Nekad je nužno odabrati stranu

Prema zadnjem istraživanju gospodarstvo u Britaniji ozbiljno tone, stanje je slično kakvo je bilo u recesiji

Izašao je novi PMI indeks koji se bazira na istraživanju privatnog sektora

The Canary Wharf finance district of London (L), encompassing the offices of HSBC, Citigroup, JPMorgan Chase, Barclays, the Canada Square tower, and other global banking corporations, and Tower Bridge (R), are pictured from central London on June 27, 2016.
Britain should only trigger Article 50 to leave the EU when it has a "clear view" of how its future in the bloc looks, finance minister George Osborne said Monday following last week's shock referendum. London stocks sank more than 0.8 percent in opening deals on Monday, despite attempts by finance minister George Osborne to calm jitters after last week's shock Brexit vote. / AFP PHOTO / ODD ANDERSEN
FOTO: AFP

Šok koji je na gospodarskom planu Velike Britanije izazvao Brexit postaje sve dramatičniji. Najnoviji PMI indeks koji se bazira na mjesečnom istraživanju poduzeća iz privatnog sektora, pokazuje da gospodarstvo strmoglavo pada, pa je sadašnja situacija usporediva s onom iz 2009. kada je vladala recesija, javlja Independent.

Ova dramatična pogoršanja sigurno će znatno povećati izglede da centralna Bank of England idućeg mjeseca da velike novčane poticaje za potporu gospodarstvu.

Pad usluga i proizvodnje

Istraživanje koje su proveli iz Markit/CIPS-a ukazuje da je u posljednjih nekoliko dana pala aktivnost što se tiče davanja usluga, a došlo je i do pada u sektoru proizvodnje. I to sve kao rezultat glasanja o izlasku iz EU.

Sektor usluga u srpnju je tako bio na 47,4, znatno ispod 50, što bi označavalo rast. Što se tiče proizvodnje, ta je brojka na 49,1.

Očekuje se brza reakcija političara

“U srpnju je došlo do velikog pogoršanja u gospodarstvu, poslovna aktivnost je pala i to po najbržoj stopi još od vrhunca globalne krize koja je bila početkom 2009,” rekao je Chris Williams, glavni ekonomist Markita.

“Na ovoj razini, anketa signalizira da bi gospodarstvo ukupno moglo pasti za 0,4 posto u trećem kvartalu. No, čeka se da političari reagiraju na podatke o stanju u gospodatstvu prije dobivanja poticaja. Pad PMI-a će biti snažan argument za što brže djelovanje, smatra Williamson.

U tom svjetlu funta je potonula na 1,318 američkih dolara, nakon odluke o izlasku, neposredno prije bila je na 1,3272 američkih dolara. Ovo istraživanje pušteno je u javnost ranije nego inače kako bi se ukazalo na to kako je privatni sektor reagirao na Brexit.