Premijer je dao intervju za njemački DW. Otkrio detalje razgovora s Angelom Merkel i još neke bitne stvari

'Hrvatska ima ulogu lidera u regiji,' poručio je premijer Orešković

FOTO: dpa Picture-Alliance/AFP

Premijer Tihomir Orešković nakon susreta s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel dao je intervju za njemački Deutsche Welle.

Izdvajamo najznačajnije poruke hrvatskog premijera koji je njemačkim novinarima otkrio kako Hrvatsku vidi kao lidera regije, te o čemu je pričao tijekom prvog službenog susreta s njemačkom kancelarkom.

1. Hrvatska kao lider u regiji

Na pitanje o Hrvatskoj kao mostu između EU i regije jugoistočne Europe, premijer Orešković kazao je kako vidi ulogu Hrvatske kao lidera u regiji.”Hrvatska ima ulogu lidera u regiji jugoistočne Europe i želi pomoći zemljama regije da se što više ubrza proces njihova približavanja Europskoj uniji,

2. Podrška Srbiji i BiH

“Srbiji, Bosni i Hercegovini ćemo pružiti podršku i to sam naglasio i tijekom sastanka s kancelarkom Merkel”, kazao je Orešković potvrdivši da je u razgovoru s njemačkom kancelarkom bilo riječi i o tomu kako treba podržati ubrzanje procesa približavanja Srbije i BiH Europskoj uniji. One sa svoje strane svakako trebaju ispuniti sve kriterije kao što ih je i Hrvatska ispunila, istaknuo je premijer.

“Članstvo u EU-u nije samo za nas kao susjede dobro, nego je to dobro i za čitavu Europu. To otvara put i mnogim infrastrukturnim projektima, boljem povezivanju”, ustvrdio je Orešković dodavši kako je i britanski premijer David Cameron nedavno u Bruxellesu istaknuo potrebu davanja potpore hrvatskim susjedima na putu ka EU, što je dobro za stabilnost u regiji ali i jačanje gospodarskih odnosa.

3. Po pitanju izbjegličke krize, 100 posto na strani Berlina

“Hrvatska podupire Njemačku u njezinoj viziji rješenja izbjegličke krize, no istodobno mora koordinirati kretanja uzduž tzv. balkanske rute”, kazao je hrvatski premijer o načinu rješavanja gorućeg pitanja izbjegličke krize oko kojeg su dvoje državnika na sastanku dan ranije pokazali suglasnost u zajedničkom pristupu.

Na pitanje o mogućim razlikama oko toga Orešković je rekao kako je “situacija komplicirana” te da “svi traže nekakvo rješenje”.

“Hrvatska se zajedno sa svojim susjedima koordinirala i radimo zajedno kako se ne bi stvarale veće napetosti. To je jedno rješenje. No mi se slažemo i s Njemačkom u tomu da treba intenzivirati suradnju s Turskom i usredotočiti se na rješenje u Grčkoj jer ako proradi sustav hotspotova, onda više neće ni biti potrebe za tom balkanskom rutom”, kazao je hrvatski premijer dodavši kako u tome treba pomoći Grčkoj i to ne samo novcem. “Slažemo se s Berlinom da se vanjske granice EU-a moraju bolje osigurati i da šengenski sustav mora ponovno stupiti na snagu te da dugoročno treba suzbijati i uzroke izbjeglištva i tu smo 100 posto na strani Berlina”, istaknuo je.

4. Poboljšanje odnosa s Njemačkom, ali i Mađarskom

German Chancellor Angela Merkel (r, CDU) and Croatian Prime Minister Tihomir Oreskovic speaking at a press conference at the German chancellery in Berlin, Germany, 1 March 2016. PHOTO: BERND VON JUTRCZENKA/DPA
Premijer Tihomir Orešković bio je u službenom posjetu Njemačkoj gdje se sastao s kancelarkom Angelom Merkel dpa Picture-Alliance/AFP

Na pitanje o odnosima s Njemačkom i vanjskoj politici nove hrvatske vlade te pozornost usmjerenu prema susjedstvu i zemljama tzv. Višegradske skupine, hrvatski premijer istaknuo je važnost ostvarivanja što boljih odnosa s Njemačkom, ali i sa susjednim zemljama, za koje kaže da su u posljednje vrijeme zamrli.

“U pogledu odnosa s Njemačkom moja poruka je jasna”, kazao je Orešković, “Mi smo bili partneri ali moramo pojačati suradnju. Ali to ovisi o Hrvatskoj. Mi moramo pronaći načina kako poboljšati investicijsku klimu. A to možemo najbolje ostvariti kroz stalan kontakt. Mislim da mi nažalost u posljednje vrijeme nismo imali kontakte, ne samo s Nijemcima nego i s dosta drugih zemalja poput Mađarske recimo i ostalih susjeda. I mi sada moramo krenuti s jačanjem tih odnosa”, kazao je premijer.

5. Velika važnost hrvatskog iseljeništva

On je najavio intenzivnije kontakte s ulagačima i stvaranje sigurne klime za ulaganja. Po njegovim riječima, hrvatsko-njemački forum, planiran već sredinom godine, spojit će ulagače, tvrtke iz Njemačke i Hrvatske, i ispitati konkretne mogućnosti, a veliki potencijali za njemačke investicije postoje na polju energetike, infrastrukture i IT-sektora.

Hrvatski premijer u razgovoru je istaknuo i važnost i veliki potencijal hrvatskog iseljeništva posebice kada je riječ o ulaganjima, najavivši kao će ih hrvatska vlada u tome nastojati ohrabriti i otvoriti šanse za ulaganja. Također je naglasio važnost povratka mladih znanstvenika u zemlju, za što je ključ oporavak gospodarstva.