Priča o bivšem šefu Nissana koji je, nakon optužbi za milijunske malverzacije u Japanu, pobjegao skriven u kovčegu za violončelo

Carlosa Ghosna optužuje se za utaju 80 milijuna dolara

(FILES) In this file photo taken on September 15, 2017 then Renault-Nissan Chairman and CEO Carlos Ghosn looks on during a press conference in Paris to present the Renault Nissan group strategy. - France "will not extradite" Carlos Ghosn if the former Nissan boss, who fled Japan to avoid a trial and who has French citizenship, arrived in the country, junior economy minister Agnes Pannier-Runacher said on January 2, 2019. (Photo by ERIC PIERMONT / AFP)
FOTO: AFP

Carlos Ghosn, bivši predsjednik uprave multinacionalnog automobilskog giganta Renault-Nissan-Mitsubishi koji je u kućnom pritvoru čekao suđenje zbog niza financijskih zločina, pobjegao je iz Japana skriven u kutiji za violončelo. Taj spektakularni filmski bijeg zaprepastio je vlasti u Japanu budući da je Ghosn bio pod 24 satnim strogim nadzorom, a u njegovoj kući u Tokiju bile su postavljene kamere koje u pratile svaki njegov korak.

Pod kakvim je strogim uvjetima izolacije živio najbolje pokazuje podatak da već 7 mjeseci nije mogao vidjeti suprugu. No, japanske vlasti pristale su da mu u kući jedan libanonski orkestar održi božićni koncert što je, pokazalo se ubrzo, bila fatalna pogreška. Ghosn koji je visok 170 centimetara, po završetku koncerta, sakrio se u kutiju koju je nekoliko bivših časnika specijalnih libanonskih vojnih jedinica, prerušenih u glazbenike, iznijelo iz kuće.

Privatnim avionom preko Istanbula do Beiruta

Potom je Ghosn odvezen do međunarodne zračne luke Kansai u blizini Osake udaljene 6 sati vožnje od Tokija. Tu ga je dočekao privatni zrakoplov Bombardier koji ga je preko ruskog zračnog prostora u ponedjeljak ujutro prebacio do aerodroma Ataturk u Istanbulu. Tu je, još uvijek sakriven u kutiji, premješten u manji zrakoplov tipa MNG Jet Havacilik AS koji ga je za manje od sat leta prebacio do Bejruta. Tamo ga je dočekala supruga Carole Ghosn, koja je, tvrdi se, nakon višemjesečnih priprema, organizirala cijelu operaciju.

Ghosn je ušao u Bejrut s francuskom putovnicom i libanonskom identifikacijskom karticom. Nakon svega, japanskom pravosuđu ostalo je od Ghosna samo 13,8 milijuna dolara koje je uplatio kao jamčevinu.

Imao je briljantnu poslovnu karijeru

Carols Ghosn rođen je 1954. u Brazilu, a s roditeljima je došao u Libanon kad mu je bilo 6 godina. U Bejrutu je živio do odlaska na fakultet u Parizu pa zbog toga ima čak 3 državljanstva Brazila, Francuske i Libanona. Ghosn se sada nalazi u obiteljskoj kući u Bejrutu koja ima sustav nadzora i okružena je tjelohraniteljima jer se boji se da će ga Japanci oteti i vratiti u zatvor u Tokiju. Libanon nema ugovor o izručenju tako da je posve izvjesno da Ghosn neće biti izručen Japanu.

Ghosn je odmah po završetku studija napravio briljantnu poslovnu karijeru. Bio je predsjednik Uprave Michelin-a u SAD, predsjednik i izvršni direktor Renaulta, predsjednik AvtoVAZ-a, predsjednik i izvršni direktor Nissan-a i predsjednik Mitsubishi Motors-a. U travnju 2017. postao je predsjednik i izvršni direktor međunarodnog giganta Renault-Nissan-Mitsubishi koji je najveći proizvođač automobila na svijetu.

Velika zvijezda u Libanonu

Zbog svega toga Ghosn je u Libanonu velika zvijezda i iznimno popularan, hvalili su ga da je on ono najbolje što je ta zemlja dala svijetu. Stoga ne čudi da je vlada u Bejrutu više puta tražila od japanskih dužnosnika da im predaju Ghosna kako bi mu se sudilo u Libanonu prema Konvenciji UN-a o borbi protiv korupcije.

Libanonska vlada objavila je da neće pokrenuti postupak protiv Ghosna sve dok ne primi dokaze iz Japana. Istodobno, Salim Jreissati, državni ministar za predsjednička pitanja, izjavio je kako libanonska vlada nije znala niti je imala bilo kakve veze s bijegom Ghosna. Naravno, upitno je koliko je pravosuđe u Libanonu, zemlji poznatoj po korupciji, spremno organizirati pošteno suđenje.

Tvrdi da bježi od političkog progona

Carlos Ghosn objasnio je da “nije pobjegao od pravde – izbjegao sam nepravdu i politički progon”. Goshn se žalio na “rigorozni i nepravedni japanski pravosudni sustav”. Ghosn je od studenoga 2018. kad je uhićen, proveo više od četiri mjeseca u zatvoru, a jednom je pušten na slobodu, pa ponovno uhićen. Posebno ga je, kaže, brinulo to što nije dobio datum početka suđenja pa se bojao da bi pravni postupak mogao trajati godinama.

Jedan njegov bliski prijatelj je izjavio: “Nije mogao vidjeti svoju ženu. Nije mogao dobiti datume za suđenje. Bilo je to poniženje. Bilo je to moralno mučenje.” Ghosn se među ostalim optužuje da je utajio više od 80 milijuna dolara te zbog toga što je koristio imovinu tvrtke za osobne potrebe.

Japanski dnevni list Yomiuri Shimbun ocijenio je da je “bježanje Ghosna kukavički čin koji ismijava japanski pravosudni sustav,” te da je tim činom “izgubio priliku dokazati svoju nevinost i opravdati svoju čast”. U tekstu se optužuju njegovi branitelji, policija i imigracijska kontrola zbog toga što su dopustili bijeg.