Prliću, Stojiću i Praljku potvrđene kazne; izricanje presude prekinuto jer je Praljak, navodno, popio otrov

Šestorka je ranije nepravomoćno osuđena na ukupno 111 godina zatvora

  • Praljku potvrđena kazna od 20 godina zatvora
  • Stojiću potvrđena kazna od 20 godina zatvora
  • Prliću potvrđena kazna od 25 godina zatvora
  • Vijeće utvrdilo udruženi zločinački pothvat
  • Žalbeno vijeće smatra da je rušenje Starog Mosta u Mostaru bilo vojno opravdanopa su Praljak, Stojić i Petković oslobođeni optužbi za Stari most
  • Vijeće potvrdilo međunarodni oružani sukob, okupaciju i udruženi zločinački potkvat
  • U 10 sati počelo izricanje pravomućne presude bosanskohercegovačkoj šestorci
  • Prlić, Stojić, Praljak, Petković, Ćorić i Pušić nepravomoćno su osuđeni na 111 godina zatvora

12:10 N1 javlja kakoje po Praljka, čiji odvjetnici kažu da je popio otrov, upućen helikopter. Sletjet će ispred zgrade Haškog suda.


11:45 Na sud su ubrzo došli policija i hitna pomoć. Sve je izvjesnije da je Praljak zaista popio otrov.


11:38 Prekida se suđenje jer je Praljak nešto popio nakon što mu je izrečena kazna. Viknuo je da nije zločinac i da ne prihvaća izrečenu kaznu. Njegova odvjetnica tvrdi kako je Praljak jutros popio otrov.


11:36 Sud je Praljku potvrdio kaznu od 20 godina zatvora.


11:31 Žalbeno vijeće generalu Praljku poništilo je osudu za udruženi zločinački pothvat. U svim ostalim aspektima žalba mu je odbijena.


11:27 Žalbeno vijeće Stojiću je poništilo osude za progon i nehumano postupanje. Potvrđena mu je kazna od 2o godina zatvora. Sud je i Stojiću uvažio vrijeme koje je dosad proveo u zatvoru.


11:24 Sud je Prliću potvrdio kaznu, osuđen je na 25 godina zatvora. Sud je Prliću uvažio 13 i pol godina koje je dosad proveo u pritvoru.


11:18 Sud je u cijelosti odbio Prlićevu žalbu te potvrdio osuđujuće presude. Isto tako je odbijeno nalaganje ponovnog suđenja. Sudac je ponovio sve ono za što je izrečena presuda Prliću.


11.08 Žalbeno vijeće je odbilo traženje tužitelja da se odredi ponovno suđenje po trećoj kategoriji zločina iz UZP-a. Smatraju i kako je raspravno vijeće počinilo greške prilikom utvrđivanja odgovornosti šestorke za brojne ratne zločine optužnice iz UZP-a, no ne mogu iz početka suditi o činjenicama u optužnici, jer je to bila zadaća prvostupanjskog suda.


10:52 Svih šest optuženih se žalilo na presudu da su bili pripadnici udruženog zločinačkog pothvata čiji je cilj bilo dominacija Hrvata na ovom području BiH. Smatraju da je takav stav suda pogrešan.

Prlić, Praljak i Pušić osporavaju zaključak da su Tuđman i drugi lideri imali za cilj da se osnuje hrvatski entitet koji bi omogućio pripajanje Hrvatskoj. No, sud to nije uvažio. “Nijedan od žalitelja nije međutim pokazao ni na kakvu grešku u ovom mišljenju sudskog vijeća”, ustanovio je sudac i kazao da su tvrdnje žalitelja velikim dijelom odbačene.


10:47 Žalbeno vijeće poništilo je i zaključak da je napad na Dušu bio neselektivan. To su u svojim žalbama tvrdili Stojić i Praljak.


10:39 U dijelu u kojem se spominju teška uništavanja sudac je naveo primjer kada je tenk HVO-a pucao na Stari most u Mostaru. Kazao je kako je to dovelo do izolacije te je imalo psihički utjecaj na stanovništvo. “Njegovo razaranje je bio vojni cilj. Vijeće je zaključilo da je učinak razaranja bio nesrazmjeran, no da nije bio zločin.”

Budući da je Žalbeno vijeće utvrdilo da se radilo o vojnom cilju, general Praljak oslobođen je optužbe da je odgovoran za “bezobzirno razaranje Starog mosta u Mostaru”.


10:32 Sudac je pročitao i dijelove žalbe generala Praljka koja je također u cijelosti odbijena. Žalbeno vijeće smatra da nije donijelo nijedan pogrešan zaključak pri donošenju odluke, poručio je sudac. Nastavio je s iznošenjem niza žalbi okrivljenih. Napomenuo je i da premještanje stanovništva ne može biti opravdano kad je humanitarnu krizu izazvao sam optuženi.


10:26 Sudac je rekao i kako je žalbeno vijeće odbilo navode da je udruženi zločinački pothvat postojao samo tamo gdje su se vodile borbe. “Režim teških kršenja Ženevske konvencije može se primijeniti na cijelom području BiH. Okupacija je činjenično pitanje kojeg treba analizirati od slučaja do slučaja”, kazao je.


10:23 Žalbeno vijeće djelomično je usvojilo Ćorićevu žalbu te je time ukinulo osudu u vezi s njegovom odgovornošću u svojstvu ministra vanjskih poslova


10:22 Žalbeno vijeće je odbilo Prlićevu, Petkovićevu i dvije Stojićeve žalbe.


10:12 Sudac je rekao kako su sva šestorica podnijela žalbe na presude kojima su osuđeni na ukupno 111 godina zatvora. Sudac je zatim počeo čitati žalbe.


10:11 “Cilj udruženog zločinačkog pothvata imao je za cilj dominaciju Hrvata u Herceg-Bosni kroz etničko čišćenje muslimanskog stanovništva. Raspravno vijeće je konstatiralo da su tisuće osoba bile žrtve zločina počinjenih od strane HVO-a. Vijeće je zaključilo da su sva šestorica bili sudionici u udruženom zločinačkom pothvatu”, citirao je optužnicu sudac Carmel Agius.


10:10 Događaji za koje se terete dogodili su se na području BiH, na području osam općina između 1992. i 1994.


10:03 Berislav Pušić, jedan od optužene šestorke, nije na izricanju presude


10:02 Sudac Carmelo Aguis koji predsjeda žalbenim vijećem je na početku najavio kako je ovo zadnja presuda koju izriče Međunarodni kazneni sud. Napomenuo je kako se radi o kompleksnom slučaju te počeo s čitanjem detalja optužnica i zločina za koje se šestorka o kojoj se odlučuje tereti.


10:00 Počelo je čitanje presude bosanskohercegovačkoj šestorci.


Osuđeni na ukupno 111 godina zatvora

Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju odlučuje o šestorici bivših političkih i vojnih čelnika bosanskohercegovačkih Hrvata. Sud će donijeti konačnu odluku o tome je li i Hrvatska sudjelovala u udruženom zločinačkom pothvatu.

Šestorka je nepravomoćno osuđena u svibnju 2013. na ukupno 111 godina zatvora zbog ubojstva, silovanja, deportacije, zatvaranja, uništavanja imovine širokih razmjera i drugih zločina.

Bivši predsjednik vlade Herceg Bosne Jadranko Prlić nepravomoćno je tada osuđen na 25 godina zatvora, bivši ministar obrane Bruno Stojić i bivši načelnici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina zatvora, bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić na 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na 10 godina zatvora.

Žalbu uložili i tužiteljstvo i branitelji

Žalbu na prvostupanjsku presudu uložili su i tužiteljstvo, koje traži veće kazne, i branitelji šestorice optuženih, koji traže oslobađanje ili novo suđenje zbog pogrešnih zaključaka u prvostupanjskoj presudi.

Nakon ove odluke sud će zaključiti svoje 24-godišnje postojanje. Vrata će službeno zatvoriti na ceremoniji krajem prosinca ove godine u Haagu. Gašenjem ICTY-ja njegove neriješene slučajeve preuzet će Mehanizam za međunarodne kaznene sudove.