Premijer: 'Oni koji su tražili zatvaranje sad traže potpuno otvaranje. E pa ne može to tako...'

Počela je 42. sjednica Vlade RH

Nešto nakon 11 sati počela je 42. sjednica Vlade RH. Uz aktualnosti o potresu i pandemiji koronavirusa, najzanimljivija točka na dnevnom redu prijedlog je zaključka o dovršetku izgradnje autoceste A11 Zagreb – Sisak, dionice Lekenik – Sisak. Prije nekoliko dana premijer Andrej Plenković objavio je da procijenjena vrijednost radova iznosi oko 300 milijuna kuna, a projekt je nazvao jednim od ključnih koraka za revitalizaciju Sisačko-moslavačke županije.

Sjednicu je otvorio premijer uobičajenim uvodnim obraćanjem. “Jutros su ministrica Tramišak i ministar Čorić održali sastanak na kojem je predstavljen hodogram aktivnosti kako potaknuti gospodarske, demografske i druge aktivnosti na području pogođenom potresom. U skladu s tim je i projekt dovršetka autoceste koji može biti završen u iduće dvije, dvije i pol godine, čime ćemo Sisak i Petrinju nasloniti na Zagreb”, rekao je Plenković.

“Što se tiče epidemije, svi podaci govore da brojevi novozaraženih padaju. Važno je da zadržimo taj trend. Brojne zemlje unutar EU pooštravaju mjere. Mi smo došli u poziciju da možemo ići u postupno popuštanje određenih mjera, uz veliki oprez jer smo još u zimskim mjesecima i imamo kašnjenja isporuka cjepiva. Vlada nema luksuz biti isključivo u cipelama epidemiologa ili cipelama gospodarstvenika. Mi moramo voditi računa o cjelini aktivnosti, funkcioniranju gospodarstva i društvenih aktivnosti”, rekao je.

Nema popuštanja mjera

Premijer se osvrnuo i na jučerašnji prosvjed poduzetnika. “U demokraciji je normalno da postoje prosvjedi i demonstracije, te izražavanje stavova koji ne moraju biti na tragu onoga što radi Vlada. No, važno je na stol stavimo činjenice i argumente”, kazao je premijer, nabrajajući restrikcije u drugim europskim zemljama. “Mi smo rekli da neće biti policijskog sata i lockdowna. Prije nekoliko dana postojao je ogroman pritisak onih koji su zahtijevali zatvaranje. Sada, kada je situacija bolja, ti isti akteri žele otvaranje svega. E pa ne može to tako…”, podvukao je Plenković.

Premijer je podsjetio na mjere koje je Vlada donijela za pomoć gospodarstvu i poduzetnicima, naglasivši da je mjerama aktivne politike očuvanja radnih mjesta spriječen veći pad nezaposlenosti. “Želim da prođemo ovih nekoliko tjedana zime, a onda tijekom proljeća omogućimo normalizaciju života i gospodarstva. Apeliram na sve da još malo izdržimo i onda zajednički krenemo u normalizaciju života. Zato smo stavili 15. veljače kao novo prolazno vrijeme. Ako trendovi budu dobri, mi ćemo nešto učiniti”, kazao je Plenković.

Premijer je ponovo ljut na SDP

Premijer je podsjetio i na to da je prošlog tjedna realiziran projekt LNG terminala, rekavši da je Hrvatska sada ucrtana na energetsku kartu Europe i svijeta kao nikada do sada. “Spomenut ću i incident ovoga vikenda, vrlo bizaran događaj koji moram spomenuti. Izrazili smo protest protiv četvero zastupnika iz grupacije europskih socijalista i demokrata u Europarlamentu koji su imali namjeru nezakonito prijeći granicu između RH i BiH, te dovesti skupinu migranata s druge strane granice kako bi izazvali incident i doveli hrvatsku policiju u neugodan položaj”, rekao je premijer i opet napao SDP.

“Ne mogu shvatiti podršku SDP-a takvom pokušaju kršenja hrvatskih propisa. Mislim da je to sramotno ponašanje glavne hrvatske opozicijske stranke”, rekao je Plenković. Na kraju obraćanja izrazio je sućut obitelji pokojnog Miroslava Tuđmana, nakon čega je dao riječ ministru Tomislavu Medvedu.

Prezentacija o urušnim vrtačama

Potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Medved iznio je pojedinosti o akcijama koje su poduzete da se pomogne stradalnicima na Baniji. Riječ je nakon njega profesor Bruno Tomljenović s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta, koji je pripremio prezentaciju o urušnim vrtačama, geološkom fenomenu koji se počeo pojavljivati na Baniji. „Poplavno područje rijeke Sunje prožeto je tim pojavama“, kazao je profesor pokazujući slike urušnih vrtača. “Jedna od opasnosti je pojava vrtača na potpuno ravnim površinama, gdje one nastaju naglo, doslovno kroz nekoliko sekundi”, rekao je.

Veličina vrtača varira, a najveća dosad zabilježena bila je promjera 30 metara i dubine 12,5 metara, rekao je Tomljenović. “Florida je područje gdje su urušne vrtače jedan od najvećih geoloških rizika”, kazao je profesor, nakon čega je počeo objašnjavati kako vrtače nastaju.

„Može se očekivati da će se one pojavljivati i u narednim danim i tjednima, kao i to da će imati varijabilnu veličinu. Njihova pojava bit će nagla, a zasad ne možemo predvidjeti njihove lokacije. Došli smo do zaključka da urušne vrtače predstavljaju veliki rizik za stanovanje na tom području“, upozorio je profesor. Tomljenović je predstavio plan koji su on i njegovi kolege osmislili kako bi u budućnosti mogli predvidjeti njihov nastanak. „Vjerujem da ćemo moći predvidjeti gdje je moguća pojava novih vrtača, a gdje ih neće biti“, rekao je.

Beroš o situaciji s koronavirusom u Hrvatskoj

Aktualne informacije vezane za koronavirus iznio je ministar zdravstva Vili Beroš, koji je ponovio podatke o broju novozaraženih u posljednja 24 sata. „Epidemiološka situacija je stabilna, brojevi se smanjuju na tjednoj razini. Međutim, sve više osoba koje su preboljele Covid-19 traže pomoć zbog postcovid sindroma“, upozorio je ministar.

„Do 1. veljače obrađeno je više od tisuću postvcovid pacijenata“, rekao je, dodavši kako se razmišlja o pokretanju velikog istraživanja tog sindroma. Beroš je predočio i detalje o programu cijepljenja, rekavši da je prijavljeno 535 sumnji na blaže nuspojave cjepiva. Isporuku većih količina oksfordskog cjepiva očekujemo uskoro, kazao je ministar.