prvi cilj je jednaki pristup obrazovanju za mlade ljude, bez obzira na njihov socijalni status te nastavak programa stručnog osposobljavanja i EU programa pod nazivom Garancija za mlade.

Program koalicije za novi mandat obuhvaća i plan daljnje suradnje s udrugama civilnog društva, podcrtavaju se dosadašnja postignuća na tom planu i najavljuje daljni rad, osobito u pogledu sigurnosti građana i države te borbe protiv korupcije.