Presica Stožera: Umrlo je dvoje 28-godišnjaka, bili su teško bolesni

Nacionalni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

i20.01.2021.,Zagreb - U Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici odrzana je konferencija za medije Nacionalnog stozera civilne zastite. Pomocnica ministra zdravstva Vera Katalinic Jankovic Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

U 11 sati počela je konferencija za medija Nacionalnog stožera civilne zaštite RH. Na početku presice, pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković iznijela je podatke o novozaraženima i preminulima u posljednja 24 sata.

“U posljednja 24 sata zabilježena su 643 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3321. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 227 969 osoba zaraženih novim koronavirusom. Do danas je ukupno testirano 1 144 819 osoba, od toga 4 863 u posljednja 24 sata. Postotak pozitivnih je 13,53 posto”, kazala je dr. Katalinić-Janković.

Umrle dvije osobe od 28 godina

Rekla je i da su preminule 32 osobe, a od početka pandemije njih 4770. “Prosječna dob preminulih je 76,9 godina. Nažalost, u protekla 24 sata umrle su dvije mlade osobe u dobi od 28 godina. I jedna i druga bile su povezane s komorbiditetima, autoimunim i malignim bolestima”, dodala je.

Još detalja o kretanju pandemije iznio je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak. „U proteklom tjednu imali smo 3819 novooboljelih, a u ovom 3015, što je za 21,1 posto manje. Trenutna incidencija u RH je 245,2. Najviša je u Sisačko-moslavačkoj županiji, a najniža je u Istri. Na ljestvici zemalja EU Hrvatska je sedma po incidenciji”, kazao je.

Cjepivo djeluje i na mutirani virus

Riječ je preuzela šefica Zarazne Alemka Markotić, koja je govorila o mutiranoj verziji koronavirusa. “Imamo određene spoznaje, ali još ne znamo koliko su se te mutirane varijante proširile svijetom, koliko mogu utjecati na težinu kliničke slike i smrtnost. Prvi rezultati su bili ohrabrujući, gdje se pokazalo da postojeća cjepiva djeluju na ovu varijantu. Međutim, trebat će to dalje pratiti na većem broju uzoraka”, rekla je.

Dodala je kako smo, jednostavno rečeno, s novim varijantama virusa negdje otprilike kao prije godinu dana kada se virus tek pojavio i kada o njemu nismo znali ništa. “Potreban je izniman oprez i dalje se ističe da su mjere distance i zaštite potrebne da se zaustavi širenje varijanti”, rekla je i dodala kako su to, između ostalog, sve stvari koje su istaknute na razini Europske komisije.

Što će biti s mjerama nakon 1. veljače?

Uslijedila su novinarska pitanja, a prvo je bilo što možemo očekivati da će se 1. veljače dogoditi s mjerama. “Ja vam na to nemam što dodati, premijer je jučer najavio sastanak oko mjera. Bit će u nedjelju, s članovima Stožera i nadležnim ministrima i unaprijed ne mogu ništa reći, jer sastanak nije samo formalnost. O svemu će se razgovarati kao što smo već puno puta rekli”, odgovorio je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Sljedeće pitanje bilo je vezano za skijališta i toplice, a za koje je ministar ranije najavio pojačane kontrole. Novinarka je pitala koliko je prekršaja zabilježeno. “Ja vam zasad nemam te sve podatke, ali znam da je jedan ugostiteljski objekt u toplicama zatvoren”, rekao je Božinović.

Što o mjerama kažu epidemiolozi?

Novinari su pitali i bi li epidemiolozi, nevezano za nadolazeći sastanak, u ovoj situaciji razmišljali o popuštanju mjera. “Sve ćemo staviti na stol i vidjeti ima li neki korak koji možemo napraviti kada se radi o mjerama”, rekao je Krunoslav Capak.

Alemka Markotić rekla je kako epidemiolozi nijedne zemlje na to ne mogu odgovoriti. “Dio stručnjaka predlaže da se mjere općenito prilagođavaju situaciji. Bio je određeni interes zemalja da se harmoniziraju mjere, ali došlo je do zaključka kako ne mora značiti da se neke mjere moraju odnositi i na Njemačku i na nas”, rekla je govoreći o zaključcima sa sastanka Europske komisije i dodala kako se mora pratiti pojedina situacija u pojedinoj zemlji.

Capak: Moramo obustaviti nova cijepljenja

Kada se radi o brzini isporuke cjepiva, o čemu je postavljeno pitanje Capak kaže kako nisu zadovoljni. “To nam otežava provedbu plana cijepljenja. Mi ćemo to uspjeti, da ne bi netko mislio da nećemo, s tim da ćemo morati obustaviti nova cijepljenja jer nemamo dovoljno Pfizera. Nažalost, Moderna je odstupila od obećanih doza i još će kasniti sa sljedećom isporukom. Nismo zadovoljni, ali ne možemo napraviti ništa”, rekao je i dodao kako će poticati Europsku komisiju da se to riješi. Kaže kako će se i raditi na tome da dobavljači isporuče barem dio obećanog u startu.

“Mi sada moramo restrukturirati plan cijepljenja i mi nemamo dovoljno Pfizera da širimo cijepljenje, nego ga čuvamo za drugu dozu i čekamo polovicu veljače kad su obećali veće količine, iako mi to prema distribucijskoj listi koju smo dobili, to ne vidimo”, rekao je Capak.

‘Spremni smo za brže cijepljenje. Ali, trenutno, cjepiva nemamo’

Moderna bi, kaže u prvom tjednu veljače trebala isporučiti 11.000 doza i Capak kaže kako se nadaju da će to biti tako. Dodao je i kako bi iz Europske komisije trebale stići dodatne doze koje su obećane zbog potresa u Sisačko-moslavačkoj. Dodao je i kako bi AstraZeneca trebala biti registrirana 29. siječnja te kako se njihova isporuka očekuje nakon toga. Na sve se nadovezao Davor Božinović koji je rekao kako su EK i Von der Leyen u kontaktu sa proizvođačima cjepiva i apeliraju da isporuče ugovoreno. “Ovim tempom bi Pfizer trebao dostaviti ugovoreno do kraja prvog tromjesečja”, rekao je.

Capaku je potom postavljeno pitanje kada očekuje veću procijepljenost i je li sve manje izglednije da bi to moglo biti do ljeta. “Sve ovisi o isporuci cjepiva, mi smo spremni za brže cijepljenje. Ali, trenutno, cjepiva nemamo. Ako AstraZeneca isporuči veće količine nakon odobrenja, jer su nam ga i nudili je njihova distribucijska lista to pokazuje, mi bi mogli brže cijepiti. S tim dozama bi do ljeta imali veliku procijepljenost”, rekao je.

Capak pojasnio poremećaj cijepljenja

Davoru Božinoviću je postavljeno pitanje gdje je nestao Damir Trut nakon izjave o navijačima i hoće li zbog toga podnijeti ostavku. “Nisam ga vidio jutros, ali siguran sam da je na svom poslu. Idemo dalje”, rekao je Božinović kratko.

Krunoslav Capak je pojasnio koliko je smanjena isporuka cjepiva. “Oni su nama smanjili isporuku za 30% defacto. Ne mogu reći jesu li nova cijepljenja u potpunosti obustavljena, to računa svaki županijski zavod posebno. No kako sada stvari stoje, mi ćemo morati obustaviti proširenje populacije Pfizerovim cjepivom. Ako dobijemo obećano od Moderne, naravno da ćemo to širiti”, kaže.

‘Je li bilo pametno cijepiti saborske zastupnike?’

Postavljeno je i pitanje o Nacionalnoj udruzi ugostitelja, koja je tvrdila kako ima dokument koji pokazuje da će do otvaranja restorana i kafića doći tek u ožujku. “Takav dokument ne postoji”, rekao je Davor Božinović.

Potom je ministru Beroš postavljeno pitanje je li plan cijepljenja bio dobar i misli li sada, s obzirom na kašnjenje cjepiva, da je trebalo cijepiti saborske zastupnike. “Mislim da je plan i program cijepljenja bio utemeljen. Važno je da Sabor funkcionira na adekvatan način, mogućnost njegovog funkcioniranja je od osnovne važnosti. Nije zanemariv ni propagandni efekt, građani moraju vidjeti da se njihovi izabrani predstavnici cijepe i da je to sigurna metoda“, rekao je Beroš.