Premijer se umalo raspuknuo od ponosa tvrdeći da nam BDP raste najbrže u EU. Eurostat ga upravo demantirao

Stigli su najnoviji podaci iz europskog statističkog ureda

20.11.2023., Zagreb - Andrej Plenkovic dolazi na sastanak sireg Predsjednistva HDZ-a srediste Gradskog odbora HDZ-a Grada Zagreba u Gundulicevoj ulici. Photo: Josip Regovic/PIXSELL
FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Gospodarstvo eurozone i EU stagniralo je u trećem kvartalu u usporedbi s istim prošlogodišnjim razdobljem, a Hrvatska je zabilježila drugu najveću stopu rasta među zemljama Unije, iza Malte, pokazalo je danas izvješće Eurostata. Podsjetimo, premijer Andrej Plenković se na prošlotjednoj sjednici Vlade pohvalio da Hrvatskoj BDP raste najbrže u EU – komentirajući rast BDP-a za 2,8 posto u odnosu na isti kvartal 2022., prema procjenama Državnog zavoda za statistiku.

Bruto domaći proizvod (BDP) eurozone i EU u trećem tromjesečju nije zabilježio promjene u usporedbi s istim kvartalom prošle godine, potvrdio je europski statistički ured procjenu objavljenu sredinom studenog. U drugom tromjesečju gospodarstvo eurozone poraslo je na godišnjoj razini za 0,6 posto, a Unije u cjelini za 0,5 posto, pokazuju tablice Eurostata.

Daleko najveći rast u trećem je kvartalu ostvarila Malta, od 7,1 posto, pokazuje izvješće s podacima svih članica EU. Slijedi Hrvatska s rastom BDP-a u trećem tromjesečju, prema sezonski prilagođenim podacima, za tri posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. U drugom tromjesečju porastao je za 2,2 posto.

U Irskoj najviše smanjena gospodarska aktivnost

Najbliža Hrvatskoj bila je Rumunjska čije je gospodarstvo u trećem kvartalu poraslo za 2,9 posto. U skupini su i Cipar i Grčka s rastom BDP-a za 2,2 odnosno za 2,1 posto u odnosu na treći kvartal prošle godine.

Najviše je pak smanjena gospodarska aktivnost u Irskoj, za 5,6 posto na godišnjoj razini. Blizu je i Estonija s padom BDP-a za četiri posto u usporedbi s istim razdobljem lani. Najveće europsko gospodarstvo, ono Njemačke, palo je za 0,4 posto. Latvijsko gospodarstvo jedino se zadržalo na razini trećeg tromjesečja 2022. godine.

Na tromjesečnoj razini aktivnost u 20-članom gospodarstvu smanjena je u razdoblju od srpnja do rujna za 0,1 posto kada je bilježila isti postotni rast, potvrdio je statistički ured dosadašnju procjenu. U EU aktivnost se zadržala na razini iz prethodna tri mjeseca, potvrdili su također najnoviji izračuni. U drugom tromjesečju BDP Unije i eurozone porastao je za 0,1 posto.

Najsnažniji rast BDP-a bilježi Malta

Daleko najsnažniji rast BDP-a i na kvartalnoj razini zabilježila je u trećem tromjesečju Malta, od 2,4 posto, pokazuju podaci Eurostata. Slijede Poljska i Cipar s rastom od 1,5 odnosno 1,1 posto. U Hrvatskoj BDP je u trećem kvartalu, prema sezonski prilagođenim podacima, porastao za 0,3 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je uvećan za 1,5 posto.

Istu stopu rasta u trećem kvartalu bilježila je i Španjolska, a vrlo su blizu i Latvija i Slovačka s rastom BDP-a na kvartalnoj razini od 0,2 posto. Najsnažnije je pak na kvartalnoj razini pao irski BDP, za 1,9 posto. Slijede Estonija i Finska s padom aktivnosti za 1,3 odnosno za 0,9 posto.

Njemački BDP kliznuo je za 0,1 posto u odnosu na drugo tromjesečje, kada je pak u istom postotku uvećan. U istom postotku smanjen je i BDP Danske, Francuske i Luksemburga. U Grčkoj i Litvi gospodarska aktivnost zadržala na razini drugog tromjesečja, pokazuju Eurostatovi podaci.