Kako je ministarstvo pokušalo uvjeriti lokalne čelnike da Agrokoru jeftino daju zemljišta. I nije uspjelo

Net.hr je doznao da je održan sastanak na kojem su ljudi iz DORH-a i Ministarstva poljoprivrede pokušali uvjeriti načelnike i gradonačelnike da potpišu ugovore

Nema baš puno poslova koji koštaju kao savjetovanje u restrukturiranju Agrokora. Prije malo manje od mjesec dana je objavljeno kako je ova tvrtka u godinu i pol dana na savjetničke tvrtke i odvjetničke urede koji su kao pravni, financijski i savjetnici za restrukturiranje bili angažirani u postupku izvanredne uprave potrošila 726 milijuna kuna, što bi bilo, otprilike, nešto više od milijun i 300 tisuća kuna – dnevno.

I to s uračunatim blagdanima i neradnim danima. Pa ipak, ni sav taj novac, ni sve te visokoprofilne tvrtke i uredi očito ne mogu predvidjeti baš svaki problem na putu do konačne metamorfoze Agrokora u potpuno novu, zdravu firmu. Evo, recimo, ugovori o zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta (o kojima je prošlog tjedna net.hr objavio detaljnu priču).

1. Zakup i zrcalne tvrtke

Tvrtke u sastavu Agrokora imaju, uglavnom još iz vremena ministra Petra Čobankovića, dosta povoljne ugovore o zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta. No, te tvrtke restrukturiranjem koncerna prestaju postojati, a njihova mjesta zauzimaju nova, zrcalna društva. Ta društva mijenjaju i imena (dobijaju dodatak plus, pa tako Jamnica postaje Jamnica plus, Belje – Belje plus…), a moraju se promijeniti i ugovori o zakupu poljoprivrednog zemljišta jer su njihovi korisnici sada, zapravo, nove firme.

2. Sastanak

Kako bi se ovaj problem što prije riješio, u Zagrebu je u Ministarstvu poljoprivrede 21. prosinca održan sastanak na koji su bili pozvani načelnici i gradonačelnici iz više desetaka slavonskih općina i gradova. Sastanak je sazvan hitno jer malo ponestaje vremena – proces implementacije nagodbe vjerovnika Agrokora trebao biti biti završen do kraja ožujka ove godine.

Sastanak s lokalnim čelnicima vodio je državni tajnik u ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, a sudjelovao je i Vlado Čondić Galinčić, savjetnik za poljoprivredu iz Agrokora, te predstavnici DORH-a. Unatoč uvjeravanjima od strane predstavnika države i Agrokora kako se radi o formalnosti i kako, zbog promjena imena firmi treba tek potvrditi anekse ugovora s istim uvjetima koji su vrijedili i dotad, lokalni čelnici su odbili dati svoje potpise i stvar je zasad – zapela.

3. Problem

Problem je u tome što su uvjete u tim ugovorima određivali ministri i državna Agencija za raspolaganje državnim zemljištem. Dakle, “velike ribe”, a ne lokalne vlasti. Daljnji problem je što je u veljači prošle godine aktualna vlast promijenila Zakon o poljoprivrednom zemljištu i raspolaganje državnom zemljom više nije državna, već nadležnost – lokalnih uprava i samouprava. Dakle, za anekse trebaju potpisi lokalnih čelnika.

Oni ih (a većina su iz HDZ-a!), međutim, ne žele dati jer upozoravaju da su uvjeti u postojećim ugovorima s Agrokorovim firmama značajno povoljniji od onih koje imaju ostali zakupci. Pa bi im to mogao biti problemčić u lokalnoj sredini, posebno s malim OPG-ovima koji zemljište plaćaju – skuplje. Također, ne znaju što će uopće biti sa zrcalnim firmama iz sastava Agrokora, tko će im ubuduće biti vlasnici i kako će korištenje lokalnog resursa (poljoprivrednog zemljišta) uopće utjecati na razvoj lokalne zajednice.

U priču se danas tiskovnom konferencijom uključio i Most. “Upozoravamo ministra Tolušića da prema zakonu čelnici općina i gradova prava zakupnika zemljišta mogu, ali ne moraju prenijeti na osobu koja je u postupku nesolventnosti stekla imovinu zakupnika namijenjenu poljoprivrednoj proizvodnji, kao i odredbu koja određuje da takav aneks ugovora isključivo sklapaju jedinice lokalne samouprave s novim zakupcem”, kazao je bivši ministar gospodarstva Tomislav Panenić, uvjeren da se ovdje političkim pritiscima želi pogodovati novom Agrokoru.

4. Izvlačenje

Četiri dana nakon što je cijela priča ugledala svjetlo dana Ministarstvo poljoprivrede kaže kako se aneksima ugovora “samo evidentiraju promjene s obzirom na korisnika zemljišta” i kako lokalni čelnici anekse potpisuju tek nakon što dobiju mišljenje županijskog državnog odvjetništva.

Po pitanju visine zakupnine, u Ministarstvu vele da upravo pripremaju pravilnik o revalorizaciji visine zakupnine kojim bi ujednačili visinu zakupnine u katastarskoj općini za sve zakupce, bez obzira kad su potpisali ugovor o zakupu.

Čini se da je ovo dobro mjesto za podsjetiti kako rok za završetak procesa implementacije nagodbe vjerovnika Agrokora ističe krajem ožujka. Kraj ožujka je za malo više od dva i pol mjeseca.