Moody's povećao Hrvatskoj kreditni rejting, premijer održao presicu

Andrej Plenković obratio se građanima

Premijer Andrej Plenković sazvao je konferenciju za novinare u Banskim dvorima povodom objave agencije Moody’s, koja je podigla kreditni rejting Hrvatske. Agencija Moody’s je Hrvatskoj u petak podigla kreditni rejting za jedan stupanj, iz Ba2 u Ba1, najvišu razinu u neinvesticijskoj kategoriji, a izmijenila je izglede iz pozitivnih u stabilne. Rejting Ba1 još uvijek investitorima signalizira da agencija smatra kupnju državnih obveznica Hrvatske špekulativnim ulaganjem, a promjena izgleda iz pozitivnih u stabilne pokazuje da agencija smatra da će u idućim mjesecima zadržati rejting na toj razini.

Kao ključne faktore za reviziju Moody’s navodi povećani institucionalni kapacitet i kreiranje politika kako zemlja ulazi u kritičnu fazu pristupanja europodručju, uz smanjenu izloženost Hrvatske riziku duga u stranoj valuti. Od ožujka 2016. godine Moody’s drži hrvatski kreditni rejting na Ba2, dva stupnja ispod investicijske kategorije. Od tada je samo mijenjao izglede, sa stabilnih u ožujku 2016. na pozitivne u ožujku 2017., a pozitivne u travnju 2019. godine.

Moody’s je najkonzervativnija agencija

S oko 15 minuta kašnjenja, konferencija je počela u 13.15. “Ono što je posebno važno u ovoj ocjeni koju je objavio Moody’s je vrlo jasno prepoznata politika Vlade RH u ovoj kriznoj situaciji i pravovremenoj reakciji na posljedice Covida, te našu suradnju s HNB-om”, rekao je premijer.

“Ovo je jedna pozitivna vijest. Pokazali smo da možemo držati korak. Moody’s je najkonzervativnija agencija. Sada smo nadomak još jedne stepenice koja bi nas svrstala u investicijski kreditni rejting. Ono što je posebno bitno, jest to koliko je Moody’s u svojoj analizi opisao značenje našeg puta prema europodručju”, nastavio je i dodao kako “ovakve ocjene pokazuju da smo na dobrom putu”.

Dotaknuo se i jučerašnjeg dana, kojeg smatra dobrim. “Uputili smo 868 milijuna kuna za nacionalne bolnice. To uključuje novac za Klaićevu, Infektivnu kliniku, bolnicu u Vukovaru, a županijskim bolnicama pušteno je još 600 milijuna kuna. Još jedna odluka koja je bila jučer, što je po meni od kapitalne važnosti za Hrvatsku kao turističku zemlju, to je naša podrška Croatia Airlinesu. Odlučili smo dati 88,5 milijuna kuna kapitalne pomoći kako bi prošli kroz ovu krizu”, kaže Plenković.

O povećanju plaća u državnim i javnim službama

Nakon Croatia Airlinesa, premijer je izvijestio o sporazumu o kupovini cjepiva. “Mi smo u dogovoru s Europskom komisijom zaključili sporazume o kupnji cjepiva unaprijed. Od AstraZenece smo naručili više od 2 milijuna cjepiva. S Johnsonom smo dogovorili 900 tisuća doza cjepiva. Od Pfizera smo naručili i rezervirali milijun doza cjepiva”, kaže.

Sljedeća tema bili su sindikati. “Još jedan događaj koji je bitan jer govori o ispunjavanju obveza prema socijalnim partnerima: sa sindikatima javnih i državnih službi smo dogovorili da se ispuni dogovor postignut u lipnju o povećanjima. U četiri godine povećali smo osnovicu za 18,3 posto, za 904 kune. Od 1. siječnja 2021. ići će povećanja plaća za radnike i u javnima i u državnim službama. Posebnim dogovorima s predstavnicima u sektoru obrazovanja i policiji osnovica će još dodatno rasti”, rekao je Plenković.

Uskoro je prešao na Zorana Milanovića

Jedno novinarsko pitanje bilo je dovoljno da se premijerov fokus preseli na Milanovića. “Sve više se pojavljuje neka vrsta opsjednutosti, Milanović je opsjednut sa mnom. Nastoji jako podcijeniti aktivnost koju sam imao u Bruxellesu i Parizu. On je isto bio u Bruxellesu, i što je tad napravio, kupio polovni auto? To je ta razina. Mojih pet godina u Parizu su mi jako pomogle da sagledam svijet, da dobijem drugu diplomatsku optiku”, rekao je. Zatim je počeo govoriti da ga Milanović ne može dobiti u košarci “ni da se postavi na trepavice”, i slično. Više o tome možete pročitati ovdje.

Plenković se potom dotaknuo i teme zdravstva, odnosno zdravstvenog sustava. Kaže kako se radi na reformama, te da su oko toga održali nekoliko sastanaka. “Moramo vidjeti kako smanjiti ogromne troškove. Imamo jako široki krug prava, moramo racionalizirati troškove, povezati funkcionalno bolnice. To nam je glavna zadaća”, rekao je te istaknuo kako je koronakriza pokazala koliko je država važna. Kaže da bez nje ne bi bilo plaća, no kaže da postoje segmenti zdravstva koji idu dalje u smjeru privatizacije. “Mi ih nećemo vraćati natrag. Suočeni smo s najvećom pandemijom u zadnjih sto godina”, rekao je premijer.

Još malo o Zoranu Milanoviću

Nakon zdravstva, ponovno je tema bio predsjednik Milanović, točnije, njegove tvrdnje kako u Koloni sjećanja u Vukovaru postoje dvostruki kriteriji. Plenković je rekao kako se ne smatra elitom, a da Milanović sebe smatra elitom. “To je valjda zbog onih vožnji helikopterom”, kazao je.

“Smatram sebe članom Vlade čija je dužnost biti u Vukovaru. Što se tiče kolone sjećanja, ona će se održati u posebnim okolnostima uz odgovorno ponašanje svih koji žele doći. To je normalan dolazak onih koje žele odati počast žrtvama. To nije nikakva elita”, kazao je premijer.

Na konferenciji se potom povela tema presude HDZ-u. Premijer je rekao kako se sada ne radi o istom HDZ-u kao u doba Ive Sanadera. “Branko Bačić nije bio glavni tajnik u vremenu koje je inkriminirano. Bačić je bio glavni tajnik nakon što je stranku preuzela Jadranka Kosor, kad je Sanader rekao hvala i doviđenja. Bit ovog predmeta se odnosi na vrijeme kad je predsjednik stranke bio Sanader. To što se njega spominje, što je novac koji je ostao iz vremena ranijeg predsjednika predao DORH-u, što je to? Je li to neko kazneno djelo?”, pitao se premijer.

Ponovio je kako će HDZ uložiti žalbu, jer smatraju da je to odgovornost pojedinca, a ne cijele stranke.