Razgovarali smo s grčkim političkim analitičarom, kaže kako je Cipras dobio drugu priliku da zemlju izvede iz krize

Sveučilišni profesor i analitičar Nikolaos Tzifakis za Telegram je komentirao izbore

FOTO: AFP/AFP

Nakon više od 99 posto prebrojanih glasova, potpuno je jasno da su vladajuća Siriza i njen Cipras ostvarili izbornu pobjedu veću od očekivane. Siriza je osvojila 35.47 posto glasova što joj je donijelo 145 mjesta u parlamentu. Nova demokracija, glavni Sirizin oponent osvojila je tek 75 mjesta u novom sazivu parlamenta (28.09 posto). Već u ponedjeljak, nešto kasnije, Cipras bi trebao prisegnuti kao premijer, drugi puta ove godine, a nova Vlada bi mogla biti predstavljena već u utorak.

“Ovi rezultati su uvelike repriza onih iz siječnja 2015. Siriza je zadržala svoju snagu i ponovno će vladati zemljom u koaliciji s populističkom desnom strankom ANEL (Nezavisni Grci). Očigledno, grčki građani nisu promijenili svoje stranačke preferencije u poslijednjih osam mjeseci” kaže za Telegram Nikolaos Tzifakis, profesor političke znanosti i međunarodnih odnosa s Peloponeskog sveučilitšta i analitičar.

Rad i borba

Nakon pobjede Cipras je nas svom Twitteru napisao: “Put je otvoren, pred nama su rad i borba”. Među brojnim čestitarima našli su se i predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz, te francuski predsjednik Francois Hollande. Shulz je, osim čestitke podsjetio Ciprasa ga Grčka sada mora djelovati brzo i ispuniti reforme koje je dogovorila s europskim vjerovnicima. Upravo to ističe i naš sugovornik, profesor Tzifakis.

“Cipras je sada dobio drugu priliku da zemlju izvede iz krize. 89 posto zastupnika u novom sazivu grčkog parlamenta podržava ostanak zemlje u eurozoni i provedbu programa spašavanja”, kaže Tzifakis.

Cipras je odbacio radikalne elemente

I prije izbora Cipras je odbacivao mogućnost velike koalicije s Novom demokracijom. Sada je jasno – takva koalicija mu neće biti ni potrebna. Grčka će, pod Ciprasovom vlašću, morati podmirivati svoje obveze prema programu zajma od 86 milijardi eura.

“Važno je da se Cipras ovim izborima, oslobodio od radikalnih struktura u vlastitoj stranci koji su se otvoreno zalagali za donošenje nacionalne valute. Neuspjeh potonjih da uđu u parlament u novoj stranci (LAE) predstavlja manifestaciju javnog odobrenja sa Ciprasovim zaokretom i prihvaćanjem uvjeta trećeg programa spašavanja”, zaključuje naš sugovornik.