Pregledali smo kako njemački mediji komenitiraju današnje presude Perkoviću i Mustaču

'Zašto je upravo ovaj slučaj primjer udbaških likvidacija'

Former General of the Yugoslav secret police, Josip Perkovic (L) and former head of the Yugoslav secret police Zdravko Mustac in the courtroom of the higher regional court in Munich, Germany, 19 November 2014. Perkovic is accused of ordering the assassination of Croatian dissident Durekovic in the German town of Wolfrathausen. Photo: ANDREAS GEBERT/dpa/DPA/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Visoki zemaljski sud u Münchenu donio je danas presudu u procesu koji se vodio protiv Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, dvojice visokopoziconiranih udbaša, zbog njihove upletenosti u ubojstvo političkog emigranta Stjepana Đurekovića. Proglasio ih je krivima i osudio na doživotnu zatvorsku kaznu.

Nijemcima je taj proces ubrzo nakon početka suđenja dosadio, no, posljednjih su tjedana, kako se presuda bližila, važni mediji ponovno počeli objavljivati dubinske analize. Poput, recimo, cijenjenog Süddeutsche Zeitunga. “Kako se tijekom procesa dolazilo do novih inkriminirajući detalja o zločinima socijalističkog jugoslavenskog režima, tako su zagrebački stari i novi socijalisti, koji su igrali značajnu političku ulogu, kretali u sve jaču defenzivu”, piše autor Ronen Steinke.

Nikad se nije saznalo više o načinu rada UDBA-e

Od Đurekovićevog ubojstva, upucan je u svojoj garaži 1983. godine u jednom bavarskom gradiću koji se nalazi u blizini Münchena, prošlo je više od 30 godina, raspala se i Jugoslavija, a Hrvatska je stekla svoju nezavisnost. No, količina inkriminirajućeg materijala o načinu rada UDBA-e koja je iskopana tijekom ovog dvogodišnjeg suđenja neviđena je u svim tim godinama koje su dosad prošle, analizira njemački list.

Otkriveni su načini kojima je omražena tajna policija pokušavala zaustaviti raspad Jugoslavije, dokazano je da su politički disidenti nasilno proganjani i nakon što su izbjegli iz države. No, Đurekovićevo ubojstvo bilo je tek jedno od mnogih koje je UDBA naložila i provela na teritoriju Njemačke “ali su njemački istražitelji odabrali upravo ovo kao egzemplarni primjer”.

Hrvatski socijalisti desetljećima su opstruirali suđenje

Hrvatskim socijalistima nije se to ni najmanje svidjelo. Htjeli su zaustaviti proces po svakoj cijeni. Recimo, 2013. donesen je i zakon, Lex Perković, kako su ga u Hrvatskoj posprdno nazvali, kojim su htjeli onemogućiti isporučenje dvojice osumnjičenika za ubojstvo. Konzervativni HDZ vidio je u tom procesu, za razliku od SDP-a, priliku da se Hrvatska konačno konfrontira sa svojom prošlošću.

Njemačko državno odvjetništvo ustrajalo je na svom zahtjevu toliko dugo dok se zagovaratelji Perkovićevog i Mustačevog izručenja konačno nisu izborili za to. Pokazalo je to da u Hrvatskoj očito još uvijek ne postoje preduvjeti za kazneni progon zločinaca iz palog režima.

Njemačka politika duboko je upletena u slučaj

No, ovom istragom konačno se, s 30-godišnjim zakašnjenjem, rasvjetlila i upletenost Njemačke u ovu priču. Jugoslaveni su ubijali Jugoslavene, a Nijemci su se držali dalje od toga. U Njemačkoj je, naime, od kraja 60-ih do početka 90-ih ubijeno otprilike 30 hrvatskih disidenata, ali se njemačko pravosuđe tim slučajevima nikad nije bavilo; ostali su neriješeni do danas.

Bivši njemački političari Gerhart Baum (FPD) i Klaus Dohnayi (SPD) otkrili su tijekom ovog suđenja kako je Njemačka na takve zločine glavu okretala u drugu stranu zbog “viših interesa”: održavanje dobrih odnosa s Jugoslavijom bilo joj je važnije od riješavanja desetaka slučajeva ubojstva hrvatskih političkih disidenata. To su stajalište dijelili Willy Brandt, Helmut Schmidt pa čak i Helmut Kohl. Jugoslaviju su smatrali prijateljskim posrednikom s Istokom, pisao je Süddeutsche Zeitung u svojoj nedavoj analizi

Hrvatska se nije spremna suočiti se s prošlošću

“Osuđenici su tijekom većeg dijela dvogodišnjeg suđenja šutjeli, no detaljna istraga pokazala je kako su upravo oni isplanirali i naručili Đurekovićevo ubojstvo – navodno zbog aktivnosti kojima se bavio posljednjih 15 mjeseci svog života. Sudu su se obratili tek kratko i to posljednji dan suđenja”, piše danas bavarski javni servis BR. Perković se žalio na uvjete u zatvoru dok je Mustač izjavio kako suđenje smatra izuzetno pravednim.

Sam početak suđenja bio je pak uopće moguć nakon što je Hrvatska Njemačkoj 2014. godine, nakon desetljeća odugovlačenja i neviđenog pritiska Europske unije, konačno isporučila Mustača i Perkovića.

Kako će se presuda odraziti na predstojeće izbore

Pa ipak, treba priznati da su hrvatski arhivi u ovom slučaju mnogo bolje surađivali s njemačkim pravosuđem nego pred osam godina kad se Đurekovićev slučaj prvi put našao na bavarskom Visokom zemaljskom sudu. Tad je optužen bio posrednik koji je pripremio zločin za što je 2008. osuđen na služenje doživotne zatvorske kazne.

Zanimljiv je i povijesni trenutak u kojem je ova presuda donesena. Hrvatska se, naime, trenutačno nalazi u predizbornoj kampanji nakon što je pred nekoliko tjedana nakon samo pola godine pala Vlada. Bit će zanimljivo pratiti kako će se ova presuda odraziti na ishod izbora – završio je članak njemački novinar.