Premijer kaže da su Kinezima rekli baš sve o Uljaniku. Sad oni valjda trebaju odlučiti hoće li ga spasiti

Kineska delegacija će obići brodogradilišta nakon čega će iznijeti svoje mišljenje

29.04.2019., Zagreb - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic odrzao je radni sastanak s izaslanstvom kompanije China Shipbuilding Industry Corporation na celu s predsjednikom uprave Huom Wenmingom. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Izaslanstvo kompanije China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC), koje je na čelu s predsjednikom uprave Huom Wenmingom došlo u Hrvatsku kako bi izvidjelo stanje u brodogradilištima Uljanik i 3. maj., danas se sastalo s premijerom Andrejem Plenkovićem i nekoliko njegovih ministara. „Ne samo da smo doveli ljude iz naše kompanije, oni su nadležni za planiranje, ali pozvali smo i odvjetnike i investicijske bankare pa ćemo nakon posjeta brodogradilištima iznijeti svoje mišljenje”, rekao je Hu novinarima nakon sastanka, dodavši da će sada obići brodogradilišta i “ozbiljno ih razmotriti”.

Plenković je ocijenio da su razgovori s predstavnicima CSIC-a bili vrlo temeljiti i otvoreni te da se očekuje da nakon posjeta Puli i Rijeci razmotre mogućnosti eventualne suradnje ili partnerstva. Kako je kazao, u potpunosti su transparentno i realno opisali ono što su Uljanik i 3. maj predstavljali za hrvatsku brodogradnju, jedan više od 160 godina, a drugi više od 110 godina, u identitetskom i gospodarskom smislu, a isto tako su realno prikazali u kakvim problemima se oni danas nalaze.

Stiglo najviše izaslanstvo CSIC-a

“Stoga očekujemo da nakon posjete i Rijeci i Puli predstavnici ove najveće kineske kompanije, koja je među petsto najsnažnijih kompanija uopće u svijetu, dobro analiziraju i razmotre mogućnosti eventualne suradnje ili partnerstva. U ovom trenutku više od toga niti bi bilo pametno niti bi bilo korisno govoriti, ali mogu reći da smo učinili s naše strane jedan napor koji zahtijeva još dodatne razgovore u Puli i Rijeci”, kazao je Plenković.

Kako je dodao, kineskoj strani su sve otvoreno rekli te predstavili baš sve što su mogli, a na pitanje novinara kada se očekuje neki odgovor od njih, Plenković je odgovorio: “Vidjet ćemo.” Također, Plenković je apostrofirao da je u Hrvatsku stiglo najviše izaslanstvo CSIC-a, na čelu s predsjednikom uprave Hu Wenmingom, predstavnicima uprava brodogradilišta koja su u sastavu te grupacije, ključnih ljudi tvrtke za međunarodnu suradnju, zatim za investicijski i bankarski dio aktivnosti, spajanja i kupovine, kao i pravne poslove.

Suzdržani ministar gospodarstva

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat razgovore s kineskim izaslanstvom ocijenio je vrlo konstruktivnim, uz napomenu kako danas nije bilo razgovora o detaljima. “Nakon srijede imat ćemo priliku razgovarati o detaljima. Ovo sada još uvijek nisu detalji”, kratko je na upite novinara o današnjim razgovorima odgovorio Horvat.

Predsjednik Uprave Uljanika Emil Bulić nakon sastanka je rekao da su održani samo preliminarni razgovori, te da na sastanku nije bilo riječi o dugovima dvaju brodogradilišta. “Premijer je vrlo široko objasnio cjelokupnu situaciju, danas smo se upoznali, otvorili razgovore. Došlo smo se upoznati i otvoriti temu. Zanimalo ih je poslovanje općenito, situaciju u hrvatskoj brodogradnji”, rekao je Bulić.

Nezadovoljni sindikati

Otvoreno nezadovoljstvo razvojem situacije danas je izrazio predsjednik Štrajkaškog odbora Uljanika i čelnik Jadranskog sindikata Boris Cerovac, koji smatra da je vlada sindikate trebala službeno upoznati s dolaskom kineske delegacije, a nezadovoljan je i time što predstavnik radnika nije pozvan da sudjeluje na sastanku. “Nije se valjda smatralo potrebnim da i sindikati sudjeluju u razgovorima.

Želio bih da se dogodi pozitivan pomak, da Kinezi donesu odluku o ulasku u dva brodogradilišta, ali razgovori i mogući dogovori bez sindikata bude novu sumnju u dobre namjere organizatora dolaska kineskog izaslanstva i Uprave. Sindikati, za njih, očito nisu ozbiljan partner”, kazao je Cerovac.