Premijer se sastaje s Orbanom; složili smo kratak pregled situacije oko kupnje i prodaje dionica Ine

MOL kaže da bi ih mogao prodati, a za sada se kao potencijalni kupac javio Rosnjeft

Premijer Andrej Plenković sastat će se u sutra s mađarskim kolegom Viktorom Orbanom s kojim bi, između ostalog, trebao razgovarati o odnosima Ine i MOL-a. Premijer koji dva dana boravi u Mađarskoj na tzv summitu 16+1 istaknuo je danas kako je Hrvatska i dalje zainteresirana za kupnju MOL-ovih dionica u Ini.

“U procesu smo odabira međunarodnih savjetnika koji će nam pomoći u analizi kompanije i načinima kako steći dionice MOL-a u realnom smislu. Mađarska je spremna prodati dionice, želimo da taj proces bude kvalitetno pripremljen, želimo da Hrvatska steknete dionice i pronađemo strateškog partnera”, poručio je predsjednik Vlade iz Budimpešte.

U iznenadnoj press konferenciji na Badnjak prošle godine, premijer Plenković najavio je kako će Hrvatska otkupiti udjel MOL-a u Ini. Upravo je tada otkriven i epilog arbitražnog postupka koji je Hrvatska pokrenula protiv MOL-a pred arbitražnim sudom u Ženevi. Hrvatska je tada izgubila na arbitraži, a odluka je postala konačna ovoga listopada kada je stigla vijest da je švicarski sud odbio zahtjev Hrvatske za poništenje arbitraže.

Odnosi između Mađarske i Hrvatske u zadnje vrijeme nisu bili baš najbolji, prvo zbog arbitraže Ina-MOL, a onda i zbog odluke Mađarske da blokira Hrvatsku za ulazak u OECD. Izdvojili smo nekoliko stvari o kupnji, odnosno prodaji dionica Ine u MOL-ovom vlasništvu.

Ruski Rosnjeft bi kupio dionice Ine

Ruska naftna kompanija Rosnjeft zainteresirana je za kupnju dionica Ine. To je kazao Igor Sečin, čelni čovjek Rosnjefta u svom istupu za Jutarnji list prije mjesec dana. Na upit bi li Rosnjeft bio zainteresiran, nakon konsolidacije vlasništva, za ulogu strateškoga partnerstva s hrvatskom vladom, odluči li ona tražiti novog strateškog partnera u Ini, Sečin je odgovorio kako su oni “zainteresirani za učinkovite investicije u ovoj regiji” te da razmatraju mogućnosti ulaska u vlasničku strukturu Ine.

Američka veleposlanica kaže da je i jedna zapadna tvrtka zainteresirana

Američka veleposlanica u odlasku Julieta Valls Noyes u nedavnom je intervjuu za Večernji list otkrila kako je jedna zapadna tvrtka zainteresirana za MOL-ove dionice Ine. Noyes nije htjela reći o kome se radi, samo je rekla da ima informaciju o tome. Kazala je i kako bi Mađarska i Hrvatska trebale dogovoriti koji su im dugoročni ciljevi i onda odlučiti o eventualnom dovođenju novog strateškog partnera.

MOL spreman za prodaju Ine

Priča oko otkupa dionica Ine od mađarskog MOL-a nekako se razvodnila, a onda je stigla informacija da je MOL otvoren za prodaju udjela u Ini. Glavni savjetnik MOL grup Pal Kara kazao je u intervjuu za mađarsku javnu televiziju kako je MOL otvoren za prodaju udjela, a dok se to ne dogodi nastavit će upravljati Inom najbolje što može.

U javnost je procurilo zašto smo izgubili arbitražu

Index je 10. studenoga objavio presudu Arbitražnog suda. Obrazloženje presude iznimno je kompromitirajuće za hrvatski pravosudni sustav. Arbitri su smatrali da je Robert Ježić lažno svjedočio, da je sudac Ivan Turudić bio evidentno pristran na suđenju Sanaderu, pa čak i da postoji sumnja kako se manipuliralo snimkom sastanka Sanadera i Hernadija u Marcellinu te da je USKOK sudjelovao u konstrukcijama Ježićevih lažnih iskaza.

Ina i MOL nisu jedini problem

Odnosi između Hrvatske i Mađarske dodatno je pogoršala činjenica da je Mađarska objavila kako neće poduprijeti hrvatski zahtjev za članstvo u OECD-u (Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj). Mađari su Hrvatsku blokirali zbog odnosa prema MOL-u i njezinu šefu Zsoltu Hernadiju, kako su to pojasnili u priopćenju mađarskog ministarstva vanjskih poslova. Hrvatska je povela postupak protiv Hernadija zajedno s bivšim premijerom Ivom Sanaderom optužujući ga da je podmitio Sanadera s 10 milijuna eura prilikom prodaje udjela Ine.

Predsjednica je 15-ak dana nakon mađarske odluke da blokiraju Hrvatsku oko OECD-a otputovala u Mađarsku gdje se sastala s mađarskim premijerom Orbanom i predsjednikom Janosom Aderom. Predsjednica je tada, u pomalo neobičnoj izjavi s obzirom da se s Mađarima sporimo, kazala kako oni samo štite svoje nacionalne interese.

“Dobila sam sva uvjeravanja da nije riječ o ucjenama nego o zaštiti mađarskih interesa”, rekla je Grabar-Kitarović, govoreći o blokadi. Dodala je i kako je riječ o zaštiti mađarskih poslovnih interesa jer je OECD ekonomska organizacija koja štiti investicijsku klimu.