Presica Stožera: 'Odluka o trećoj dozi u ponedjeljak, odmah smo spremni početi s cijepljenjem'

Pratili smo konferenciju za medije Stožera za civilnu zaštitu Republike Hrvatske

FOTO: Screenshot N1

Nacionalni stožer civilne zaštite održao je danas još jednu konferenciju za medije na kojoj je izvijestio o novostima vezanim uz epidemiju koronavirusa. Na početku konferencije ponovljene su najnovije brojke vezane uz širenje zaraze prema kojima imamo 1517 novih slučajeva zaraze i deset preminulih.

Na konferenciji je rečeno i kako je prosječna dob preminulih u protekla 24 sata bila 75 godina, te da je među njima i jedna osoba koja je bila cijepljena.

Nije cijepljeno 72 posto hospitaliziranih

Krunoslav Capak je kazao kako je u odnosu na prošli tjedan bilo 11 posto više novooboljelih. Prosječna incidencija je 407, 28, najniža je u Istrskoj županiji, a najviša u Požeško-slavonskoj. Po 14-dnevnoj incidenciji u EU smo na 22. mjestu. Po stopi smrtnosti samo na 21. mjestu zemalja u EU. Najvišu stopu po smrtnosti ima Mađarska, a najnižu Finska.

“U zadnjem tjednu imali smo ukupno 540 hospitaliziranih, od kojih 72 posto nije cijepljeno nijednom dozom. U zadnjih sedam dana preminule 84 osobe, od kojih 77.4 posto nije primilo nijednu dozu cjepiva. U istom periodu imali 8546 novih slučajeva, od kojih 78.8 posto nije cijepljeno nijednom dozom”, rekao je Capak.

Gotovo sto posto delta varijante

Potom je govorila dr. Alemka Markotić koja je kazala da je 90,6 posto slučajeva zaraze delta varijanta virusa u Europi te da praktički time drugih varijanti ni nema. Dodala je kako je stiglo upozorenje da bi se trebalo biti vrlo oprezan kad je u pitanje relaksacija mjera.

“Minimalno bi moralo biti 70 posto ukupne populacije cijepljene da bi se moglo kontrolirati širenje zaraze”, rekla je Markotić te dodala kako će se situacija morati pratiti. “Neke ekstremne odluke nisu najbolje, bez strogih mjera ali i bez naglih popuštanja, čini se da to funkcionira”, dodala je. Istaknula je Italiju koja je cijepila 80 posto stanovništva te Cipar te je ukazala na važnost cijepljenja.

Kazala je kako se jače širenje očekuje u narednom razdoblju. Govoreći o širenju virusa među djecom, kazala je kako većina zemalja ima mjere poput onih kakve su u Hrvatskoj. “Irska je naučila lekciju iz drugog vala, potpuno su cijepili 74 posto stanovništva i imaju mirnu situaciju. Mađari su odlučili, kad EMA da preporuku, cijepiti cijelu populaciju trećom dozom, naravno kad prođe 6 mjeseci od druge doze”, rekla je Markotić.

Treća doza

Što se tiče treće doze EMA će odluku vjerojatno donijeti u ponedjeljak i objaviti je u utorak, kazala je Markotić. “Odluka bi mogla biti slična onoj američke FDA, gdje će preporuka biti da se cijepe imunokompromitirane osobe i stariji od 65, socijalni i zdravstvenici radnici i oni u ugroženim sredinama. Sve zemlje imaju svoje specifičnosti, ne može se sve od mjera do cijepljenja i pristupa promocijama cijepljenja svoditi na istu kampanju, vjerojatno će se ostaviti zemljama da donesu svoje odluke”, rekla je. Markotić je upozorila i na sezonu gripe te je pozvala na cijepljenje protiv gripe. Kazala je kako Britanci kombiniraju mRNA cjepiva i ona protiv gripe.

Osvrnula se i na slučaj smrti 20-godišnjakinje u Sloveniji nakon cijepljenja. “Oni taj slučaj ispituju s EMA-om. Ta osoba je imala prethodno određenu zdravstvenu situaciju koja je mogla dovesti do takvog ishoda. Komisija će za određeno vrijeme dati relevantno izvješće i reći je li se smrt dogodila zbog cijepljenja”, kazala je Markotić.

O covid potvrdama u zdravstvu

Riječi je bilo i o uvođenju covid potvrda u zdravstvo i socijalu od ponedjeljka. “Za sve zaposlenike koji nisu cijepljeni ili nisu preboljeli ili iz opravdanih razloga ne mogu dobiti digitalnu potvrdu bit će osigurano testiranje. Velik broj naših djelatnika spremno očekuje ponedjeljak, Visok postotak je cijepljen i prebolio ovu bolest”, rečeno je.

Vera Katalinić Janković je kazala i kako će uvijek biti onih koji se neće cijepiti te da će za njih biti osigurano testiranje. “A ako bude nekih koji se i dalje neće cijepiti, onda će se takve stvari rješavati s ravnateljima i njihovim suradnicima. Te mjere imaju privremeni karakter”, kazala je.

Potom je ministar Josip Aladrović rekao kako je sustav socijalne skrbi također spreman za covid potvrde u ponedjeljak. “Sve su upute dostavljene svim poslodavcima, sustav će u ponedjeljak biti pripremljen. Ne očekujemo da će ovo probuditi negativne efekte za sustav”, kazao je. Kazao je i kako djelatnici centara za socijalnu skrb koji nemaju uvjete za organizaciju testiranja imaju uputu gdje to najbliže mogu učiniti.

“U cijelom sustavu imamo više od 61 posto cijepljenih zaposlenika, dok je broj cijepljenih korisnika veći od 80 posto”, kazao je ministar te dodao kako su zaposlenici u domovima s najstarijim korisnicima cijepljeni u postotku od 65 posto.

Koliko je cijepljenih među novozaraženima?

Ministar Davor Božinović podsjetio je na odluku produženja covid potvrda pri čemu je naglasio kao su u obzir uzeli i neka cjepiva kojima se nije cijepilo u Hrvatskoj. Markotić je potom govorila o organizaciji provjera covid potvrda u klinici koju vodi.

“Ne očekujem veće probleme, napisali smo detaljni postupnik. Prvo moram reći da sam ponosna na svoje djelatnike na sve što napravili u ovoj pandemiji, od početka su bili na prvoj crti i davali svoj maksimum, to su pokazali i stavom prema cijepljenju. Od zdravstvenih djelatnika samo je jedan liječnik necijepljen, to ćemo rješavati kroz procedure. Ima i 9 osoba među sestrama i tehničarima koji nisu cijepljeni, vjerujem da ćemo razgovora riješiti i njihove strahove i dileme. Ima još jedan dio njih koji su sad u postupku cijepljenja tako da ne očekujemo da neće biti potrebe za testiranjem ili bilo kakvim problemima”, rekla je Markotić te dodala da su oni spremni.

Katalinić Janković je rekla da su ih i drugi ravnatelji iz bolnica diljem zemlje uvjerili da nikakvih problema oko covid potvrda neće biti, ali ako ih ipak bude, rješavat će ih u hodu. Postavljeno je i pitanje koliko će koštati testiranja. “Postoje projekcije u koje ne bih ulazio. Ono što je bitno je da stimuliramo zaposlenike da se cijepe. Kroz rebalans proračuna ćemo osigurati sredstva za poslodavce koji su u vlasništvu države”, odgovorio je ministar Aladrović.

Zašto se ne testiraju cijepljeni?

Postavljeno je i pitanje zašto se cijepljene osobe ne testiraju ako je poznato da i oni mogu prenijeti virus. “Mi znamo danas da osobe koje su cijepljene mogu kratkotrajno nositi virus i prenijeti ga na nekog drugog ali je to u puno manjoj mjeri nego kod osoba koje su osjetljive i asimptomatske. Nitko u svijetu nije uveo da se osobe koje su cijepljene trebaju testirati osim ako rade s imunokompromitiranim osobama”, kazao je Capak te upozorio da se i cijepljeni trebaju pridržavati uobičajenih epidemioloških mjera.

Odgovarajući na pitanje novinara Markotić je kazala kako cijepljenje trećom dozom u Hrvatskoj može početi čim EMA odobri treću dozu. Ponovila je kako bi ta odluka trebala biti u ponedjeljak.

O novoj odluci za testiranje školske djece

Na pitanje o novim odlukama vezanim uz testiranje djece kada su u pitanju prehlade i slično odgovorio je Capak. “Namjera je bila da se spriječi dolazak u školu bez testiranja djece koja imaju dva dana simptome koji bi mogli biti covid, međutim tekst koji je bio objavljen je bio dosta širok i sad je već izmijenjen”, kazao je Capak te dodao kako odluka obuhvaća i vrtiće i škole, te da se mogu koristiti i PCR i brzi antigenski test koji se u nekim slučajevima treba potvrditi PCR-om. Još je kazao kako su pedijatri ti koji će odrediti za djecu treba li se ići na testiranje.

Capak je pak govorio o trajanju covid potvrde kod nas i u EU. “Na razini EU potvrda o preboljenju vrijedi 180 dana, a na razini Hrvatske 360 dana. Mi naime imamo pravo donijeti našu preporuku jer ne mislimo da ima potrebe da se razlikuje broj dana kod onih koji su preboljeli i koji su cijepljeni. Mi smatramo da je to vrijeme koje možemo priznati i za preboljenje i za cijepljenje”, rekao je Capak.

Revizija smrtnih slučajeva

Potom je govorio i o reviziji smrtnih slučajeva vezanih uz Covid, odnosno onih koji su umrli od covida i onih koji su umrli s covidom, koju je najavio ministar Vili Beroš. “To nije baš tako jednostavno, takva definicija smrti ni ne postoji u propisima EU ni WHO-a. Stvar je u tome da smo zbog covida prešli na dnevno izvještavanje o smrtima, a u jednom danu je teško procijeniti je li to smrt od covida ili od nečeg drugog. Revizija kreće od ponedjeljka, mi smo sigurni da će sustav funkcionirati, u roku nekoliko dana ćemo ga moći uspostaviti da radi kako želimo”, rekao je.

Može li Ustavni sud zabraniti uvođenje obveznih covid potvrda poput situacije u Sloveniji? “Mi jednostavno moramo vratiti na razini društva povjerenje u znanost. I zato u ovoj epidemiji je dobro da svatko za sebe donese odluku o cijepljenju, koje je najbolji način zaštite od težih oblika bolesti. Znanost nam je u proizvodnjom cjepiva u rekordnom roku omogućila da vidimo kraj epidemije, ali ono što mi na razini vlade moramo uzeti u obzir je, od krucijalne važnosti za društvo je da se podigne povjerenje u znanost je, po svemu što čitamo, mi možemo u budućnosti imati i nove epidemije ili neke nove izazove koje će opet riješiti znanost, a ne ljudi koji se informiraju preko društvenih mreža i koji organiziraju prosvjede protiv nečeg čega nema”, rekao je Božinović te dodao da ne zna ni kako bi to išlo s prisiljavanjem na cijepljenje.