Pregled EU država danas: Kako otežavaju život necijepljenima i vraćaju covid propusnice

Države pribjegavaju kombinaciji mjera kako bi usporile širenje zaraze i motivirale ljude da se cijepe

(200905) -- VIENNA, Sept. 5, 2020 (Xinhua) -- A waiter wearing a face mask is seen at a restaurant in Vienna, Austria, on Sept. 5, 2020. The COVID-19 "traffic light" system has officially started operation in Austria, the government announced on Friday. Due to the consistently high number of new infections, Austria's three large cities -- Vienna, Linz and Graz -- as well as the Tyrolean district of Kufstein light up in "yellow" (medium risk), while the rest of the country is designated "green" (low risk), according to a press conference held by Chancellor Sebastian Kurz and other government officials.,Image: 556441625, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Europa je ponovno u epicentru pandemije, tamo gdje je bila i prije godinu dana. Nedavno upozorenje Svjetske zdravstvene organizacije – koje se odnosi na europsku regiju prema WHO-u, sa 53 države – stiže u trenutku kada se na europskom kontinentu ponovno ruše crni rekordi. Ruše ih i članice Europske unije.

I u zemljama EU-a zaraza se zadnjih dana sve brže širi. Njemačka je, na primjer, baš danas zabilježila rekordan broj novozaraženih, više od 50 tisuća. To je prvi puta od početka pandemije da je otkriveno toliko novih slučajeva u jednom danu. Pojedine države, pogotovo tamo gdje je cijepljeno malo ljudi, imaju velik broj umrlih. U utorak su u Bugarskoj umrle 334 osobe, najviše dosad u 24 sata.

Strože mjere za novi val

S četvrtim valom pandemije EU države pokušavaju se nositi kombinacijom mjera za koje se nadaju da će usporiti širenje zaraze, ali i motivirati – ili natjerati – ljude koji to još nisu učinili da se cijepe.

Postrožuju se uvjeti za svakodnevne aktivnosti, poput odlaska u kafić ili kod frizera, ponovno su u širokoj primjeni covid propusnice, čak i tamo gdje su bile ukinute, a krenule su i nove restrikcije samo za necijepljene. Uz to, sve više država proširuje krug ljudi kojima je dostupna treća, booster doza cjepiva – s ranjivih skupina, starijih i imunokompromitiranih, na sve odrasle.

Restrikcije za necijepljene

Na području cijele EU dosad je u potpunosti cijepljeno nešto manje od 65 posto ukupne populacije, odnosno gotovo 76 posto starijih od 18 godina. No, stope bitno variraju od države do države, pri čemu je imaginarna granica povučena između zapada i slabije procijepljenog istoka. Ali ni u zapadnim zemljama situacija nije posvuda jednaka.

Austrija ne odudara od europskog prosjeka, ali u odnosu na svoje zapadne susjede ima nižu stopu procijepljenosti. U Austriji je u potpunosti cijepljeno 63,4 posto ljudi, što je motiviralo tamošnje vlasti da uvedu dodatna ograničenja za one koji još nisu primili cjepivo – mjere koje pojedini mediji već prozvali “lockdown za necijepljene”.

Negativan test nije dovoljan

Za ulazak u restorane, kafiće, odlazak u frizerske salone, na kulturne priredbe i slično više nije dovoljan negativan test, nego osoba mora ili biti cijepljena ili da je preboljela covid, uz iznimku za one koji se iz zdravstvenih razloga ne smiju cijepiti. Prema medijskim izvješćima, u naredne četiri tjedna priznavat će se i jedna doza plus negativan PCR test kako bi se ljudima dalo još vremena da prime cjepivo.

No, austrijski kancelar Alexander Schallenberg danas je upozorio da bi za građane koji nisu u potpunosti cijepljeni uskoro mogao biti proglašen lockdown. Vladin plan u pet faza iz rujna predviđa dodatna ograničenja za necijepljene u trenutku kada više od 30 posto kreveta na intenzivnoj njezi bude popunjeno. Austrija se ubrzano približava tom pragu.

Otežan životu u Berlinu

I grčka vlada odlučila je pooštriti mjere za necijepljene pa se tako, primjerice, zaposlenici koji nisu primili cjepivo moraju odnedavno testirati dva puta tjedno, a ne više jednom tjedno. Negativni covid test moraju imati i za ulazak u javne zgrade, banke i ugostiteljske objekte. Mediji javljaju da je naglo skočio interes za cijepljenje, u tjedan dana za prvu dozu prijavilo se 175 tisuća ljudi.

Necijepljenima je svakodnevni život otežan i u Berlinu gdje su lokalne vlasti također odlučile da negativan test više nije dovoljan za ulazak u zatvoreni dio restorana, kafiće, teretane, frizerske salone. Potrebno je, dakle, ili biti cijepljen ili da je osoba preboljela covid.

Liberali protiv lockdowna

Njemačka je, kako smo spomenuli, upravo zabilježila rekordan dnevni broj novozaraženih, više od 50 tisuća, no mjere se ne donose na saveznoj razini, već ovise o odlukama lokalnih vlasti, pa se situacija razlikuje od jedne do druge pokrajine.

U nekim dijelovima zemlje, poput Berlina, ali i Saske i Bavarske, uvedene su strože restrikcije – u Saskoj, na primjer, od ovog tjedna za ulazak u ugostiteljske objekte ili muzeje također više nije dovoljan negativan test. U Bavarskoj se više ne priznaje brzi antigenski test, već samo PCR koji je nekoliko puta skuplji.

Dok se Njemačka suočava s brzim širenjem zaraze u četvrtom valu, u Berlinu traju pregovori o formiranju nove vlade nakon rujanskih izbora. Kako će se nova vlada, koju bi trebali činiti socijaldemokrati, zeleni i liberali, postaviti prema mjerama za suzbijanje pandemije, još nije do kraja poznato, no liberali su već dali do znanja da za njih novi lockdown nije prihvatljiv.

Nova karantena u Nizozemskoj?

U susjednoj Nizozemskoj je, pak, savjetovani panel vladi upravo preporučio djelomičnu karantenu što bi – ako je vlasti prihvate – bila prva takva drastična mjera u zapadnoj Europi od ljeta. Vlada bi o novim mjerama trebala raspravljati sutra, a zasad se spominje skraćivanje radnog vremena kafića i restorana. Prije tjedan dana ponovno su uveli obavezne maske na javnim mjestima poput trgovina i knjižnica te proširili popis mjesta za koje je potrebna covid potvrda.

Covid propusnica vratila se i u Dansku, jedno od država koje su je među prvima uvele, a potom i među prvima ukinule. Vlada je još ranije upozorila građane da neće oklijevati s vraćanjem mjera, ako se situacija pogorša i to se upravo sada događa.

Mirnije u južnim zemljama

Prije dva mjeseca, kada su prestali koristiti covid potvrde za svakodnevne aktivnosti, imali su dnevno pet puta manje novih slučajeva zaraze nego sada. Zato od petka Danci opet moraju imati covid propusnice kad žele u kafić, restoran ili na koncert. Uz to, parlament je na mjesec dana vladi ponovno dao ovlasti da uvodi mjere koje smatra potrebnima.

Na drugom kraju kontinenta, situacija je, zasad, nešto mirnija. Portugal, Španjolska i Malta, koje su među najbolje procijepljenim članicama EU-a, trenutno imaju osjetno manji broj novih slučajeva na milijun stanovnika od prosjeka Europske unije, kao i Italija koja je među prvima uvela neke od najstrožih restrikcija. Primjerice, u Italiji su od sredine listopada covid potvrde obavezne za sve zaposlene, njih 23 milijuna u javnom i privatnom sektoru.