Pregled dana nakon Trumpovog istupa kojim je ‘učinio nešto što nisu generacije predsjednika prije njega’

Prenosimo reakcije Republikanaca, medija, svjetskih državnika i Twittera

Dvojica bivših američkih predsjednika, George HW Bush i George W Bush, objavili su priopćenje u kojem osuđuju rasnu netrpeljivost, antisemitizam i mržnju. Iako Donalda Trumpa ne spominju imenom, u rijetkoj zajedničkoj intervenciji, otac i sin Bush pridružili su se sve glasnijem zboru vodećih republikanskih političara koji se distanciraju od jučerašnjih izjava američkog predsjednika koje su šokirale američku javnost.

Donald Trump suočen je s nikada žešćim kritikama nakon izjava o okupljanju bijelih nacionalista u Virginiji, u kojima je istaknuo da za sve što se dogodilo, treba okriviti obje strane. Trumpovi potezi i riječi nerijetko su posljednjih mjeseci otvarali pitanje može li ga Republikanska stranka i dalje podržavati, no njegove izjave po kojima je postao jedini američki predsjednik novog doba koji zapravo brani bijele nacionaliste – čini se da su pred konzervativnu stranku postavile novi test.

‘Ovo nisu učinile generacije predsjednika’

“Trump ponovno krivi obje strane”, objavile su gotovo jednoglasno naslovnice vodećih američkih medija. “Američki predsjednik prozvao je aktiviste ‘alternativne ljevice’ da su jednako odgovorni za sukob kao i prosvjednici koji su došli naoružani, opremljeni svastikama, ratnim zastavama Konfederacije, antisemitskim natpisima i natpisima potpore Trumpu”, navodi New York Times.

Ugledni dnevnik piše kako je predsjednik Donald Trump dao novi vjetar u leđa bijelim nacionalistima, i to na način na koji to nijedan američki predsjednik nije napravio generacijama. “Nitko nije otišao toliko daleko kao Trump koji je izjednačio one koji uzvikuju nacističke parole i one koji zastupaju superiornost bijele rase s aktivistima koji se rasizmu i netrpeljivosti suprotstavljaju”, piše New York Times.

Od istočne do zapadne obale osuda javnosti je ista. Javnost je skandalizirana.

 

 

‘Predsjednik sada pleše oko plamena’

Republikanski političari se crvene i ograđuju, demokrati traže ne samo osudu nego i djela. “Ratoborni se Trump vratio u formu”, dijagnosticira dnevnik USA Today; portal Daily Beast opisuje kako za Bijelu kuću, koja se u mandatu ovog predsjednika često mora spašavati od jedne krizne situacije do druge, Trumpova predstava predstavlja jedinstveni kaotični krešendo.

Wall Street Journal navodi kako je Trump dolio ulje na vruću vatru, te da je nakon ovih komentara izoliran, dok BBC članak o retoričkom rikošetu američkog predsjednika zaključuje konstatacijom da je svojim dugim oklijevanjem da osudi nasilje u Virginiji zapalio politički požar, a jučerašnjim izjavama na tu vatru polio kantu kerozina i sada pleše oko plamena.

Naime, tijekom vikenda je Amerika, koja se oporavljala od nasilnih demonstracija, nezadovoljna šutnjom Bijele Kuće, čekala reakciju. U subotu su Trumpovi savjetnici krenuli u kontrolu štete, no nepotpisano priopćenje iz Bijele kuće nije moglo smiriti javnost. U ponedjeljak je, pod pritiskom javnosti i sugestijama savjetnika, Trump pred televizijskim kamerama djelovao mirno i sabrano, izgovarao pune rečenice, koristio mirnu retoriku, uglavnom govorio onako kako on to obično ne čini.

Trump je opet izigrao svoje savjetnike

Iako mu je uznemirena javnost zamjerila što je čekao puna dva dana da eksplicitno osudi neonaciste i rasiste u nasilnim prosvjedima, bilo je to jasan pokušaj popravljanja štete. A onda je na konferenciji za medije u utorak, bez pripremljenog govora i blesimetra, odlučio poskidati šavove i staviti sol na ranu. Planirano je bila kratka izjava predsjednika o novim regulacijama u infrastrukturi u predvorju svog doma u New Yorku (istog onog u kojem je prije dvadesetak mjeseci izjavio da su meksikanski imigranti silovatelji).

Novinari su bili upozoreni da neće biti pitanja, iako je bilo jasno da će biti pitanja o prosvjedima, a onda je Trump izigrao svoje savjetnike. Predsjednik je počeo govoriti o ‘krasnim ljudima s obje strane’, a o onima koji su pjevušili rasističke pjesme i uzvikivali antisemitske slogane, rekao je: ‘Među njima je bilo nekih loših tipova, ali bilo je i puno ljudi u toj skupini koji su nevino i legalno prosvjedovali.’

Američki mediji detaljno opisuju lica savjetnika koji su stajali oko njega u predvorju Trumpova nebodera. Pišu kako su, u trenutku dok je predsjednik izgovarao da su za nasilje krivi jednako i krajnji desničari kao i oni koji su im se suprotstavili, izgledali kao da ih zanima postoji li ikakva mogućnost da ih proguta ružičasti mramor.

‘Dokaz da politička korektnost uništava Ameriku’

Svjetski su čelnici osudili izjavu: britanska premijerka Theresa May, njemački ministar pravosuđa Heiko Maas te glavni izazivač Angele Merkel na predstojećim izborima Martin Schulz koji je na svom Twitteru objavio kako je ono što radi Trump jako opasno. Očekivano, budući da njemačka politika, uostalom kao ni javnost, ne ostavlja ni milimetra prostora za relativizaciju nacizma. Reagirala je i bivša ministrica vanjskih poslova Izraela Tzipi Livni, dok premijer Benjamin Netanyahu, koji rado podražava Trumpa, još nije komentirao stavove američkog predsjednika.

Nigel Farage, vođa krajnje desnice u Velikoj Britaniji podržao je Trumpa tvrdeći kako ima pravo propitivati zahtjeve da se spomenici Konfederacije uklone. “Ne smijemo ponovno pisati američku povijest da bismo zadovoljili krajnju ljevicu”, napisao je Farage na Twitteru. RT, medijska kuća bliska Kremlju, objavila je komentar u kojem zaključuju da su događaji Charlottesvilleu dokaz da politička korektnost uništava Ameriku.