Premijer Plenković otišao u dvodnevni posjet Ukrajini

Samit se održava uoči 30. obljetnice neovisnosti Ukrajine, a očekuje se dolazak oko 40 stranih delegacija

22.04.2020., Jasenovac - Obiljezavanje 75. obljetnice proboja posljednjih zatocenika ustaskog logora Jasenovac. Zbog pandemije koronavirusa, proboj zatocenika obiljezen je samo prigodnom ceremonijom polaganja vijenaca u Spomen podrucju Jasenovac kod spomenika "Kameni cvijet", bez svecane komemoracije. Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Hrvatski premijer Andrej Plenković odlazi u nedjelju u dvodnevni posjet Ukrajini gdje će sudjelovati na Inauguracijskom samitu Krimske platforme u Kijevu. Hrvatski premijer susrest će se s bivšim ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom pri dolasku u Kijev u nedjelju.

U ponedjeljak su predviđeni su susreti premijera s predsjednikom ukrajinske vlade Denisom Šmihalom i ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

Zelenskij će u ponedjeljak predstaviti Krimsku platformu – novi, međunarodni koordinacijski format, čiji je cilj poboljšanje učinkovitosti međunarodnog odgovora na aneksiju Krima, odgovor na rastuće sigurnosne izazove, sprječavanje daljnjeg kršenja ljudskih prava te osiguranje zaštite žrtava, navodi se u vladinom priopćenju.

‘S Ukrajinom će se vratiti život na Krim’

Platforma će djelovati na razini predsjednika država i vlada, ministara vanjskih poslova, međuparlamentarnih skupina i mreže stručnjaka. Tijekom samita predviđeno je usvajanje zajedničke deklaracije o potvrđivanju posvećenosti neovisnosti i teritorijalnom integritetu Ukrajine i postavljanju okvira međunarodne politike prema Krimu.

Samit se održava uoči 30. obljetnice neovisnosti Ukrajine, a očekuje se dolazak oko 40 stranih delegacija, navodi se na službenoj stranici ukrajinskog predsjednika.

S premijerom putuju šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman i ministar obrane Mario Banožić. Nekoliko dana uoči Inauguracijskog samita Krimske platforme, Zelenskij je rekao da će se “s Ukrajinom vratiti život na Krim”.

U okviru Krimske platforme trebao bi se razmotriti status krimskih Tatara, odgovoriti na militarizaciju poluotoka, raditi na oslobađanju više od stotinu ukrajinskih političkih zatvorenika, rekao je ukrajinski predsjednik i dodao da je za “napredak” u potonjem pitanju nužan razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Danas u Kijev treba doći i Angela Merkel

Odnosi Kijeva i Moskve napeti su od ruske aneksije Krima 2014. godine. U sukobima ukrajinskih snaga i proruskih separatista koji su uslijedili poginulo je više od 13.000 ljudi.

Sedam godina od aneksije Krima, Sjedinjene Države i Europska unija stoje uz Ukrajinu i nastavljaju produljivati sankcije Rusiji. Njemačka kancelarka Angela Merkel u nedjelju treba doputovati u Kijev. Dva dana uoči planiranog putovanja u Ukrajinu posjetila je Rusiju i razgovarala s Putinom o Ukrajini, između ostalog.

Merkel je ocijenila da mirovne pregovore o istoku Ukrajine treba “održati na životu”, unatoč njihovu zastoju u prilikama velike rusko-ukrajinske napetosti. objavio je u petak AFP. “Preporučam da se i dalje pokušava održati na životu ovaj format i da on ne završi u slijepoj ulici”, rekla je, premda “pomaci nisu tako veliki kako smo očekivali”.

Njemačka kancelarka rekla je Putinu da će se i dalje “zauzimati za (očuvanje) teritorijalnu cjelovitost Ukrajine do posljednjeg dana svog mandata”. Njemačka i Francuska posrednici su u sklopu tzv. “normandijskog” formata kojim se zasad bezuspješno pokušava pronaći trajno rješenje sukoba na istoku Ukrajine.