Premijer je u Saboru ustvrdio kako zdravstvo više nije u minusu. Dugo nismo čuli tako banalnu manipulaciju

Ostaje nejasnim zašto se premijer Plenković koristi ovakvo neinteligentnim pokušajima iz žanra alternativne istine i fiktivnog newsa

FOTO: PIXSELL

Uoči pokušaja izglasavanja nepovjerenja njegovom ministru zdravstva Milanu Kujundžiću, vrsnom liječniku i nažalost katastrofalnom ministru, premijer Andrej Plenković odlučio se za sasvim bizarnu promotivnu strategiju, kojom je mislio pomoći omraženom Kujundžiću.

Premijer Plenković u Saboru je ustvrdio, doslovno tim riječima, kako hrvatsko zdravstvo više nije u minusu. Dapače, kazao je premijer Plenković, hrvatsko zdravstvo sada smanjuje svoja dugovanja nastala u prethodnim razdobljima. Riječ je o najbanalnijoj manipulaciji i najgrubljoj neistini u hrvatskom javnom prostoru, koju smo imali prilike čuti u dugo vremena. Za pretpostaviti jest da bi svaki, prosječno inteligentan hrvatski osnovnoškolac bio kadar ukazati na evidentnu laž hrvatskog premijera.

Horor priče i ljudske tragedije

Hrvatsko zdravstvo, naravno, nije izašlo iz minusa. Hrvatsko zdravstvo suštinski je neodrživo, netransparentno i neefikasno, a financira se gigantskim transferima i novcem poreznih obveznika. Koji nad potrošnjom tog novca nemaju ama baš nikakve kontrole. Svake godine iz hrvatskog proračuna izlije se dodatnih desetak milijardi kuna, kojima se krpaju urgentne rupe zdravstvenog sustava – a uz sve to, svake godine čitamo horor priče i ljudske tragedije, poput one o ustroju hitne službe u okolici Zagreba.

Priče o suspektnim troškovima, od potrošnog materijala do skupocjenih uređaja i lijekova, svakodnevne su, bez pravih kontrolnih mehanizama. Upravo radi takvih gubitaka i početnih pozicija, svaka Vlada revno osmišljava nove poreze i tehnike kojima se minusi računovodstveno loptaju između bolnica, državnog proračuna i HZZO-a. Osim iz doprinosa obveznog osiguranja i polica dopunskog osiguranja, zdravstvo se također puni kroz prihode od PDV-a, trošarina na duhanske proizvode, doprinosa za nezaposlene, prihodima od osiguranja od autoodgovornosti, i tako dalje.

Doprinose plaća samo 34 posto građana

Pritom, kao i u većini takvih transfera u Hrvatskoj, ne radi se o ciljanom pomaganju socijalno najugroženijih slojeva društva, već o masovnoj preraspodjeli dobara kojima političke elite probleme guraju pod tepih, ignororiraju ih i misle da kupuju naklonost građana. Nakon što je uvela mogućnost plaćanja dopunsko osiguranje, hrvatska država zatim je za gotovo 900.000 građana sama odlučila plaćati police dopunskog osiguranja.

Doprinose za zdravstvo plaća svega 34 posto građana, od ukupnog broja građana koji koriste usluge zdravstva. Ekscesan broj prijevremenih umirovljenika koje Hrvatska ima – oko 15 posto umirovljenika ima puni radni staž – ne pridonosi rješavanju financijske rupe u zdravstvu. U isto vrijeme, prema podacima Europskog zdravstvenog potrošačkog indeksa, po kvaliteti i dostupnosti sve više zaostajemo za ostalim zemljama Europske unije.

Ostaje nejasnim zašto se premijer Plenković koristi ovakvim neinteligentnim pokušajima iz žanra alternativne istine i fiktivnog newsa. Strukturalni problemi hrvatskog zdravstva nisu nastali u njegovom mandatu, niti se mogu riješiti do njegova kraja. Čak i da ubogi ministar Kujundžić pokušava nešto napraviti, a ne pokušava. Potpuno izmišljenim surplusima zdravstvenog sustava, na sebe može samo navući sasvim razumljiv gnjev poreznih obveznika – prije svega dva-tri mjeseca, njegova Vlada najavila je novo povećanje doprinosa za zdravstvo.