Plenković o mogućem popuštanju mjera: 'Ministri su dobili nalog da pripreme područja'

Premijer uvjerava da ne kasne s obnovom Zagreba. Evo, natječaji za novac iz EU krenut će već ovaj tjedan

FOTO: N1

Premijer Andrej Plenković danas je održao konferenciju za medije nakon sastanka Međuresorne radne skupine za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije. Na njoj je, osim tema vezanih za potres i obnovu, govorio o cjepivu protiv koronavirusa i ublažavanju mjera.

Rekao je kako će Ministarstvo graditeljstva napraviti finalnu verifikaciju korištenja EU sredstava kako bi se krenulo u korištenje 683 milijuna eura koji su na raspolaganju. Dodao je kako će proces biti isti za Krapinsko-zagorsku i Zagrebačku županiju. Novinari su premijera pitali i što je sa Sisačko-moslavačkom županijom, a on je rekao kako se za tu županiju radi nova procjena štete.

“Ovo sad je šteta od potresa u Zagrebu. Za Sisačko-moslavačku se radi nova procjena štete, kao i za Karlovačku i Zagrebačku, i tu će biti nova sredstva”, rekao je.

Premijer kaže da se s procesima oko potresa i obnove ne kasni

Jedno novinarsko pitanje bilo je i kasni li se sa svim procesima oko obnove na što je on rekao kako je sve u okvirima. Najavio je i da će ovog ili idućeg tjedna krenuti natječaji za novac iz EU.

“Mislim da smo stavili sve zakonske okvire kako treba. Uvijek smo govorili da će proces trajati. Deset sekundi potresa je minimalno 10 godina obnove. Mora sve biti po pravilima i transparentno. Sigurno da će sve pomoći da i obnova Banovine bude brža i efikasnija”, rekao je.

Dodao je potom kako su ministar Horvat i drugi resori napravili dokumente koji sve pojednostavljuju za one koji trebaju podnijeti zahtjev, kako bi se što lakše prošlo kroz tu proceduru.

Može li jamčiti da će biti dovoljno cjepiva za drugu dozu?

Kada se radi o nedostatku cjepiva, rekao je kako izgleda kao da se događa to da pojedine zemlje i naručitelji plaćaju više nego što je dogovorila EU, te kako ćemo inzistirati na tome da se ugovor poštuje.

Premijeru je postavljeno pitanje može li jamčiti da će se oni koji su se cijepili prvom dozom i drugu primiti na vrijeme, na što je on rekao kako misli kako hoće. “Mislim da ćemo osigurati za drugu dozu, čuli ste epidemiologe, rok je 21 dan, a on se može malo i produžiti. Koliko sam ja razumio, neće doći do neke opasnosti da ga netko ne primi”, rekao je.

Odgovorio je potom i je li mu problem to da su se cijepili političari, dok cjepiva nedostaje. “Kad se radi o političarima, mislim da ih nema ni sto na nacionalnoj razini. Predsjednik države, nekoliko ministara i dio zastupnika u Saboru. To su po meni važne političke poruke, a u ukupnom broju doza, riječ je o zaista malom broju”, kaže. Dodao je i kako cijepljenje, primjerice, ustavnih sudaca, nije cijepljenje privilegiranih.

Što s mjerama?

“Raspoloženje na razini članica EU je takvo da vlada veliki oprez zbog novog soja, pa se dio članica odlučuje za još strože mjere. Postoje mnoge zemlje koje imaju policijski sat, ograničene sve aktivnosti i to puno dulje nego u Hrvatskoj i kad bi oni došli kod nas mislili bi da je ovdje jedan jako fleksibilan režim. Mi smo cijelo vrijeme vodili računa o svim aspektima, od gospodarskog i financijskog nadalje”, rekao je i dodao kako je dinamika cijepljenja još jedan razlog za oprez.

Rekao je potom kako su današnje brojke ohrabrujuće. “Današnji broj novozaraženih, i hospitaliziranih je ohrabrujući, smanjuje se broj ljudi na respiratoru kao i preminulih, ali nije tako da sad držimo epidemiju za rogove. Mi, ni nitko nije u toj fazi. Ali, znamo da sve ovo traje već godinu dana, što je zahtjevno za građane, obitelji, djecu, neke navike i ministri su dobili nalog da u dogovoru sa Stožerom pripreme dva tri područja gdje se može napraviti neki manji iskorak tijekom veljače uz pomoć kojih bismo mogli sigurno zakoračiti u proljeće”, rekao je premijer i podsjetio na potpore za poduzetnike rekavši kako je država stala iza njih”, rekao je.

“Stali smo iza privatnog sektora i ugostitelja. Razumijem da je teško i zahtjevno, ali velika discipliniranost građana je dala efekt”, rekao je. Potom mu je postavljeno pitanje zašto ugostiteljima ranije nije omogućeno da poslužuju kave za van, dok benzinskim postajama primjerice je, a on je odgovorio kako je ta tema malo snažnije odnosno jasnije emancipirana tek nedavno. “To je odgovor, nema ničeg drugog”, rekao je i dodao kako je najbitnije da su zadovoljni dinamikom smanjenja broja novozaraženih.