Priča se da je Ivo Sanader oslobođen za aferu zgrade u Planinskoj

Ova presuda mogla bi utjecati na izbor šefa Županijskog suda u Zagrebu

26.11.2012., Zagreb - Na Zupanijskom sudu nastavljeno je sudjenje bivsem premijeru Ivi Sanaderu, njegovoj stranci HDZ-u i ostalim optuzenima u aferi Fimi media. Bivseg premijera Ivu Sanadera u ponedjeljak su ponovno doveli na Zupanijski sud u Zagrebu iz zatvora u Remetincu nakon sto su mu proslog utorka donijete osudjujuce prvostupanjske presude u slucajevima Ina-MOL i Hypo. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Već sljedećeg tjedna očekuje se presuda Ivi Sanaderu u aferi Planinska, što znači da je odluka zapravo donijeta, te predstoji još samo njeno javno izricanje. Konačni rasplet ovog korupcijskog slučaja teškog 17 milijuna kuna objavit će sudsko vijeće na čelu sa sutkinjom Jasnom Smiljanić, koja je u ovom trenutku i među kandidatima za čelno mjesto Županijskog suda u Zagrebu.

Ovo je zato iznimno zanimljiv pravosudni trenutak koji je pobudio posebnu pozornost svih koji iščekuju i rasplet suđenja Sanaderu i novog predsjednika suda na Zrinjevcu.

Borba za predsjedničko mjesto Županijskog suda u Zagrebu ovaj je put žešća nego lani. Među glavnim protukandidatima sutkinji Smiljanić su donedavni predsjednik, sudac Ivan Turudić, te još petero sudaca tog suda – Oliver Mittermayer, Krešimir Devčić, Ratko Šćekić, Tomislav Juriša i Lana Petö Kujundžić.

Turudićeva netrpeljivost

Sutkinja Smiljanić te suci Turudić i Mittermayer za mjesto predsjednika suda kandidirali su se i na prošlom natječaju, no u studenome prošle godine nitko od njih nije dobio dovoljan broj glasova članova Državnog sudbenog vijeća, koje bira i predsjednike sudova i suce. Tako se od početka ove godine na funkciji obnašatelja dužnosti predsjednika suda nalazi sudac Dražen Jakovina, koji je u vrijeme dok je Turudić bio predsjednik suda, bio njegov zamjenik. Sutkinja Petö Kujundžić predsjednica je odjela za mladež i jedan od najvećih stručnjaka za tu problematiku u zemlji.

Sudac Devčić je predsjednik istražnog odjela i glasnogovornik je suda, dok su suci Šćekić i Juriša suci kaznenog odjela suda. Svi oni, kao i članovi DSV-a, pozorno će pratiti upravo presudu Sanaderu što će ju izreći sutkinja Smiljanić, tim više što se odavno u sudskim kuloarima nagađa kako je od početka bilo jasno kakva će ta odluka biti.

Konkretni Fiolić

Na posljednjem sudskom ročištu USKOK je sudu predao manje izmjene optužnice koja bivšeg premijera Sanadera i dalje tereti za primanje 17 milijuna kuna “provizije” nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja 2009. kupilo zgradu od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesnica Stjepana Fiolića. O tim izmjenama, koje su većinom “kozmetičke”, odnosno, odnose se na usklađivanje zakonskih odredbi za nedjelo što se okrivljenicima stavlja na teret, Sanader i ostali optuženi u ovom slučaju trebali bi se očitovati početkom tjedna. Nakon toga slijedi završna argumentacija USKOK-a i obrane, te presuda.

Sanader od početka ovog procesa negira krivnju, te tvrdi da je bivši glavni državni odvjetnik Mladen Bajić tijekom istrage pritiskao Stjepana Fiolića i prisilio ga na kraju da ga tereti kako ne bi završio na dulje vrijeme u istražnom zatvoru u Remetincu. Navodno je Bajić čak prijetio uhićenjem i Fiolićeve obitelji.

Čini se da će presuda u suđenju za Planinsku imati i presudan utjecaj u izboru kandidata za mjesto šefa Županijskog suda u Zagrebu. Zna se da iz Smiljanić stoji HDZ

No, sam Fiolić na suđenju nije uzmaknuo od svog iskaza iz istrage u kojem je okrivio Sanadera. Ponovio je da mu je u kutiji za hrenovke donio novac za proviziju, te mu ga predao u podrumu njegove vile u Kozarčevoj ulici.

“Tim novcem želio sam kupiti hotel Lapad”, rekao je Fiolić i naglasio da je s “USKOK-om imao samo teškoće jer je blokirao imovinu i njemu i njegovim tvrtkama”. Zato negira da je imao bilo kakav dogovor s USKOK-om kao što je to tvrdio Sanader.

Bliska Zdravku Mamiću

Sada se ovaj slučaj raspliće u jeku žestoke borbe za čelno mjesto najmoćnijeg i najvećeg suda u državi. Sudac Turudić, jedini koji je do sada dosudio zatvorsku kaznu Sanaderu – deset godina u aferi Ina-MOL i Hypo, u javnost je slao brojne poruke dok je još bio predsjednik, a sve one uglavnom su imale višestrukog odjeka. U više navrata upozorio je kako u Hrvatskoj nema vladavine prava, kako odabir sudaca nije pravedan, te kako postoje i brojni sukobi interesa pri donošenju odluka. Nije pritom štedio ni svoju glavnu protukandidatkinju. Sutkinju Smiljanić prozvao je zbog lažiranja podataka o životopisu, na što mu je ona uzvratila aferom s držanjem u ladici slučaja u kojem je optužen njegov rođak Miro Vrlja.

Sutkinja Smiljanić slovi u javnosti pak kao iznimno bliska Zdravku Mamiću koji, kako se nagađa, već godinama zajedno s MOL-ovim savjetnikom Josipom Petrovićem, financijski pomaže obranu bivšeg premijera Sanadera. Taj detalj mogao bi sada biti ključan za sagledavanje presude koja će protiv Sanadera biti uskoro donijeta.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama od 9. travnja