Premijer nije dobio nikakvu opomenu za ismijavanje Bulja. Vani mu se to, recimo, ne bi baš toleriralo

Crtice iz britanskog parlamenta pokazuje kako stvari tamo funkcioniraju tamo

Premijerovo neprimjereno oslovljavanje saborskog zastupnika Mosta danas nije izazvalo apsolutno nikakvu reakciju predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića koji je predsjedao sjednicom. Premijer je, naime, Miri Bulju obratio sa “zastupniče Panj”, a ovo sigurno nije jedini slučaj kad je u sabornici došlo do ovakih razmjena između članova Vlade i saborskih zastupnika koje nisu sankcionirane.

Međutim, praksa u kojoj takve uvrede prolaze gotovo neprimijećeno nije baš uobičajena u nekim drugim zemljama. Štoviše, sankcije za neprimjerene istupe od strane članova Vlade itekako postoje.

Sankcije zbog naizgled manje stvari

Tako je profesor sa zagrebačkog Pravnog fakulteta Dario Čepo podsjetio na nedavni događaj iz britanskog parlamenta. Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson tada je dobio opomenu zbog, naizgled, puno manje stvari. Johnson se oporbenoj zastupnici Emily Thornberry obratio prezimenom njenog supruga Christophera Nugeeua. Nazvao ju je “gospođo Nugee”, iako je ona nakon udaje zadržala djevojačko prezime.

Predsjednik Donjeg doma britanskog parlamenta John Bercow nakon toga nije oklijevao, već je Johnsona odmah prozvao zbog seksizma i održao mu bukvicu poručivši da zastupnica ima svoje ime koje je dobro poznato, a nije “gospođa nešto”. Naglasio je i kako takav govor neće biti dopušten bez obzira na to tko se njime koristi. Ministar Johnson se nakon toga čak ispričao zastupnici Thornberry zbog, kako je rekao, “nehotičnog seksizma”.

Drugi je primjer onaj iz njemačkog parlamenta kad je predsjednik Bundestaga iz prvih redova potjerao njemačku kancelarku Angelu Merkel koja se smijala i došaptavala s jednim zastupnikom, dok je drugi držao izlaganje. Ovakav je epilog, moramo priznati, vrlo teško zamisliti u današnjoj crtici iz Hrvatskog sabora.

https://www.youtube.com/watch?v=X9AO0OXFeQc