Premijer se hvali da je zaustavio poskupljenja: 'Odmah nakon našeg zaključka krenule su korekcije cijena'

Ministar Filipović je objavio nove cijene mljevenog mesa

Vlada je u prvim danima nove godine pozvala sve one koji su nakon uvođenja eura neopravdano povisili cijene da ih vrate na razinu od 31. prosinca, a premijer Andrej Plenković u međuvremenu je izjavio da “do petka imaju vremena” da to učine. Taj je rok, dakle, danas istekao, a još nije jasno koje će točno posljedice imati trgovci koji ne poslušaju upute. Plenković je ranije spominjao da Vlada neće oklijevati u reakciji, navodeći ukidanje subvencija, a špekuliralo se i o zamrzavanju cijena šireg spektra proizvoda.

Na današnjoj sjednici Vlade trebalo bi biti predstavljeno što su utvrdila tijela nadležna za nadzor kretanja cijena nakon uvođenja eura. No, Plenković je uvodno najprije zahvalio ministrici i ministru na odlasku iz Vlade, Nataši Tramišak i Ivanu Paladini. Ponovio je da je obnova Banije prioritet u ovoj godini. “Cilj da se ubrza obnova i da ovo bude godina u kojoj ćemo napraviti velike pomake u tom procesu koji će nažalost trajati godinama”, rekao je.

Komentirao je i slučaj osmero Hrvata uhićenih u Zambiji, rekavši da je hrvatska diplomacija u kontaktu sa zambijskim vlastima.

Novčane kazne za poslovne subjekte

Zatim se dotaknuo praćenja kretanja cijena. “Vlada je prošlog tjedna zadužila Državni inspektorat, Carinsku i Poreznu upravu, da pošalju službe na teren… Danas ćemo čuti od predstavnika nadležnih tijela točne informacije što su do sada učinili. Kod onih poslovnih subjekata, kod kojih se utvrdi da su neopravdano podizali cijene i ne budu li ih vratili u roku koji je zadan, snosit će predviđene novčane kazne”, rekao je.

“Bilježimo da je velik broj poslovnih subjekata odmah po zaključku Vlade i naših poruka, reagirao i korigirao cijene na one od 31. prosinca. Smatramo da je to dobar i indikativan primjer”, dodao je. Ponovio je da Vlada ima niz alata za zaštitu građana.

Veliki broj pritužbi građana

“Sve nadležne službe primaju velik broj pritužbi građana, a mi ih pozivamo da i dalje prijavljuju sve nadležnim službama”, kazao je Plenković.

“U ovom vremenu kriza važna je velika društvena odgovornost i solidarnost i ponašanje koje nije profitersko, nego je razumno… Tržište apsolutno ‘da’, sloboda poduzetništva ‘da’, ali u ovakvim situacijama je društvena solidarnost nešto što se ne može zaobići”, poručio je premijer.

“Djelovali smo u dobroj vjeri, nikada nitko od nas ne računa s time da će se dio poslovnih subjekata ponašati na način suprotan logici, koji je na određeni način doveo u pitanje njihov osjećaj za realnost i vrijeme u kojem se ovo sve događa”, kazao je.

Što je utvrdio Državni inspektorat

Inače, tržišna i turistička inspekcija Državnog inspektorata (DIRH) od 7. do 11. siječnja ove godine obavile su ukupno 696 nadzora, pri čemu je u njih 178 utvrđeno neopravdano povećanje cijena nakon 31. prosinca lani, kao i 67 povreda odredbi Zakona o uvođenju eura, pokazali su preliminarni podaci koje je DIRH objavio u četvrtak.

Na Vladi je danas te iste rezultate predstavila Vedrana Filipović-Grčić, pomoćnica glavnog državnog inspektora. Dodala je da su 103 inspekcijska nadzora još uvijek u tijeku. “Možemo zaključiti da je u ovom razdoblju 30 posto poslovnih subjekata neopravdana povećalo cijene”, kazala je.

Kada je riječ o novčanim kaznama, rekla je da je za pravnu osobu propisana kazna do 26.544 eura za pravnu osobu, a za fizičku osobu trgovca je najviša propisana kazna do 1990.84 eura. “Svi oni subjekti poslovni koji su tijekom nadzora poduzeli radnje i vratili cijene svojih proizvoda, ta će im se olakotna okolnost uzeti pri odmjeravanju kazne. Suprotno tome, svi oni koji nisu postupili po zaključku Vlade, oni koji su neopravdano dizali cijene, takve okolnosti će se uzeti kao otegotne”, dodala je.

Porezna: Minimalno 250 nadzora tjedno

Ravnatelj Porezne uprave, Božidar Kutleša, rekao je da im je plan imati minimalno 250 nadzora tjedno. “Planira se sudjelovanje minimalno 100 inspektora na tjednoj bazi. Za sve utvrđene nepravilnosti podnosit ćemo i dijelit ćemo informacije s Državnim inspektoratom, u svrhu kažnjavanja ovakvog nezakonitog postupanja”, dodao je.

Zatim je riječ uzeo ravnatelj Carinske uprave Mario Demirović. Kazao je da su cijene cigareta neopravdano porasle prosječno 1,17 posto. Kod nadzora cijena naftnih derivata također je preliminarno utvrđeno neopravdano dizanje cijena prvih dana uvođenja eura kao službene valute, dodao je.

Nove cijene mljevenog mesa, šećera…

Ministar gospodarstva Davor Filipović predstavio je izmjene “Odluke o izravnim mjerama kontrole cijena određenih prehrambenih proizvoda”. Podsjetio je kako je cijena devet proizvoda u rujnu ograničena, a sad bi se cijena ulja i mljevenog mesa smanjila za dvije kune, odnosno 26 centi, dok bi se, zbog tržišnih kretanja, cijena šećera i svinjske lopatice povećala za 2 kune, odnosno 26 centi.

“I dalje bi cijene devet proizvoda bile ograničene, a to bi trajalo do 31. ožujka ove godine”, kazao je.