Nekad je nužno odabrati stranu

Premda uvijek uoči dogovora pričaju da je sve super, izgleda da pregovori OPEC-a opet ne idu baš najbolje

Rusi kažu da ne dolaze na pregovore o zamrzavanju cijena nafte

Participants gather in the lobby ahead of an informal meeting between members of the Organization of Petroleum Exporting Countries, OPEC, in the Algerian capital Algiers, on September 28, 2016. / AFP PHOTO / STRINGER
FOTO: AFP

Zemlje OPEC-a za sada nisu uspjele premostiti razlike u dogovoru o smanjenju proizvodnje nafte, dok je Rusija rekla kako ne planira prisustvovati ključnim pregovorima u srijedu, piše Bloomberg. Samo jedan dan prije susreta ministara iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), na kojem su trebali finalizirati sporazum o smanjenju prozvodnje, prvi u posljednjih osam godina, temelji za dogovor izgledaju dosta nesigurno.

Nakon desetsatnog sastanka u ponedjeljak, Irak i Iran su nastavili iznositi svoje primjedbe, otkrio je delegat OPEC-a koji nije htio biti imenovan zbog osjetljvosti pregovora. Rezultat je taj da su dužnosnici OPEC-a odlučili cijeli predmet ministrima preusmjeriti na daljnje razmatranje.

Borba do zadnjeg barela

Predloženi sporazum bi smanjio proizvodnju za 1,2 milijuna barela, iako još nije poznato hoće li ta ideja dobiti potporu potrebnu za odobrenje, ispričao je ovaj delegat. Cijena sirove nafte Brent pala je na londonskom tržištu za 1.2 posto, na 47.78 dolara po barelu, nakon što je u ponedjeljak dosegnula cijenu od 48.81 dolar.

Na sastanku, zemlje su se borile do zadnjeg barela. Iran je predložio dogovor kojim se zamrzava proizvodnja na 3.975 milijuna barela na dan, odnosno oko 200.000 barela više od svoje sadašnje dnevne proizvodne, ispričala su dvojica delegata OPEC-a. Saudijska Arabija se suprotstavila prijedlogom da se Iran zaustavi na 3.707 milijna barela dnevno, što je otprilike na njihovoj trenutnoj razini.

U pokušaju da ponovno pokrenu stvari, Alžir, koji djeluje kao posrednik u razgovorima, ponudio je alternativu prema kojoj bi se Iran zaustavio na 3.795 milijuna barela dnevno, otkrili su delegati. Nije poznato hoće li ijedan od ovih prijedloga dobiti potporu ministara na sastanku u srijedu u Beču. I dok OPEC-a pokušava riješiti svoje nesuglasice, u isto vrijeme traže od drugih velikih proizvođača, uključujući Rusiju, da smanji proizvodnju za čak 600.000 tisuća barela dnevno.

Ruski ministar neće doći na sastanak u Beču

Kremlj se do sada opirao zahtjevima, umjesto toga nudeći zamrzavanje proizvodnje na trenutnoj razini. Ministar energetike Aleksandar Novak rekao je u utorak da ne planira doći u Beč u srijedu, ali da je Rusija spremna razgovarati sa zemljama OPEC-a kada postignu unutarnji konsenzus. Rusko opiranje smanjenju proizvodnje bio je glavni razlog zbog kojih su u ponedjeljak otkazani pregovori sa dobavljačima koji nisu članice OPEC-a.

Prošli tjedan, Saudijska Arabija se povukla sa sastanka, tvrdeći da zemlje OPEC-a trebaju riješiti unutarnje podjele prije povezivanja s drugim proizvođačima. U nedjelju, Khalid Al Falih, saudijski ministar, prvi je put nagovijestio mogućnost odlaska iz Beča bez postignutog sporazuma. Nije poznato je li se predomislio ili samo pokušava poboljšati svoju pregovaračku poziciju sa Iranom i Irakom.

“Saudijska Arabija i Iran su teški pregovarači”, rekao je Abhiskek Deshpande, glavni energetski analitičar Natixis SA. “Problem za Saudijsku Arabiju leži u tome što ovo nisu 1980-te i 1990-te, kada su mogli iskorištavati svoju nadmoć i očekivati da će ih drugi pratiti. Danas su članice poput Irana i Iraka jednako snažne i njihov plan je osigurati dobivanje velikog udijela na tržištu.”

Saudijski ministar optimističan

I Irak i Iran su se opirali rezanju vlastite proizvodne, ali potreban im je sporazum OPEC-a kako bi imali koristi od bilo kakvog povećanja cijene nafte. U izvješću iranskog ministarstva, ministar Bijan Namdar Zanganeh je poručio kako je oživljavanje iranske proizvodnje nafte “nacionalna volja i zahtjev iranskog naroda”.

Međunarodna agencija za energiju predviđa da će, bez odluke o smanjenu proizvodnje nafte, tržište u 2017. četvrtu godinu ostati u sificitu, što bi moglo dovesti do pada cijena. No saudijski ministar Al Falih na stvari gleda puno optimističnije. “Očekujemo oporavak potražnje u 2017., a zatim i stabilizaciju cijena, a to će se dogoditi i bez intervencije OPEC-a. Za nas nije opcija samo smanjenje proizvodnje, dogovoreno na sastanku OPEC-a, mi možemo ovisiti i o oporavku potrošnje”, rekao je Al Falih.