Talijanski premijer propao je na referendumu, odmah nakon izlaznih anketa objavio je da daje ostavku

Italija ulazi u nestabilno razdolje, ne zna se kada će biti izbori

- 
27/11/16 Bologna (Italia)
Cronaca
Attentato incendiario caserma "Carabinieri" Corticella di via San Savino
Nella foto: la visita di Matteo Renzi

 - 
27 November 2016, Bologna (Italy)
Arsonist attack "Carabinieri" Station of Corticella San Savino street
In the pic: the visit of Matteo Renzi, Image: 306873097, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, LaPresse
FOTO: Profimedia, LaPresse

Već su izlazne ankete koje je objavio RAI pokazale kako je talijanski premijer Matteo Renzi teško poražen na nedjeljnom referendumu. Konačni rezultati pokazuju da se protiv njegova prijedloga ustavnih reformi izjasnilo 59.11 posto građana. Renzi je još sinoć priznao poraz.

“Sutra ću predsjedniku republike uručiti svoju ostavku”, rekao je na press konferenciji jučer kasno navečer i dodao kako prihvaća punu odgovornost za poraz. “Najradije bih zagrlio svakog od vas koji ste glasali za reforme. Nudili smo dubinske promjene, ali nismo uspjeli dobiti većinu građana na svoju stranu”. Nakon što je Renzi najavio ostavku, tečaj eura prema dolaru zaronio je na najnižu razinu u 20 mjeseci.

Temeljite izmjene zakonodavnog sustava

U vrlo emotivnom istupu nekoliko je puta izjavio kako je isključivo on odgovoran za debakl. “Vjerujem u pravila izbora. Kada izgubite, ne možete se ponašati kao da se ništa nije dogodilo i otići mirno spavati. Moja vladavina danas je završila”.

Renzi je želio temeljito reformirati institucionalni ustroj koji se nije mijenjao posljednjih 70 godina. Zbog specifičnog talijanskog sustava donošenje zakona vrlo je komplicirano, a vlade su nestabilne. Ova Renzijeva, sada očito bivša, bila je 63. vlada u tih 70 godina. Prijedlog ustavnih promjena uključivao je dramatično smanjenje broja zastupničkih mjesta u Senatu, s 315 na 100, uz drastično smanjenje njihovih ovlasti.

Ukinula bi se odredba prema kojoj zakoni moraju proći kroz oba doma parlamenta pa bi se tako pojednostavilo njihovo donošenje.

Podrška Obame, Merkel i Junckera

Smanjile bi se ovlasti regionalnih vlasti, čime bi se uklonila suvišna birokracija i preklapajuća zaduženja pokrajinskih i saveznih vlada te znatno smanjili troškovi. Barack Obama, Angela Merkel i Jean-Claude Juncker otvoreno su pozvali Talijane da podupru reformu. S druge strane, opozicioni pokret 5 zvijezda koji, između ostalog, stremi izlasku iz eurozone i vraćanju lire, pasionirano se protivio referendumu.

Renzijev poraz uvodi Italiju u nestabilno razdoblje. Zemlju će, prema svemu sudeći, voditi tehnokratska vlada koju će postaviti predsjednik. Postoji mogućnost prijevremenih izbora, ali nije jasno kada bi se mogli održati budući da je tamošnji izborni zakon usred procesa na Ustavnom sudu.

Srdačne čestitke Marine Le Pen

Ako dođe do izbora u sljedećih nekoliko mjeseci, euroskeptični populisti ući će u kampanju, prilično je sigurno, s vrlo dobrim rejtingom. Iako je primjerice Virginia Raggi, gradonačelnica Rima iz pokreta 5 zvijezda, mandat započela spektakularno neuspješno. U šest mjeseci, koliko je prošlo otkako je izabrana, nije uspjela postaviti ni gradsku upravu.

Svejedno, čelnici pokreta u nedjelju kasno navečer pozvali su da se izbori raspišu odmah. Na rezultatima referenduma odmah im je čestitala Marine Le Pen.

Obraćanje javnosti Renzi je najavio na Twitteru: “Hvala svima, za koju minutu javljam se uživo iz palače Chigi (sjedišta vlade). Živjela italija!
P.S. Stižem, stižem ?”