Nekad je nužno odabrati stranu

Pregled drame oko Perkovića: Zašto su generali napisali molbu za pomilovanjem, kakve su reakcije, tko se sve povukao, a tko pridružio

Među generalima traje rat potpisima podrške za pomilovanje

Skupina generala prošli je tjedan pismom zatražila od predsjednika RH Zorana Milanovića da pomiluje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, nekadašnje visokorangirane udbaše, osuđene na dugotrajne zatvorske kazne zbog ubojstva emigranta Stjepana Đurekovića.

Otkako je pismo objavljeno, svako malo doznaje se kako je netko od generala ili povukao ili dodao potpis na ovu inicijativu. Sudionici Domovinskog rata raznih razina međusobno se prozivaju i kritiziraju oko poteza koji bi, ako Milanović doista odluči pomilovati Perkovića i Mustača, postao presedan, jer predsjednik za sada još nikoga nije pomilovao.

Generali koji su potpisali pismo podržavaju zahtjev za pomilovanjem koje u ime Perkovića i Mustača službeno podnosi njihov odvjetnik Anto Nobilo. Uvjereni su da bi Perković i Mustač, iako su osuđeni za zločin iz 1983. u realizaciji jugoslavenske Udbe, trebali biti pomilovani zbog svog doprinosa u stvaranju hrvatske države i obrani zemlje. No, izgleda da njihova podrška nije unisona tim više što je u javnosti izazvala buru reakcija.

Tko je sve na popisu?

Na prvom popisu podrške pomilovanju trebali su se nalaziti potpisi generala Ante Gotovine, Ivana Čermaka, Ljube Ćesića Rojsa, Pavla Miljavca, Davora Domazeta Loše, Marinka Krešića i Krešimira Ćosića.

Međutim, general Ćosić vrlo brzo nakon objave detalja o pismu izjavio je kako ga ipak ne podržava. Iako ne spori Perkovićev doprinos obrani RH 1991., kazao je da njegovo pomilovanje nije stvar Generalskog zbora. Dodao je kako ne želi biti dio novih/starih javnih političkih sukobljavanja u današnjoj Hrvatskoj.

Zatim svoj potpis povlači i general Krešić. “Obzirom na podjele koje je pismo u javnosti i u braniteljskoj populaciji izazvalo, odlučio sam na njega uskratiti svoju suglasnost”, naveo je general koji je inače i predsjednik Hrvatskog generalskog zbora.

Novi potpis podrške

Maloprije je Udruga veterana Domovinskog rata i antifašista (VeDRA) objavila da se njihov potpredsjednik general Luka Džanko pridružio inicijativi generala kojom se od predsjednika Republike Zorana Milanovića traži pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača. On je, dakle, svoj potpis dodao.

Oglasio se zatim i Branimir Glavaš, kojem također ima generalski čin, a trenutno mu se sudi za ratni zločin u Osijeku s početka Domovinskog rata. Najavio je da će, čim prođu uskršnji blagdani, iznijeti svoja saznanja o Perkoviću.

“Reći ću svoja saznanja o tom čovjeku od svibnja 1990., pa nadalje, i svoje mišljenje, pod cijenu da mi svi *ebete sve po spisku”, napisao je Glavaš na Facebooku.

Pritisci zbog potpisa?

Umirovljeni general Miljavac za N1 je izjavio kako zna da je bilo pritisaka za povlačenje potpisa. Naime, dio javnosti osudio je potez generala tvrdeći da su zapravo dali podršku osuđenima za atentat na Đurekovića. No, Miljavac drži da je doprinos Perkovića u Domovinskom ratu bio ogroman, te zbog toga ne dovodi u pitanje podršku njegovom pomilovanju.

S time se, pak, ne slaže saborski zastupnik Miro Bulj. On je jedan od onih koji javno zamjeraju generalima što daju podršku ‘udbaškim likvidatorima’. Zbog toga posebno proziva Glavaša i Čermaka.

“Poruka Čermaku i Glavašu! Sramotna inicijativa za pomilovanje udbaških krvnika je jako uzdrmana zbog burnih reakcija naroda i branitelja. Već su dvojica generala povukala potpis, a uskoro će i ostali ako misle sačuvat obraz i ikakav ugled u narodu. Jučer se u očajničkom pokušaju da spasi propalu inicijativu javio Ivan Čermak i govorio u ime svih generala. Tko je Ivan Čermak da govori u ime svih generala? On je svojim poslijeratnim poslovnim i interesnim aktivnostima odavno izgubio bilo kakav ugled u braniteljskoj populaciji i u narodu”, napisao je Bulj na Facebooku.

Kolike kazne odslužuju?

Perković i Mustač nakon što su prema Zakonu o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije popularno nazvanom Lex Perković izručeni Njemačkoj, osuđeni su pravomoćno na doživotne zatvorske kazne.

Nakon što su vraćeni u Hrvatsku kako bi te kazne ovdje služili tražili su da hrvatski sud i formalno preuzme njemačke presude. Vrhovni sud RH je 2019. potvrdio Perkoviću 30 godina zatvora, dok je Zdravko Mustač pravomoćno dobio 40 godina.