Kako se mega tvrtka Osatina narugala zabrani građevinske inspekcije i dokazala da je moćnija od države

Prošle godine ih je zaustavio Telegramov tekst, sad su uspjeli

Tvrtka Osatina grupa u vlasništvu jednog od većih hrvatski tajkuna, Mirka Ervačića, ipak je, uz pomoć Hrvatskih voda, uspjela nasamariti državu i ostvariti svoj naum da uz autocestu Slavonica, nadomak Đakova, u vodozaštitnom području, napravi ogromnu akumulaciju, čiju je gradnju 26. kolovoza prošle godine, nakon Telegramovog teksta, zabranila građevinska inspekcija Državnog inspektorata, te im naložila ”uklanjanje vodne građevine-nasipa s akumulacijom za navodnjavanje i to u roku od 120 dana”.

No, umjesto da ukloni spomenutu akumulaciju, Osatina grupa nastavila je radove i ovih dana, postavljanjem plastičnih folija, završava gradnju. Time je Mirko Ervačić, vlasnik Osatina grupe, dokazao ono što tvrdi šest općinskih načelnika na čijem se području nalaze njive i farme u njegovu vlasništvu: da je jači od države.

Telegram

Svjesno pokušali izigrati propise

Kao što smo pisali u kolovozu prošle godine, Osatina grupa svjesno je pokušala izigrati propise. Naime, oni su prijavili gradnju lagune za navodnjavanje, mada su ustvari kanili u ogromnu akumulaciju veličine bar tri nogometna igrališta i duboku oko šest metara, odlagati gnojnicu iz okolnih govedarskih i svinjogojskih farmi.

To se vidjelo iz suglasnosti Hrvatskih voda izdanoj Osatina grupi 25. kolovoza prošle godine kojim se dopušta izgradnja akumulacije (lagune) na katastarskoj čestici 1577/1 u Đakovačkoj Satnici ”radi kontroliranog odlaganje tekuće gnojovke”.

U obrazloženju Hrvatskih voda koje je potpisao Davorin Piha, direktor Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu, stoji kako je Osatina grupa 21. kolovoza 2020. zatražila suglasnost za izgradnju akumulacije ”za privremeno odlaganje tekuće gnojovke s bioplinskog postrojenja, nakon prethodnog uklanjanja suhe organske tvari iz gnojovke, koja će se koristiti za prehranu bilja na ratarskim površinama”.

Prije 2 mjeseca nastavili gradnju

Osobito je, pak, zanimljiv dio u kojem se kaže ”kako je izgradnja akumulacije za kontrolirano odlaganje tekuće gnojovke puno prihvatljivije rješenje od nekontroliranog odlaganja gnojovke po kanalima i oraničnim površinama u neposrednom okruženju farmi i bioplinskih postrojenja te puno prihvatljivije rješenje od nekontroliranog površinskog odlaganja gnojovke na lokaciji te akumulacije i u koritima kanala oborinske odvodnje u okruženju (što se događalo prethodnih godina)”, pa su stoga Hrvatske vode izdale spomenutu suglasnost.

Dakle, na istoj čestici na kojoj je Osatina grupa sada prijavila izgradnju akumulacije za navodnjavanje, od Hrvatskih su voda prošle godine zatražili i dobili suglasnost za gradnju lagune u kojoj će se odlagati gnojovka. Sve je međutim, kako smo rekli, u kolovozu prošle godine zastavio Telegramov tekst i rješenje Državnog inspektorata o zabrani gradnje, pa je sve stajalo do unatrag dva mjeseca.

Tada Osatina grupa nastavlja gradnju. Na naš upit što će ondje odlagati nisu odgovorili, jer kao što je to prošle godine kada smo im postavili isto pitanje rekao Vedran Ružić, direktor Osatina grupe, oni su privatna kompanija i nisu dužni odgovarati ne e-poštu i telefonske pozive novinara.

Telegram

Lani gnojovka, sada navodnjavanje

Ali iz Hrvatskih voda potvrdili su Telegramu da ovoga puta na istom mjestu, na katastarskoj čestici 1577/1 u Đakovačkoj Satnici, gdje je Osatina grupa lani namjeravala graditi lagunu za kontrolirano odlaganje tekuće gnojovke i za to dobila suglasnost, sada grade lagunu za navodnjavanje.

Zato su im 27. srpnja 2021. ”za navedenu namjenu – građenje građevine poljoprivredne namjene, 2.b skupine – akumulacija za vodu na katastarskoj čestici 1577/1 k.o. Satnica Đakovačka”, izdale vodopravnu potvrdu. Kažu da su naveli i ”posebne odredbe kako bi se zaštitile podzemne i površinske vode, te kako ne bi došlo do ugrožavanja vodnogospodarskih interesa.”

Spektakularne Hrvatske vode

Nezadovoljni odgovorom Hrvatskih voda koje su prvo izdale suglasnost Osatini grupi da u laguni mogu odlagati gnojovku, a sada na istoj katastarskoj čestici i za istu građevinu izdaju suglasnost za akumulaciju vode, tražili smo pojašnjenje nalazi li se katastarska čestica na kojoj Osatina grupa gradi akumulaciju u vodozaštićenom području. Također, zanimalo nas je može li se, kada građevina za akumulaciju bude završena, umjesto vode ondje odlagati gnojovka.

Dobili smo spektakularan odgovor: ”Odlukom o zaštiti izvorišta ‘Ivanovci – Kuševac’, katastarska čestica 1577/1, k.o. Satnica Đakovačka pripala je pod šire vodozaštitno područje – III. zonu sanitarne zaštite. S obzirom da Člankom 8., Stavak 1., Alineja 5., stoji kako se ‘na području III. zone sanitarne zaštite zabranjuje: … formiranje deponija otpada i izgradnja uređaja za spaljivanje smeća i pročišćavanje otpadnih voda…’, izdani vodopravni uvjeti i potvrda glavnog projekta odnose se isključivo za akumulaciju za vodu, potrebe za navodnjavanje”, te se ”za druge namjene spomenuta građevina ne može koristiti, pa tako niti za odlaganje tekuće gnojovke”!

A samo 14 mjeseci ranije, potkraj kolovoza prošle godine, Hrvatske vode izdaju Osatina grupi da se na istoj toj lokaciji, na katastarskoj čestici 1577/1, u Đakovačkoj Satnici dopušta izgradnja akumulacije (lagune) ”radi kontroliranog odlaganja tekuće gnojovke”!

Telegram

‘Jasno je o čemu se radi’

Iz Državnog inspektorata, pak, na naš upit kako je moguće da Osatina grupa nesmetano nastavlja gradnju koju je to tijelo zabranilo i naložilo njeno uklanjanje, dobili smo kratak odgovor: ”Građevinska inspekcija Državnog inspektorata je sukladno zakonskim propisima obustavila upravni postupak s obzirom da je investitor ishodio pravomoćnu građevinsku dozvolu” kojom se pak ”dozvoljava građenje građevine poljoprivredne namjene, 2b skupine – akumulacija za vodu na spomenutoj lokaciji”.

“Svakom normalnom je jasno o čemu se radi”, kaže za Telegram načelnik jedne od slavonskih općina na kojima Osatina grupa uzgaja poljoprivredne usjeve i ima životinjske farme. “Napravit će se, formalno, laguna za navodnjavanije, a ondje će se odlagati gnojovka. Ervačić je ponovno pokazao da može što god hoće, da je jači od države”, zaključio je taj čovjek.