Prekršajni zakon star nam je 40 godina i, recimo, kažnjava prostitutke, a klijente ne. Ustavni suci traže da se to promijeni

Dvoje ustavnih sudaca posebno je istaknulo kako nije ustavno što se kažnjava samo pružatelje seksualnih usluga

FOTO: Vjekoslav Skledar

Dvoje ustavnih sudaca Lovorka Kušan i Goran Selanec smatraju kako nije ustavno da se Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira kažnjava samo one koji se prostituiraju, a to su mahom žene, već bi trebalo sankcionirati i njihove klijente, odnosno korisnika usluga prostitucije.

Proizlazi to iz njihovog izdvojenog mišljenja u odluci Ustavnog suda kojom je nedavno odbijen zahtjev za ocjenom ustavnosti ovog zakona. Iako je zahtjev odbijen, Ustavni sud dao je Hrvatskom saboru rok od godine dana da donese sasvim novi Zakon. U njemu bi se, izvjesno, trebalo uvažiti i izdvojena mišljenja dvoje ustavnih sudaca.

Ovaj zakon doista je star

Aktualni Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira napisan još 1977., a posljednji puta mijenjan je 1994. godine. Zato se u njemu još spominju iznosi novčanih kazni u njemačkim markama. Na to je upozoreno u zahtjevu za ocjenom ustavnosti budući da njemačkih maraka više evidentno nema.

Osim toga, u zahtjevu je spomenuta i diskriminacija osoba koje boluju od spolno prenosivih bolesti i AIDS-a jer zakon predviđa mogućnost da im se izrekne mjera obveznog liječenja u slučaju da ih se kazni zbog bavljenja prostitucijom. Neustavnim je ocijenjeno i to što Zakon propisuje kaznu za omalovažavanje i vrijeđanje državnih tijela i službenih osoba, ali ne i ostalih pravnih i fizičkih osoba.

Odluka Ustavnog suda

Analiziravši sve te te prigovore, Ustavni sud odbio je zahtjev za ocjenu ustavnosti te dao rok Hrvatskom saboru da za 12 mjeseci usvoji novi zakon. Evo kako je to objašnjeno. Naime, ustavni suci smatraju kako nije neustavno spominjanje mjere obveznog liječenja od spolnih bolesti ili AIDS-a, budući da je prostitucija ne samo društveni i socijalni nego i zdravstveni problem zbog načina prijenosa spolno prenosivih bolesti. Zato je ova mjera potrebna.

Nije, po mišljenju suda, neustavno ni to što se u Zakonu radi razlika između vrijeđanja službenih osoba i državnih tijela te svih drugih građana Rpeublike Hrvatske. Zakonom o prekršajima protiv javnog rada i mira upravo se željelo zaštititi državna tijela, odnosno službene osobe koje u njima rade, jer u ime države obavljaju poslove iz svog djelokruga. Svim ostalim građanima na raspolaganju je Kazneni zakon kojim se kažnjava uvreda.

Ustavni suci priznaju kako je Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira nužno osuvremenjivanje jer je, s obzirom da je donijet prije više od 40 godina, evidentno zastario. Zato formalno nije u skladu s Ustavom, no ipak nije pokrenuta procedura ocjene njegove ustavnost, već se traži novi zakon.

Dva izdvojena mišljenja

Dvoje sudaca, Lovorka Kušan i Goran Selanec upozorili su kako se pri donošenju novog zakona ne bi smjelo ograničiti samo na kažnjavanje prostitucije, odnosno kažnjavanje samo jedne strane koja sudjeluje u zabranjenoj aktivnosti. To bi dodatno otežalo zaštitu žena, pogotovo onih koje su žrtve nasilja i trgovine ljudima.

“Ne vidimo nikakav opravdani razlog zbog kojeg bi kupovina seksualnih usluga bila dopuštena ako je prostitucija zabranjena. Štoviše, ne vidimo kako se ciljevi koji se žele postići zabranom prostitucije, mogu postići ako (i) kupovina seksualnih usluga nije zabranjena”, pišu suci Kušan i Selanec dodajući kako je to diskriminacija žena, koja je protuustavna odnosno protivna ustavnom jamstvu ravnopravnosti spolova.