Prema upravo objavljenom godišnjem izvješću, čini se da je režim Kim Jong-una još jeziviji nego smo mislili

Sjevernokorejske su vlasti tijekom 2016. pogubile šezdesetak ljudi

Commuters walk past a television screen showing a broadcast of North Korean leader Kim Jong-Un's New Year speech, at a railroad station in Seoul on January 1, 2016. North Korean leader Kim Jong-Un said raising living standards was his number one priority in an annual New Year's address on January 1 that avoided any explicit reference to the country's nuclear weapons programme.  AFP PHOTO / JUNG YEON-JE / AFP / JUNG YEON-JE
FOTO: AFP/AFP

Najbizarnije analize na svijetu za 2016. godinu objavili su ovih dana National Intelligence Service (NIS), istraživački institut iz Južne Koreje te Institute for National Security Strategy (INSS), think tanka iz Seula. Oni su u svojim izvješćima ustvrdili da je tijekom 2016. režim diktatora Kim Jong-una u Sjevernoj Koreji javno pogubio čak šezdeset ljudi.

Prosječno, dakle, svaki tjedan po jedan je nesretnik ritualno ubijen pred nekoliko stotina ili tisuća promatrača. I, dakako, članova uže i šire obitelji. Među njima su ove godine bili isključivo visoko rangirani državni, vojni i partijski dužnosnici što nije bio slučaj proteklih godina. Tako su, primjerice, 2012. likvidirana “samo” petorica visokih dužnosnika, 2013. tridesetorica, 2014. četrdesetak, a 2016. godine 60 dužnosnika.

U čistkama ubijeno 340 ljudi

Ukupno je u čistkama od 5. studenoga 2011., kad je Kim naslijedio svog oca Kim Jong-ila, u brutalnim obračunima stradalo 340 ljudi, stoji u izvješću Institute for National Security Strategy. Među njima je bilo gotovo 140 najviših državnih, partijskih i vojnih funkcionara.

Među pogubljenim pripadnicima sjevernokorejske elite isticali su se, po utjecaju i moći, ujak Kim Jong-una, Jang Song-thaek, zatim ministar obrane Hyon Yong-chol, dva bivša potpredsjednika Vlade Kim Yong Jin i Choe Yong-gon te zamjenik ministra obrane general Byun In-sun.

U izvješću Instituta stoji da je sredinom ove godine, nakon što je ministar obrane Hyon Yong-chol likvidiran paljbom iz protuzračnih topova, s objašnjenjem da je zadrijemao dok je bio na sastanku na kojemu je govorio Kim Jong-un, došlo do stanovitog zastoja u čistkama. Stručnjaci Institute for National Security Strategy (INSS) u Seulu izračunali su pak da je u tih pet godina najsiromašnija država na svijetu potrošila 300 milijuna dolara na nuklearne pokuse te lansiranja raketa dugog dometa.

U pet godina izgrađeno 460 spomenika obitelji Kim

Istodobno, režim je potrošio dodatnih 180 milijuna dolara za izgradnju 460 spomenika posvećenih trima generacijama diktatora, osnivaču Sjeverne Koreje Kim Il Sungu, njegovu sinu Kim Jong-ilu i unuku Kim Jong-unu. I sve to u državi u kojoj godišnji BDP po glavi stanovnika ne prelazi 1250 dolara i po tomu je među najsiromašnim zemljama na svijetu.

U izvješću u povodu pete godišnjice dolaska Kim Jong-una na vlast, stoji da su likvidacije visokih partijskih funkcionara te vojnih i državnih dužnosnika, postale su dio sjevernokorejske svakodnevice. Znanstvenici su ustvrdili da je ekstremna brutalnost Kim Jong-una vremenom sve više rasla, premda je već 2012. postao apsolutni gospodar života i smrti te neprikosnoveni vladar i zapovjednik vojske.

Kao dokaz nesvakidašnje okrutnosti navodi se da je Kim Jong-un u pet godina smijenio ili likvidirao pet ministra obrane, dok je njegov otac Kim Jong-il, koji je također bio na glasu po okrutnosti, zamijenio samo tri ministra u 17 godina, a od toga su dvojica od njih su umrli od starosti. Početkom ove godine, likvidiran je jedan od vodećih stručnjaka za obrazovanje u Sjeverne Koreje Kim Yong Jin jer je imao, navodno, loš stav o Nacionalnom parlamentu, ma što to značilo.

Streljani minobacačima

Da general Hyon Yong-chol nije jedini kojega su raskomadali protuzračnim topovima pokazale su fotografije Komiteta za ljudska prava u Sjevernoj Koreji. Na satelitskim snimkama vidi se vojni kamp Kanggon, 25 kilometara udaljen od glavnoga grada Pjongjanga te raspoređena 24 teška protuzračna topa.

Tim oružjem pogubljena skupina robijaša, a na slikama se vide kamioni i autobusi koji su dovezli publiku. Jednako grozna sudbina zatekla je i nesretnog generala koji se napio za jednog prijema, pa je za kaznu, pred stotinama gledatelja i cijelom obitelji, likvidiran plotunima iz minobacača.

Nakon što su vojni policajci na spektakularan način na zasjedanju Centralnog komiteta Radničke partije Koreje uhitili Janga Sunga-taeka, drugog čovjeka po moći u državi i supruga Kimove ujne Kim Kyong-huiew, mediji su objavili da ga je u kavezu rastrgao čopor od 120 pasa. Njegova supruga prošla je relativno bolje: otrovali su je Kimovi tjelohranitelji, pripadnici zloglasne jedinice 974.

U smrt zbog gledanja sapunica

Među likvidiranim civilima nalaze se i četiri člana poznatog Unhasu orkestra u kojemu je svojedobno pjevala Ri Sol-ju supruga Kim Jong-una. Njihov je bio grijeh u tomu što su valjda znali previše detalja o životu Kimove supruge.

Toj tezi ide u prilog podatak da je prije tri godine strijeljano još desetak članova tog orkestra, pod optužbom da su posjedovali pornografske materijale. Stoga je posve izvjesno da se Kim Jong-un na taj način riješio svih onih koji su se nekoć družili s njegovom suprugom, a možda su znali i za neke neugodne pojedinosti iz njene prošlosti.

Valja reći da pred streljačkim vodom završavaju svi oni koje uhvate da su gledali kazete s južnokorejskim sapunicama ili pak oni koji su kupovali na crnom tržištu DVD-ove s američkim filmovima.

Stranci ne prolaze mnogo bolje

No, Kim Jong-un nije bio milostiv ni prema stranim državljanima. Tako je 21-godišnji Otto Frederick Warmbier, student Sveučilišta Virginia, osuđen na 15 godina prisilnog rada jer je pokušao ukrasti propagandni plakat iz svog hotela u Pjongjangu. Američki državljanin Kim Dong-Chul optužen je za krađu državnih tajni premda je bio misionar koji je donosio pomoć u hrani siromašnima Sjeverne Koreje.

Župnik prezbiterijanske crkve Hyeon Soo Lim (60) osuđen je na višegodišnji težak rad jer je navodno “previše klevetao i vrijeđao sustav republike”, dok je Amerikanac Jeffrey Fowle bio 170 dana u zatvoru jer je u hotelu u Pjongjangu zaboravio Bibliju. Američki državljanin Matthew Miller, (23), dobio je pak kaznu od šest godina strogog zatvora samo zato jer je pokušao razgovarati s domaćim ljudima.