Premijer opet priča da je mirna reintegracija Podunavlja primjenjiva na Ukrajinu; Moskva vjerojatno neće biti sretna

Slične izjave ranije su izazvale oštre reakcije Moskve

Prime Minister of Croatia Andrej Plenkovic arrives on the day two of the EU summit meeting, Friday 14 December 2018, at the European Union headquarters in Brussels. BELGA PHOTO THIERRY ROGE, Image: 402728194, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, ddp images
FOTO: Profimedia, ddp images

Premijer Andrej Plenković ponovio je u subotu da bi iskustvo mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja 1998. moglo koristiti Ukrajini i Gruziji koje su u ratovima s Rusijom ostale bez dijelova svoga teritorija. Slične izjave izazivale su u prošlosti oštre reakcije Moskve koja smatra da “paralelne strukture domaće proizvodnje” idu na ruku kijevskoj “ratnoj kampanji”, umjesto poziva na obnovu dijaloga s Moskvom kroz proces iz Minska.

Govoreći na konferenciji o sigurnosti u Muenchenu, Plenković je rekao da se iskustvo Ukrajine i Gruzije može usporediti s Hrvatskom, čiji su dijelovi teritorija bili okupirani od 1990. do 1998. “Imali smo dva rješenja: vojno i diplomatsko…Rješenje koje se oslanja na pritisak i diplomaciju rezultirao je reintegracijom našeg teritorija”, istaknuo je Plenković.

Ukrajinsko ministarstvo već razmatralo ovu opciju

Po njegovim riječima, taj bi se model mogao primijeniti na Ukrajinu i Gruziju koje bi bolje prošle da su bile članice EU-a i NATO-a. “Ukrajina i Gruzija nisu ni u EU-u ni u NATO-u i to komplicira situaciju. Da su bile, situacija bi bila puno drugačija”, Plenković, bivši šef izaslanstva Europskog parlamenta za odnose s Ukrajinom.

Ukrajinsko ministarstvo za privremeno okupirane teritorije i raseljene osobe nedavno je objavilo da hrvatski model razmatra radi reintegracije Donbasa na istoku zemlje koji od 2014. kontroliraju proruski pobunjenici koje podupire Moskva. Gruzija, koja je s Rusijom ratovala 2008., ostala je bez odmetnutih pokrajina Abhazije i Istočne Osetije koje vojno i gospodarski ovise o Moskvi.

Mirna reintegracija značila je povratak istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema u ustavno-pravni poredak zemlje. Nakon što je 1996. uvedena UN-ova prijelazna uprava, ta su područja u siječnju 1998. konačno vraćena u sastav Hrvatske.