Nekad je nužno odabrati stranu

Premijer opet viče, sad na oporbu. ‘Zazivali ste socijalnu frakturu! Mi to nismo dozvolili!’

U Saboru traje rasprava o opozivu Beroša, Plenković ga brani, ministar viče: 'Gdje je istina?! Gdje se skrila?'

U Saboru je počela rasprava o prijedlogu 41 oporbenog zastupnika da se ministru zdravstva Viliju Berošu iskaže nepovjerenje. Oproba je stigla u sabornicu, kao i dio HDZ-ovaca, predvođeni premijerom Andrejom Plenkovićem.

Ubrzo nakon početka rasprave, Plenković je stao za govornicu i počeo braniti svog ministra. U startu je rekao kako Vlada odbija navode u inicijativi te kako je za javnost važno spomenuti “da smo suočeni s najvećom globalnom krizom u 100 godina koju je uzrokovao koronavirus”. Kaže da je ona utjecala na zdravlje građana, BDP, radna mjesta, ekonomiju i svaki aspekt života. “U tom vremenu smo u političkom smislu imali dvije grupe aktera, Parlamentarnu većinu i Vladu koja se borila protiv covida, za očuvanje radnih mjesta, da sačuva sezonu i zadrži investicijski rejting i osigura novac za razvoj Hrvatske”, kaže.

Dodaje potom kako su potpisnici inicijative druga grupa aktera koja se bavila osporavanjem pravne osnove za osnivanje stožera. “Onda su neki povezani s vama govorili da je covid poput karijesa, pa su krenule fotografije iz bolnica i pitanja ima li dovoljno opreme. Kasnije inicijative o radu stožera i svemu napravljenom”, rekao je.

Hvali se rezultatima izbora

Dodaje kako se ta ogromna razlika između jednih i drugi vidi i danas, kako je to i narod vidio i da je zato HDZ dobio podršku na lokalnim izborima u 75 posto županija, 45 posto gradova i 45 posto općina. “Ostvarili smo bolji rezultat nego prije četiri godine unatoč svim krizama. To govorim zato što smo očuvali 700.000 radnih mjesta i spasili više od 120.000 poslodavaca”, kaže pa dodaje kako bi mnogi od njih bili u stečaju a radnici bez posla.

“Vaš najveći prorok Hajdaš-Dončić i njemu slični osim 68 mandata lani govorili ste o 400.000 nezaposlenih, zazivali ste socijalnu frakturu a ona se gle čuda nije dogodila. Ne zahvaljujući vama, nego zahvaljujući nama. Ljudi su na poslu, rade, stvorili smo preduvjete da napravimo povratak na ono što je krasilo našu Vladu od 2016. do 2019. a to je ili suficit ili smanjenje javnog duga ili kontinuirani rast BDP-a”, kaže Plenković.Potom kaže kako SDP-ovci govore o dugovima pa se okreće podacima iz zadnje SDP-ove vlade za koju kaže da je obilježena zaduženjem Hrvatske sa 74. milijarde kuna. “Smij se Dončiću. 74 milijarde kuna”, dodaje. “To krasi vašu fenomenalnu politiku vođenja javnih financija koja je ostala zapamćena kao briljantno rješavanje krize”; kaže.

‘Vaš doprinos je to što ste se cijepili’

Govoreći o cijepljenju, kaže da oporba nije učinila ništa. “Možda je dobro što ste se vi cijepili, to je koristan doprinos. Gdje smo zahvaljujući našoj vladi? U situaciji da smo do sada utrošili 1.751.000 doza cjepiva. broj procijepljenih smo doveli do 1.277.000 s jednom dozom. Bit će danas to 1,3 milijuna. Broj procijepljenih s dvije doze tijekom ove rasprave bit će na pola milijuna”, kaže pa dodaje da je vlada osigurala druga cjepiva kada je došlo do krize s AstraZenecom, dok oporba nije ništa.

“Procijepit ćemo sve koji to žele, pozivam sve da se cijepe zbog svog zdravlja i zdravlja svih građana”, kaže pa se osvrće drugim temama kojih su se dotakli u pisanom odgovoru. Izdvaja Istru i spominje jednu investiciju. “Tamo se završava Opća bolnica za 750 milijuna, ta jamstva i taj novac osigurala je naša Vlada. U Rijeci se gradi novi KBC za 1.3 milijardu kuna”, dodaje.

Plenković govori i o 2,4 milijarde kuna utrošene za hitne prijeme i dnevne bolnice. “Investicije za novu nacionalnu dječju bolnicu, rast plaća u zdravstvu, dok ste vi bili nije naraslo ništa, a kod nas za 24 posto plus covid dodaci. E to je onda ta kriza zdravstva, cijepljenja i svega za što smatrate da ne vrijedi. Ministar Beroš će biti i dalje ministar i dalje se boriti s cijelom ekipom”, kaže Plenković.

Beroš vikao: ‘Gdje je istina?! Gdje se skrila?’

Izdvaja i kao najdražu točku u inicijativi točku 10 u kojoj su Berošu zamjerili proslavu nakon izbora. “Za razliku od HDZ-a u Arheološkom muzeju kod vas je naglo došlo do broja prisutnih, ali ne iz epidemioloških razloga”, rekao je Plenković.

Nakon njega s oporbi jako kratko obratio i ministar o čijem opozivu se raspravlja, Vili Beroš. “Nakon slušanja ovih riječi od onih koji su pokrenuli inicijativu mogu samo postaviti pitanje gdje je istina?! Gdje se ona skrila i da li mi živimo u istoj državi. Konstruktivne kritike su dobrodošle, ali kritike bazirane na neistinama i konstrukcijama su za najveću osudu, izvan Sabora ali i u Saboru, pogotovo kada se kritizira hrvatski zdravstveni sustav koji je iznio ovu borbu na svojim leđima. To smatram pljuskom svim hrvatskim građanima”, vikao je Beroš na oporbene zastupnike.

Kako je pokrenuto pitanje opoziva

HDZ-ovci su, još dok opoziv nije bio ni službeno pokrenut, isticali kako će biti odbačen i postati još jedan takav u nizu. Kao razloge za opoziv oporba je navela nagomilane probleme, nepostojanje učinkovitog transparentnog sustava cijepljenja, izbjegavanje javne nabave, korupciju i krađu javnog novca u doba pandemije covida kako bi se pogodovalo bliskim osobama ministra Beroša.

“Razlozi za opoziv svima su jasni – nagomilani dugovi u zdravstvu koji su doveli do toga da je bolnicama u jeku pandemije obustavljena isporuka lijekova. Usto, ogromni su problemi sa sustavom cijepljenja, a doznali smo da postoje i indicije za pogodovanje pri izradi sustava cijepise.hr.”, naveo je početkom svibnja SDP-ov Peđa Grbin motive za pokretanje inicijative koju su potpisima podržali svi oporbeni klubovi, osim Hrvatskih suverenista, no najavili su da će glasati za opoziv ministra Beroša.

Grbin je ustvrdio i da Ministarstvo zdravstva “naprosto ne funkcionira”, te da nema reformi. “Beroš mora otići, ali njegov odlazak sam po sebi nije dovoljan i nakon njegova odlaska svi zajedno moramo prionuti rješavanju nagomilanih problema u zdravstvenom sustavu”, ocijenio je Grbin.