Priča o ubojstvu slovačkog novinara i poznatom biznismenu koji ga je naručio

Slovački poduzetnik Marian Kočner optužen je za naručivanje ubojstva novinara Jana Kuciaka i njegove zaručnice

A file picture taken on October 16, 2018 in Bernolakovo shows Slovak entrepreneur Marian Kocner in a police car during a police house search. - Slovak prosecutors said on March 14, 2019 that they have charged entrepreneur Marian Kocner with ordering the murder of investigative journalist Jan Kuciak, whose killing triggered mass protests that toppled the prime minister. Kuciak had been investigating Kocner's business activities as well as alleged ties between Slovak politicians and the Italian mafia before he and his fiancee Martina Kusnirova were gunned down at home in February 2018. (Photo by TOMAS BENEDIKOVIC / AFP)
FOTO: AFP

Jednog od najpoznatijih slovačkih poduzetnika Mariana Kočnera specijalna jedinica za borbu protiv kriminala (NAKA) optužila je da je u veljači 2018. naručio i platio 80.000 eura za ubojstvo 27-godišnjeg novinara Jana Kuciaka i njegove zaručnice 27-godišnje Martine Kušnirove. Premda je slovačka vlada ponudila nagradu od milijun eura za informacije o ubojicama, ta brutalna egzekucija, neučinkovita istraga te povezanost Kočnera s ljudima iz samog političkog vrha, izazvale su golemu političku krizu.

Nakon masovnih demonstracija u kojima je sudjelovalo na desetine tisuća ljudi, vlada premijera Roberta Fica bila je prisiljena podnijeti ostavku. O tom do sada nezabilježenom ataku na slobodu medija i govora u Slovačkoj pisali su svi europski mediji, zgražajući se nad nesposobnošću slovačke policije i istražnih organa da pronađu ubojice.

Likvidirani u obiteljskoj kući

Tužitelj Dušan Kovačik iz Ureda specijalnog tužitelja u Bratislavi sad je objavio kako, premda nije pronađeno oružje, postoji cijeli niz dokaza o oružju i streljivu koje je korišteno u egzekuciji dvoje mladih ljudi. Istraživački novinar Jan Kuciak, koji je radio za portal Aktuality.sk., “ubijen je zbog svog novinarskog djelovanja,” objasnio je tužitelj koji je također istaknuo da optužba nije podignuta zbog pritiska javnosti i medija već na temelju prikupljenih čvrstih dokaza.

Ubojica je između četvrtka 22. i nedjelje 25. veljače 2018. upao u obiteljsku kuću Kuciaka u gradu Veľká Mača, 65 kilometara od glavnog grada Bratislave. Likvidirao je Kuciaka s dva metka u prsa, a nakon toga je Martini pucao u glavu.

Za ubojstvo platio 80.000 dolara

Za sudjelovanje u ubojstvu optužene su još četiri osobe. Bivši policajac Tomáš Szabó kojega su tužitelji označili kao plaćenog ubojicu, demobilizirani vojnik Miroslav Marček koji je ubojicu doveo na mjesto zločina, te Alena Zsuzsova, prevoditeljica koja je radila za Kočnera. Četvrti optuženi Zoltan Andrusko istražiteljima je priznao da je Kočner platio više od 80.000 dolara za ubojstvo novinara i njegove zaručnice.

Tijekom tiskovne konferencije u četvrtak, tužitelj Kovačik je kazao kako je objavljeno izvješće od 15.000 stranica u kojemu je detaljno objašnjeno kako je Kočner naručio ubojstvo novinara Kuciaka. Tako detaljno razrađen materijal trebao bi biti dokaz da je ubojstvo definitivno razjašnjeno, jer dio medija i dalje ne vjeruje policiji i tužiteljstvu.

Novinar poznat po otkrićima o utaji poreza

Jedan od ključnih dokaza su telefonske prijetnje Mariana Kočnera upućene Kuciaku prije ubojstva. Transkripti tih razgovora objavljeni su na portalu Aktuality.sk, a njihovu autentičnost potvrdila je policija. Kočner je eksplicitno, koristeći brojne vulgarizme, otvoreno prijetio Kuciaku da će ga ubiti. “Posebno ću tražiti vas, vašu majku, vašeg oca i braću i sestre”. Kuciak je te prijetnje prijavio policiji, no nakon mjesec dana na svom Facebooku je napisao da je policija odbacila sve njegove optužbe.

Premda mlad, Kuciak je postao poznat po otkrićima o utaji poreza i brojnim prevarama poslovnih ljudi povezanih s vladajućom strankom zemlje Smer. Među ostalim, otkrio je kako se pojedini biznismeni na prevaru pokušavaju domoći bivših državnih tvrtki. Kuciak je također pisao o povezanosti slovačkih državljana s talijanskom mafijaškom organizacijom “Ndrangheta”.

Prvo je uhićen zbog gospodarskog kriminala

Zbog svog istraživačkog rada Kuciak je primio više prijetnji i sve ih je prijavio policiji. Nekoliko mjeseci prije ubojstva Jan Kuciak obavijestio je policiju da mu je jedan od najpoznatijih slovačkih biznismena otvoreno prijetio preko mobitela. Međunarodni institut za medije objavio je kako policija nije obavijestila Kuciaka što je utvrdila i poduzela po njegovoj prijavi.

Prije negoli je ubijen Kuciak je objavio više od desetak članaka o poduzetniku Marianu Kočneru. U članku objavljenom neposredno prije ubojstva Kuciak je optužio Kočnera da je umiješan u shemu varanja na porezu na dodanu vrijednost, što je uključivalo kupnju i prodaju stanova daleko ispod tržišne cijene. Kuciak je, kopajući po financijskim transakcijama, otkrio brojne veze Kočnera s policijom i tužiteljima, a uspio je dokazati da je na nezakonit način zaradio milijune eura. Tek nakon ubojstva Kuciaka, slovačka policija uhitila je Kočnera, ali zbog sumnje u počinjenje gospodarskog kriminala tako da je on još uvijek u pritvoru u Banskoj Bistrici.

Ucjenjivao je političare dokazima iz policije

Daniel Lipsić, bivši zamjenik premijera i ministar unutarnjih poslova, nedavno je rekao da je Kočner “mislio da je nepobjediv” zbog svojih kontakata u policiji i tužiteljstvu. Kočner je često ucjenjivao političare i novinare objavljivanjem raznih kompromitirajućih materijala na svojoj web stranici, od osobnih podataka do tekstualnih poruka, telefonskih razgovora ili snimki sigurnosnih kamera. Nikada nije ni objasnio kako je nabavio sve te materijale, ali mnogi su uvjereni da je veliki dio dobio od policije.

Hvalio se poznanstvima s najvišim vladinim dužnosnicima, bio je poznat po raskalašenom životu, vozio je skupocjeni Bentley i crveni Ferrari, parkirao se na mjestima namijenjenima hendikepiranim osobama, a onda se branio da je za takve prekršaje uvijek uredno plaćao kazne. Tabloidi su često objavljivali njegove fotografije s egzotičnih putovanja po super luksuznim mjestima po svijetu. Kočner je do 1990. radio kao novinar na slovačkoj državnoj televiziji, a nakon pada Berlinskog zida počeo se baviti biznisom.